Son Dönemin Trend Tatlarından: San Sebastian Cheesecake Tarifi

Menülerde 'creamy cheesecake' olarak da geçen 'san sebastian cheesecake' tatlısı kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden.
Son Dönemin Trend Tatlarından: San Sebastian Cheesecake Tarifi
Görsel: bgnneyesem.com


- önce fırını 220 dereceye ayarlıyoruz.

- kek kalıbının (ben kelepçeli kalıp tercih ediyorum çünkü piştikten sonra keki çıkarmak çok kolay oluyor) içine yağlı kağıt yerleştiriyoruz.

- 6 tane yumurta ile 1-1,5 su bardağı toz şekeri bir güzel blender ile çırpıyoruz. iyice kıvam alınca içine 1 kg labne peynir/taze peynir ve 2 küçük paket krema ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. bir süre sonra çok güzel akışkan bir kıvam elde ediyoruz. en son aşama olarak içine 2 yemek kaşığı un ekliyoruz ve iyice çırpıyoruz. bu güzel karışım artık pişmek için hazır

- kalıbımıza karışımı döküyoruz ve daha önce 220 dereceye ısıttığımız fırınımızın alt raflarından birine koyuyoruz (en alt da olur, alttan 2. raf da olur).

- en önemli nokta pişirme süresi. fark ettiyseniz karışımda 6 yumurta var. eğer fazla pişirirseniz leş gibi yumurta kokar ve yiyemezsiniz o yüzden ideal pişirme süresi 35-40 dk'yı geçmemeli. pişirmenin son dakikalarında üstünün yanmaya başladığını göreceksiniz, bu istediğimiz bir şey. panik olmayın 40 dk'ya kadar tutabilirsiniz. ama sakın 40 dk'yı geçirmeyin.

- fırından çıkarttıktan sonra kelepçeleri açmadan önce biraz dinlenmeye bırakın. 30-40 dk sonra kelepçeleri açabilirsiniz.

servisi size kalmış. oda sıcaklığına gelene kadar bekletip ılık ve içi akışkan da servis edebilirsiniz -ki orijinali bu şekilde; bu dolayında 1 gece bekletip soğuk da servis edebilirsiniz. ben buzdolabında bekletmeyi tercih ediyorum. soğusa da içi yumuşak kalıyor.

servis ederken güzel bir marmelatla sunmanız iyi olur. afiyet olsun..

Deniz Kabuklarıyla Başlayan Paranın Evrimi Neden Durdurulamaz?