Son Yılların En İyi Bilim Kurgu Romanlarından Üç Cisim Problemi'nin Olayı Nedir?

Mart'ta Netflix uyarlamasını izleyeceğimiz, 2008 tarihli Liu Cixin romanı bir modern klasik addediliyor. Nedenlerini basitçe sıralayan bir yazıyı şuraya bırakıyoruz.
Son Yılların En İyi Bilim Kurgu Romanlarından Üç Cisim Problemi'nin Olayı Nedir?

üç cisim problemi... george r. r. martin’in “bilimsel ve felsefi tartışmaların eşsiz bir karışımı” olarak nitelendirdiği ve en iyi roman için hugo ödülü'nü kazanan bilim kurgu kitabı.

yazarı cixin liu’nun çocukluğu çin’in kültür devrim’inde geçmiş. ülkenin ilk uydusunun fırlatıldığı gün, yıldızlı gökyüzüne bakarken özlem duyduğunu ve bilim kurguyla ilk okuduğu kitap olan jules verne’in dünyanın merkezine yolculuk’u ile tanıştığını söylemiş.

Cixin Liu

üç cisim problemi son zamanlarda ingilizce dışında bir dilde yazılan en iyi bilim kurgu kitabı olarak gösteriliyor. öncelikle hem bu kitabın hem de üçlemedeki (dünyanın geçmişini anma) diğer kitapların ‘hard sci-fi’, yani gerçek bilimsel verilere dayanarak yazılmış olduğunu belirtmekte fayda var. başta biraz göz korkutucu dursa da yazar bilimsel gerçekleri okuyucuya açıklayarak gidiyor. bazı kısımların anlaşılması zor ama ilk defa bilim kurgu okumuyorsanız mantığını kavrayabiliyorsunuz. üstelik bunlar olay örgüsü ile güzelce harmanlanmış bir şekilde ilerliyor. yine de okuma keyfini arttırmak isterseniz seriye başlamadan önce bazı fizik konuları (sicim teorisi, kuantum dolanıklığı, görelilik) ve yakın çin tarihine (kültür devrimi) bir göz atabilirsiniz.

gelelim konusuna

kitabın başında bir grup bilim insanı fizik kurallarının değişken olup olmadığını araştırmaya başlıyor ve bir süre sonra bazıları arkalarında garip notlar bırakarak intihar ediyor. serinin geri kalanında olaylar dallanıp budaklanıyor ve hayal bile edemeyeceğiniz bir noktaya ulaşıyor. hatta serinin üçüncü ve son kitabı olan ölümün sonu'nun giriş kısmı istanbul'un fethi ile başlıyor. bilim kurgu kitabında bu ne alaka derken o kadar güzel bir yere bağlanıyor ki.

her kitap farklı bir karakterin gözünden anlatılıyor fakat karakterlerden ziyade topluma ve genel olarak insanlığa odaklanılmış. zaten yazar da insanların bir bütün olarak ele alınması gerektiğine inanıyor. seri boyunca insanlığa dair çok güzel sosyolojik ve psikolojik tespitler bulmak mümkün.

ayrıca mart'ta netflix uyarlaması geliyor: 3 body problem


bu da çin yapımı uyarlamasının ilk bölümü: three-body