Sokakta Gördüğünüz Herkesin Barbar, Savaşçı ve Cahil Cühela İnsanların Torunlarının Olması

Sözlük yazarı ''kufluekmek'', okuduktan sonra uzaklara dalıp derin derin düşünmenize sebep olabilecek bir entry yazmış.
Sokakta Gördüğünüz Herkesin Barbar, Savaşçı ve Cahil Cühela İnsanların Torunlarının Olması
iStock.com


düşünen, üreten, savaşmayan ve bilime bir şekilde ilgi duyan toplumların ve insanlar bir şekilde yok edildiler.

anatomisini 200.000 yıl önce afrika'da tamamlayan ve günümüze yakın modern davranışlarına 50.000 yıl önce kavuşan insan, beyin olarak aynı hızla evrilseydi şu anda galaksiler arasında rahatça seyahat ediyorduk.

iStock.com


ikinci mısır imparatorluğu dönemi fizikçi ve gök bilimci kamose-menes, anıt mezarların ve piramitlerin ölümden sonra kimseyi canlandırmayacağını söylediği için öldürüldü, soyu devam etmedi. keza antik mısır'da amentebat, ''insanları mumyalayarak öbür dünyaya gönderemezsiniz'' dediği için ailesi ile birlikte yok edildi.

romalı flavus lucretius claudius, matematikçi, gökbilimci ve filozof; soyu devam etmedi mesela. 

britanya imparatorluğu dönemi kelt bilim adamı roger bacon, fransisken öğretisini eleştirdiği için öldürüldü. soyu devam etmedi. 

iStock.com


giardano bruno, italyan filozof. kapalı evren görüşünden ilk sıyrılanlar arasında. roma'da kazığa bağlanıp, diri diri yakıldı. soyu devam etmedi. 

sadece engizisyon mahkemelerinde 50.000 aydın, düşünür, filozof yakıldı. soyları devam etmedi. 

paleotik çağ'dan itibaren son 40.000 senede ''bu nasıl bir inanç, bu nasıl bir ritüel, bu nasıl bir anlayış, bu nasıl bir devlet, bu ne saçmalık'' diyen 143.000.000 değerli insan öldürüldü, hiç birisinin soyu devam etmedi. soyları devam etseydi bugün dünya nüfusunun %35'i üstün zekalıydı. endülüs ve iskenderiye kütüphaneleri yanmamış, destekleyenler de öldürülmemiş olacaktı.

iStock.com


akşam sokağa çıktığında bak, hepimiz geride kalan manasız kısmın torunlarıyız. şu dönemde burada olmamalıydık, ama akıllı nesil tarih boyunca öldü. çok ama çok az deha çıkmış aramızda, onlar da oldukça yalnız ve zor hayat yaşadılar ve yaşıyorlar.