Son Dönemin Miyazaki Tadı Veren Nitelikli Animelerinden Biri: Suzume

Anime severler, toplaşın: Bu uzun metraj animeyi kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Filmi kısaca özetleyelim.
Son Dönemin Miyazaki Tadı Veren Nitelikli Animelerinden Biri: Suzume

suzume... bir anime sever olarak, son zamanlarda izlediğim en güzel ve sürükleyici animelerden birdir kendisi. tam ismi suzume o tojimari'dir.

anime severler bilirler ki uluslar arası düzeyde bu işin üstadı hayao miyazaki'dir

işte bu animeyi de iyi yapan şey ise bana göre miyazakinin fantastik unsurlarını taşıması ve karakterlerin yolculukları, duygusal ağırlığı ayrıca müzikleri diyebilirim. özellikle fantastik unsurlar ve bize gösteriliş tarzı beni etkiledi diyebilirim. neyse sizi daha fazla sıkmadan hemen animemizin konusu hakkında bilgilendirme yapalım(dikkat bundan sonra ki kısımlar spoiler içerecektir).

suzume ıwato, teyzesiyle birlikte kyushu bölgesindeki sakin bir kasabada yaşayan 17 yaşında bir liseli kızdır . suzume okula giderken kapısı olan terk edilmiş bir alanı arayan genç bir adamla karşılaşır. ona yakınlarda terk edilmiş bir harabeden bahseder ve merakla adamı takip eder. orada, çerçevesinde tek başına duran bir kapı bulur. daha sonra suzume kapıyı açar ve içeride yıldızların aydınlattığı bir bir başka dünya görünce şaşırır ve oraya girmeye çalışır. daha sonra yerde duran bir kedi heykeline takılır, suzume bu heykeli eline aldığında heykel bir kediye dönüşür ve kaçar. daha sonra suzume korkmuş bir şekilde okuluna geri döner.

öğle yemeği sırasında, terk edilmiş yerden çıkan büyük bir duman sütunu fark eder ve heyecanla oraya tekrar geri döner. suzume, daha önce gördüğü adamı kapıyı kapatmak için mücadele ederken bulur. suzume, ona yardıma koşar ve kapıyı kapatmayı başarırlar. fakat düşen duman sütunu nedeniyle yakın bir bölgede bir deprem meydana gelir.

suzume tanıştığı genci daha sonra evine götürür

kendisini souta munakata olarak tanıtan genç; dev, doğaüstü solucanın çıkıp depremlere neden olmasını önlemek için japonya'daki terk edilmiş yerlerde belirli kapıları bulması ve kilitlemesi gerektiğini açıklar. onlar konuşurken bir kedi belirir ve kedi konuşmaya başlar ardından souta'yı oturduğu çocuk sandalyesine çevirir. artık üç ayaklı küçük bir sandalye olan souta ve suzume kediyi kovalamaya başlarlar. kedi ehime'ye giden bir feribota kadar kaçar fakat feribota binen ikili kediyi yakalayamaz. souta, suzume'ye kedinin bir kilit taşı olduğunu ve solucanın, kilit taşı olmadığından dolayı kapılardan çıkabildiğini söyler.

ehime'ye ulaştıktan sonra suzume ve souta, sosyal medyada kedinin fotoğrafını çekip daijin adını veren yerel halkın gönderilerini bulur. ardından bölgede dolaşırlarken yerel bir kız olan chika amabe ile tanışırlar. bu arada solucan tekrar bölgede belirir ve terk edilmiş bir okulun girişinde karşılarına çıkar ardından burada da kapıyı kilitleyip kapatırlar. o gece chika'nın evinde kalan ikili sabah ayrıldıktan sonra otostopla kobe'ye giderler. ardından rumi ninomiya adında kibar bir kadın arabayla durur ve bizim ikiliyi arabasına alır. rumi suzume'den ikiz çocuklarına bakıcılık yapmasını ister. suzume akşamın ilerleyen saatlerinde barda oturan daijin'i görür ardından solucan tekrar ortaya çıkar ve ikili kendilerini terkedilmiş eğlence parkında bulur. burada da kapıyı kilitlemeyi başarırlar ve solucan ortadan kaybolur. souta, suzume'ye portalın ruhların ölümden sonra gittiği bir yer olan ever-after olduğunu anlatır.


ardından daijin'i tokyo'ya kadar takip ederler

souta, burada bir dairesi olduğunu söyler. daha sonra souta, namazu solucanı mitini ve onun, nesiller boyu ahirete giden tüm kapıları kilitlemekten sorumlu olan bir ailenin son torunu olduğunu söyler . solucanı sadece kapıların tutmadığını ve iki kilit taşının bulunduğunu anlatır fakat batıdaki kilit taşının daijin olduğunu bilirken , doğudaki kilit taşının yeri bilmediğini anlatır.

suzume, solucanın yeniden ortaya çıktığını fark eder ve kapıya yetişemezler. solucan gökyüzünde kocaman bir şekil alır ardından solucanın üzerine çıkarlar. ardından souta kilit taşının kendisine geçtiğini anlar. souta aniden bir kilit taşına dönüşür ve suzume isteksizce onu dev solucanı kilitlemek için kullanır.

daha sonra suzume, souta'yı gördüğü tokyo kapısının bulunduğu bir tapınakta uyanır. ancak kapıdan geçemez. bu arada daijin belirir ve suzume ona kızar. daha sonra souta'yı nasıl kurtaracağını bulmayı umarak hastanedeki souta'nın büyükbabası hitsujiro munakata'yı ziyaret eder. suzume, daha önce kapıdan geçtiği bir sanrının bir rüya olmadığını anlar. çocukken geçtiği için doğup büyüdüğü kasabaya gider ve burada souta'yı kurtarabileceğini düşünür.

ardından 2011 tohoku depremi ve tsunamisinde yıkılan tohoku bölgesindeki memleketine gider. suzume, yolda souta'nın arkadaşı tomoya serizawa ve teyzesi tamaki'le karşılaşır. yol boyunca bir dinlenme durağında suzume, tamaki'nin doğudaki kilit taşı sadaijin tarafından ele geçirildiğini keşfeder. daha sonra tamaki, suzume'yi eski evinin harabelerine götürür ve burada suzume eski kapıyı bulur ve daijin ve sadaijin ile birlikte girer. souta'nın mührünü kırarak kurtarır. ardından kilit taşı olan kedilerle solucanı mühürlerler.

hâlâ kıyamet'teyken uzaktan bir genç kız görürler. suzume, genç kızın on iki yıl önceki kendisi olduğunu anlar. suzume, gençliğine annesinin doğum günü hediyesi olarak verdiği çocukluk sandalyesini vermeye karar verir ve gençliğine, bu trajedinin üstesinden gelme ve büyümeye devam etme gücü vereceğine dair gençliğine güvence verir. motive olan genç suzume, ever-aft'tan ayrılmaya ve geri dönmeye karar verir ve 12 yıl önce tamaki tarafından bulunmasına yol açar.

tabii ki herkes kendi hayatına geri döner ve bir gün aşk tesadüfleri sevdiğinden aynı yerde tekrardan karşılaşırlar.

Fragman


anlamazdın, anlamazdın
kadere de inanmazdın
hani sen acı veren
kalpsizlerden, olamazdın...

son.