Sonbaharın Güzelliğini Sinemalara Getiren Filmekimi 2017'nin Öne Çıkan Filmleri

Her yıl Ekim ayında sinemaseverler ile buluşan film festivali Filmekimi, bu yıl da oldukça kaliteli bir seçki ile gözlerimizi ve zihinlerimizi şenlendirmeye geliyor. Bu yıl 29 Eylül-8 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin öne çıkan filmlerine, Sözlük yazarı "komoxti"nin yorumlarıyla bir bakalım.
Sonbaharın Güzelliğini Sinemalara Getiren Filmekimi 2017'nin Öne Çıkan Filmleri
England Is Mine


film severler için sonbaharın gelişinin en güzel belirtisi olan filmekimi, bu yıl 29 eylül-8 ekim tarihleri arasında istanbul'da gösterimde olacak. diğer şehirlerde ekim ayı içerisinde gösterimlerin olacağını da belirteyim, net tarihleri filmekimi resmi hesaplarından takip edebilirsiniz.

şimdi sırasıyla gösterimi kesinleşmiş olan filmleri belirteyim. bence bu yıl film zevkimiz açısından harika olacak.

1 - the square

bu yıl altın palmiye ödülünü almış olan filmde başrolleri elisabeth moss, dominic west ve claes bang paylaşıyor ve isveçli yönetmen ruben östlund’un konuşma özgürlüğü, sanatsal özgürlükler, sosyal sansür vb. konuları politik ve sosyal bir çerçevede incelemiş olduğu film merakla beklenenler arasında yerini alıyor.

film afişi : the square

2 - good time

altın palmiye ödülü için yarışmış olan filmde yönetmen koltuğunda josh ve benny safdie kardeşler var. filmde kardeşini hapisten kurtarmak için her yolu deneyen adamın göstermiş olduğu gayret ve çabayı bize nefes nefese kalmamızı sağlayacak şekilde sunuyor. filmin oyuncu kadrosunda ise robert pattinson, jennifer jason leigh ve barkhad abdi yer alıyor. valla robert pattinson'un muazzam oyunculuğu kötü karaktere çok güzel ahenk katmış görünüyor. merakla bekliyorum bu filmi de.

film afişi : good time

3 - you were never really here

lynne ramsey'in çekmiş olduğu, müziklerini radiohead gitaristi jony greenwood'un yaptığı filmde bir savaş gazisinin küçük bir kızı seks tacirlerinin elinden kurtarmaya çalışırken yaşadıklarını gözler önüne seriyor. cannes film festivalinden en iyi senaryo ödülünü almış olan film, joaquin phoenix'e de en iyi erkek oyuncu ödülünü getirdi.

film afişi : you were never really here

4 - 120 battements par minute / 120 bpm

robin campillo'nun yazıp yönettiği filmin oyuncu başollerinde adele haenel, yves heck ve nahuel perez biscayart yer alıyor.
film cannes'de 4 ödül topladı bu yıl ve konu olarak 1990'lı yılların başında aids can almaya devam ederken toplumun umarsız şekilde kalışına baş kaldıran ve bu toplumsal ayrımcılık ile mücadele eden act up paris grubunu ve yaptıklarını ele almaktadır.

film afişi : 120 bpm

5 - the killing of a sacred deer

eveeet. geldim en çok merakla beklediğim filme. yorgos lanthimos abimizin yine izlerken nefesimizi tutmamıza neden olacak filmlerinden birisi daha. cannes film festivalinde en iyi senaryo ödülünü alan filmde başrolleri nicole kidman ve collin farrell paylaşıyor.
filmde karizmatik bir cerrah olan steven'ın (collin forrell) hayatının, korumasını üstlendiği bir genç olan martin’in onu kendi ailesinin içine çekmeye çalışması nedeniyle bir anda alt üst oluşu ve sonrasında steven’ın akıl almaz bir fedakarlıkta bulunmak zorunda kalışı anlatılıyor.
  
