Son Zamanların En Çok Güldüren Komedyenlerinden Biri: Bill Burr

10 Haziran 1968 doğumlu Burr, son zamanlarda Louis C.K. gibi kendi hayran kitlesini oluşturan bir komedyen. Bill Burr kimdir, necidir diyorsanız içeriğe bir göz atmanızda fayda var.
Son Zamanların En Çok Güldüren Komedyenlerinden Biri: Bill Burr


burr, son birkaç yıldır en sevdiğim stand-up'çı

stand up camiasını da öyle sürekli takip ettiğimden değil ya, ama youtube'a bakarsan, bir bunun bir de louis ck'in gayet ateşli ve kalabalık bir kitlesi vardı.

seinfeld gibi içeriği (günlük hayattan gözlemler), louis ck gibi de tarzı (everyday man) herkese pek açık değil. bundan daha iyi hikaye anlatan, hikayelerini bir heykel gibi işleyen komedyenler bol.

bill burr'ün olayı şu: espri yoğunluğu bayağı yüksek 5-6 dakikalık performanslarını, sanki spontane sinirlenmiş, topluma uyum sağlayamamış bir huysuz ihtiyar gibi sunabiliyor. "adam gerçek hayatta da kesin böyledir" diyorsun. bu bana bayağı hitap ediyor.

o tiradlarının ortasında, araya sıkıştırdığı esprilerin bir sürüsü altın gibi. daha dandik komedyenler, tüm 5 dakikalık performanslarını öyle tek bir espri etrafına kurarlar, bu herif çerez gibi harcıyor.

eski materyalleri bence dandik, bu da george carlin gibi kendini sonradan bulmuş biri. son birkaç senesine bakın. zaten bence içerik bakımından, carlin'in son yıllarını andıran kalitede toplum eleştirileri var.

ne yazık ki youtube'daki video altı yorumları kanser. adamın esprilerinin özünü kavrayamayan insanların bastırılmış kompleksleriyle dolu. yani buralarda, "politik doğruculuk (pc) kanserine aldırmayan ama pc karşıtlığından da ibaret olmayan" kaliteli bir komedi bulduğu için gerçekten sevinen de var, o kılıf altında rahatça seksizm, ırkçılık, vs yapan ezik tipler de.

gözlemlediğim kadarıyla, mevcut pc seviyesini de abartıyorlar. kendilerini daha üstün göstermek için olsa gerek. yani bir videodaki şakaların çoğuna izleyiciler gülüyor diyelim, hıyarın biri gelip "bu gudubet suratlı pc liberalleri gülmüyorlar" diyor, 1000 tane like alıyor. izlediklerini değil, görmek istediklerini oyluyorlar. bu tipleri görmezden gelirseniz, diğerleriyle beraber eğlenmeniz, "bunca manyaklığın arasında taze bir nefes" demeniz mümkün.

podcasti de var ama benim favorim, conan obrien'ın şovuna konuk olduğu videolar. hepsi altın. bir örnek:

"i'm sorry you feel that way"de scientology'ye müthiş giydirdiği kısım

"hani dinleri falan anlıyorum bundan bin yıl önce ortaya çıkmışlar, mistik bir tarafları var fakat scientology, sürücü ehliyeti olan, sosyal güvenlik numarası olan peygamber mi olur lan? kimi sikiyonuz?" (lokalize ettim)

kendisini aşağıdaki video ile keşfettim

bill bombalamaya başlayıp fallon'ın önündeki kağıdı göstererek "buna bağlı kalmayacağımı biliyordun" dediği andan itibaren fallon'ı iyi izleyin. ne diyeceğini bilemiyor, neredeyse sadece bill'in söylediklerini tekrarlıyor. hatta aşırı kahkahalarla olayı geçiştiriyor. bill de muhabbeti uzatarak ortamı gerdikçe geriyor.

gerilimin en önemli sebeplerinden biri de bunun gibi late night şovlarının inanılmaz derecede senaryolu ve planlı olması. skeçleri, baştaki monologları geçiyorum. onlar zaten yazarlar ordusu tarafından hazırlanan içerikler. dediğim şu, program konukları bile önceden program yazarları veya prodüktörleriyle oturup konuşuyorlar. röportaj sırasında anlatacakları anıları ve belki de yapacakları esprileri çok önceden belirliyorlar. olayın zaten bir kitap, film, dizi tanıtımı için gelen ünlü etrafında döndüğünü biliyoruz. onun etrafına da işte öyle önceden planlı röportajı yapıştırıp sunuyorlar.

bill burr bunu göz göre göre, hem de hiç politically correct olmayacak şekilde bozması ve fallon'ın düştüğü durum inanılmaz.

Netflix'te İzleyebileceğiniz En İyi Stand-up Gösterileri

Ünlü Düşünürlerin Görüşleriyle Komedi ve Gülme Eylemininin Felsefesine İnen Bir Bakış

Türkçe Altyazılı Stand-Up Gösterileri Veri Tabanı