Şişli'de Bulunan St. Esprit Katedrali'ndeki Papa Heykeli Neden İnşa Edildi?

İngilizlerin İstanbul'u işgal ettiği yıllarda inşa edilen, o dönemin Papa'sı 15. Benedictus heykelini kısaca inceleyelim.

istanbul'un göbeğinde, şişli-harbiye'de saint esprit kilisesi (st. esprit katedrali) vardır

iş bu katedralin bahçesinde de papa 15. benedictus'un şöyle bir heykeli bulunmaktadır:


işte bu heykel, istanbul'un işgal yıllarında işgal kuvvetlerinin kendi varlık ve hakimiyetlerini cümle aleme göstermek amacıyla inşa edilmiştir.

işgal yıllarında, vatikan'da papalık koltuğunda işte bu papa 15. benedictus bulunmaktadır ve işgalciler fatih'in fethettiği istanbul'a, mevcut papa'nın heykelini dikerek tüm dünyaya bir mesaj vermeye kararlıdır.

işte bu heykelin yapım masrafları tam 6980 lira tutmuş, bu yapım masraflarının 500 lirasını vahdettin karşılamış ve istanbul'un göbeğine dikilen papa heykelinin en büyük sponsoru olmuştur.

ülkenin kurucusu/kurtarıcısı olan atatürk heykelleri için put derler ama bir de bakmışsınız ki dede/ata denilen vahdettin istanbul'un göbeğine papa heykeli dikmiştir...

hayat ne garip vapurlar falan...

St. Esprit Katedrali'nin ne olduğuna dair de bir not bırakalım

katedral, istanbul’da papanın temsilcisi olarak bulunan monsenyör hillereau tarafından ünlü mimar gaspard fossati’ye yaptırılan kilisenin inşaatı 1845’te başlamış, 1846’da ibadete açılmıştır. imkânsızlıklar nedeniyle pek sağlam yapılamayan ve sık sık meydana gelen depremlerden ötürü zarar gören kilise 13 haziran 1865’te tadilat görmüş ve 31 aralık 1865 tarihinde ibadete açılmıştır. katedralin cephesi notre dame de sion kız lisesi tarafından kapatılmış durumdadır. monsenyör hillereau tarafından saint esprit kilisesi inşa ettirilirken, aynı zamanda rahibelerin ve saint esprit inananlarının defni için bir yer altı mezarlığıda hazırlanmıştı. 1927’ye kadar defin işlemi devam eden yeraltı mezarlığında, sarayın meşhur müzizyeni giuseppe donizetti’nin mezarı, kilisenin kurucusu monsenyör hillereau’nın ve diğer ailelerin mezarı bulunmaktadır.