Siyonizmi Kurarak İsrail Devleti Fikrini İlk Kez Ortaya Atan Kişi: Theodor Herzl

Kudüs'te bir İsrail devleti kurmak için uzun yıllar çabalayan ancak ömrü 1948'de kurulan İsrail'i görmeye yetmeyen gazeteci Theodor Herzl'nin hayatının kısa bir özeti.
Siyonizmi Kurarak İsrail Devleti Fikrini İlk Kez Ortaya Atan Kişi: Theodor Herzl

theodor herzl; yahudi devleti'nin kurulması için büyük çaba harcamış, 1860'ta budapeşte'de doğan gazetecidir. 

dreyfus olayı'nın sonucunda anti-semitizm sorununun tek çözümünün yahudilerin bağımsız bir devlet kurması olduğuna inanan theodor herzl, 1897 yılında dünya siyonist teşkilatı'nın kurulmasını sağlamış ve çoğunluğu avrupalı, yahudi banker ve zenginleri bir araya getirmiştir. teşkilatın açılış konuşmasında söylediği "yahudi devleti'nin kurulduğunu beş sene içinde ya da elli sene sonra tüm dünya görecek" cümlesi adeta tarihe kazınmıştır. zira bu konuşmadan tam 50 yıl sonra yahudi devleti "vaad edilen topraklar"da kurulmuştur. 


tarihin bir cilvesi olarak herzl'in bu kehaneti, konuşmasından 5 yıl sonra da gerçekleşebilirdi. teşkilatın kuruluşundan 5 yıl sonra, temmuz 1902'de theodor herzl, osmanlı sultanı 2. abdulhamit ile ikinci kez görüşmüş (ilk görüşme mayıs 1901'de gerçekleşmiştir) ve filistin topraklarının satışı için yaptığı cazip teklifine hayır yanıtını almış, hayal ettiği devletin kuruluşunu görme şansını kaybetmiştir.

30 milyon sterlinin üzerindeki çok cazip son teklifine sultan abdulhamit tarafından aşağıdaki cevabı aldığını kendi günlüklerinden okuyoruz:

"sultan bana: eğer bay herzl ile sizinle aramızda olan gibi bir arkadaşlığınız varsa o zaman ona tavsiye edin ki; daha bu mesele üzerine bir adım dahi atmasın. ben bir karış toprak dahi satamam, çünkü bu topraklar benim değildir, bu millete aittir. onlar bu imparatorluğu kazandılar ve onu kanları ile suladılar. biz de, onun bizden koparılmasına müsaade etmemek için bir kez daha kanlarımız ile sulayacağız. suriye ve filistin'den alaylarımın ikisi plevna'da son adama kadar çarpıştılar. hiçbiri teslim olmadı. tümü bu topraklar üzerinde can verdi. türk imparatorluğunun sahibi, türk milletidir, ben değil! hiç bir parçasından vazgeçemem. yahudiler milyonlarını saklasınlar. ülkem bölündüğü zaman, belki filistin'i bedavaya elde edebilirler. ama yalnızca bizim cesedimiz parçalanabilir, canlı canlı vücudumuz üzerinde oynanmasına asla müsaade etmeyeceğim."

bu görüşmeden 2 yıl sonra hayatını kaybeden theodor herzl, bugün israil'de bir kahraman olarak kabul edilmektedir. ülkenin akdeniz kıyısındaki 90 bin nüfuslu herzliya kentine de adını vermiştir. tam adı theodor binyamin ze’ev herzl olan bu adamın ölümünden sonra ailesinin başına gelenler ise filmlere konu alacak cinsten trajiktir...

İsraillilerin Casusların Tanrısı Olarak Adlandırdıkları Aşmış Mossad Ajanı: Eli Cohen