film afişi : the killing of a sacred deer

6 - loveless

cannes film festivalinde jüri ödülünün sahibi olan film boşanmak üzere olan bir çiftin çocuklarını gözden çıkarmış halde yok olan aile kavramını anlatıyor. rus yönetmen andrey zvyagintsev tarafından sevgisizlik ve şiddetin ele alınışı izlemeye değer görülüyor.

film afişi : loveless

7 - in the fade

yönetmen koltuğunda fatih akın'ın oturduğu filmin başrollerinde diane kruger denis moschitto bulunuyor. cannes film festivalinde diane kruger bu film ile en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. konusuna gelecek olursak; kocasını terör örgütünün yapmış olduğu bombalı saldırıda kaybeden bir kadının intikam ve yaşama tutunma mücadelesini ele alıyor. filmde fatih akın esin kaynağının neo nazilerin işlemiş olduğu cinayetler ve adli soruşturmaları sonuçlanmayan ölümlerden olduğunu belirtiyor. fatih akın'ın kendi dünyası ile yaşanmışlıklara yeni bakış açısı katacağına eminim. merakla beklenenler arasında benim için.

film afişi: in the fade


8 - a gentle creature

ukraynalı yönetmen sergey loznitsa tarafından ele alınan filmde, hapiste bulunan kocasına gönderdiği erzak paketinin geri dönmesi sonucu bizzat kendisi teslim etmek istemesi nedeniyle yollara düşen kadının kocasını hapishanede bulamaması sonucu yaşadıklarını ele alıyor.

film afişi : a gentle creature


9 - jupiter's moon

kornel mundruczo'nun yönettiği ve kaleme aldığı film, kaçak bir mülteci kampında kalan kız çocuğu ile doktor arasında geçenleri ele alıyor. toplumsal mesajlar ve mülteci sorununa avrupanın bakışını eleştirel dille ele alan film izlemeye değer bir film olarak görünüyor.

film afişi: jupiter's moon

10 - le redoutable

jean-luc godard ve eşi ile yaşadığı birlikteliği ele alan filmde başrolde godard'ı ünlü aktör louis garrel canlandırıyor. bence film afişi ayrı bir güzel bu arada.

film afişi : le redoutable

11 - england is mine

müzikal anlamda biyografik film olan england is mine, steven patrick morrissey'in gençlik yıllarından başlayıp the smiths'i kurduğu günlere ve yaşantısını ele alıyor. morrissey'i filmde jack lowden canlandıracak.

film afişi : england is mine

12 - happy end

filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen michael haneke bulunuyor. yine toplumsal olarak olaylara ve durumlara nasıl duyarsızlaşıldığını elit bir aile yapısı ve sosyal medya üzerinden ele alıyor bu film. aile yapısının kopma noktaları ve intikam, suçluluk gibi konular işleniyor.

film afişi : happy end

13 - rodin

sanatsal bir film olan rodin, ünlü heykeltraş auguste rodin'in yaşantısını ele alıyor.
en bilinen eserleri olan düşünen adam ve öpücük ismini verdiği heykelleri ile tanıyoruz. sansasyonel bir aşk hayatı olduğu ve sevgilisi camille claudel ile yaşadıklarını ele alıyor bu film. rodin'i vincent lindon canlandıracak.

film afişi : rodin

14 - the beguiled

en iyi yönetmen ödülünü cannes film festivalinde kazanan filmin yönetmen koltuğunda sofia coppola oturuyor. filmin kadrosunda ise nicole kidman, elle fanning, kirsten dunst ve colin farrell yer alıyor.
amerikada çıkan iç savaş sırasında virginia'daki bir kız okulunda yaşanan gerilim ve içten içe kumpası ele alıyor bu film.

film afişi: the beguiled


filmleri genel itibariyle incelediğimizde, filmekimi 2017'nin yine dolu bir şekilde geçeceğe benziyor. ve biz film severlere sabırsızlıkla sayılı günlerin geçmesini temenni ediyorum.