Son 10 Senede Nespresso Uyumlu Kapsüllerin Sayısının Artmasının Arkasındaki Mevzu

Kapsül kahve denince akla ilk gelen marka Nespresso. Markanın bu alanda epey bir patenti de var. Ancak 2012 sonrası işler bu konuda biraz karmaşık bir hal almış Nespresso için.
Son 10 Senede Nespresso Uyumlu Kapsüllerin Sayısının Artmasının Arkasındaki Mevzu

ilk defa 1976 yılında bir nestle çalışan tarafından ortaya koyulmuş bir konsept bu nespresso. ismi herkesin tahmin edebileceği gibi nestle ve espresso kelimelerinin birleştirilmesinden geliyor. nestle ilk yıllarda piyasada çok başarısız olmuş.

sonrasında nestle bu konsepti 1986 yılında (yani ilk seferinden 10 sene sonra) japonya'da piyasaya sürmüş, sonra da isviçre'de.


1990 yılından sonra yavaş yavaş başarı yakalamaya başlamış bu ürün. biraz piyasanın gelişmesi, biraz da nestle'nin bu ürün için krups, siemens ve benzeri şirketlerle patent anlaşmasına girip onların "makine" üretmesine izin vermesi ile olmuş.

nestle'nin nespresso konsepti ve makinaları ile ilgili 1,700 civarında patenti var. ama 2012 yılından itibaren yavaş yavaş bu patentlerin süreleri dolmaya başlamış. piyasaya son 10 senede daha çok "nespresso uyumlu kapsül" çıkmaya başlamasının sebebi de bu süresi dolan patentler. (mevzubahis piyasa dünya piyasası.)


nestle bu süresi dolan patentleri uzatmaya ya da yenilemeye çalıştı ama olmadı. şimdilerde bunun etkilerinin önüne geçebilmek için yeni bir konsept ve "teknoloji" sürdüler piyasaya. kuzey amerika'da şu anda piyasada. bu yeni konseptte "kapsül"ler üzerinde bir barkod var. makinalar bu barkoddan kahvenin en iyi nasıl hazırlanması gerektiğini okuyor ve öne göre hazırlıyor. barkod yoksa kahve hazırlamıyor ya da kötü şekilde hazırlıyor kahveyi.

kahve hazırlama tekniği de farklı, klasik espresso mantığı ile değil (kahveden yüksek basınçlı su geçirmek) yeni keşfettikleri "centrifusion" tekniği ile. sıcak şu kapsüllere ortadan girip 7.000 rpm ile dönen kapsüllerden çıkıyor. daha iyi kahve yapıyormuş, daha iyi aroma çıkartıyormuş gibi açıklamalar var.


belki bu açıklamalar doğrudur ama benim görüşüm "bu iş ekonomik"...

hülasa, nespresso dediğin şey kahve konusunda dünyada neredeyse "tekel" olan nestle'nin temel ürününü pazarlama şeklidir. konsepti 47 yaşındadır. üzerindeki patentler bitmeye başlamıştır. kısa süre içinde iyice "commoditised" hale gelir.