Sosyal Medyada Gündem Olan Savaş Cebeci vs Kaan Kazgan Kavgasının Analizi

Savaş Cebeci bir fitness uzmanı. Kaan Kazgan ise profesyonel bir dövüşçü. Bu ikili bir süredir sosyal medyada atışıyordu. En sonunda dün, Tuzla'da karşı karşıya geldiler.
Sosyal Medyada Gündem Olan Savaş Cebeci vs Kaan Kazgan Kavgasının Analizi


bilmeyenler için olayı özetleyeyim

savaş cebeci bir videosunda "ben 70 kilo adamdan dayak yemem. isterse dünya şampiyonu olsun" gibi bir şey söylüyor. kaan kazgan da bir videosunda bunun mümkün olmadığını, dövüş sporlarıyla uğraşan insanların avantajlı olduğunu, kilo ve boyun çok önemli olmadığını söylüyor. buraya kadar normal videolar. bunun üzerine ikili arasında gerilim artıyor. sürekli olarak videolar çekiyorlar ve üslup gittikçe sertleşiyor. savaş cebeci önce 50 bin dolar koy ortaya diyor. kaan kabul ediyor. ondan sonra şuraya gel, gelmedi, geleceğim, adres ver, neredesin gibi açıkçası biraz liseli muhabbetine dönüyor olay.

son videosunda savaş cebeci tuzla'da bir salon adı verip antrenman yaptığını, kimsenin gelemediğini söylüyor. kaan da story atıp gidiyorum diyor. zaten taraflar videoda kuralsız dövüş (mma tarzı) konusunda anlaşmışlardı. sonunda da izlediğiniz şeyler gerçekleşiyor.

öncelikle habersiz dalmış mevzusu saçmalık. çünkü savaş konuşuyor; kaan 3-4 kere hadi, dalacağım, başlayacağım tarzı şeyler söylüyor ve sonunda dalıyor. yani savaş cebeci hazırlıksız yakalanmış değil.

kavga anı başı

savaş, sanırım kafasında böyle kurgulamamış kavgayı kafasında. kaan ise baya ciddi, hazır, rakibini vücudunun ve dikkatinin odağına koymuş ama diğer tarafta savaş tabirle gevşek duruyor. zaten yaptığı açıklamalarıyla dövüşmekten çok, hep sosyal medyaya oynar hali vardı ama hani böyle biri hakem olacak, "boks" diyecek ve öyle başlayacak gibi birşey bekliyor gibi duruyor, kavgaya başlarken...

kendisinin en ufak güreş bilgisi de olmadığından, kaan onu bacağından tutup düşürmeye çalıştığında rakibinin üzerine doğru yıkılmaya çalışmak yerine, itilen yöne doğru devrildi. bakın, bu cümle aynı sıkletler için söylenmeyebilir. çünkü, kilolar yakın olduğundan itiş daha fazla tesir ediyor ve rakibin üzerine düşmek zordur, hatta saçma bir pozisyonda düşerseniz de boynunuzu rakibe verecek boğularak yenileceksiniz ancak yine de altta kalmamak için bu denenir veya düşerken kaçmak denenir. savaş'ın kilo farkını da düşünecek olursak aslında avantajın onda olması gerekiyordu. nitekim öyle olmadı, kaan burada çok rahatça savaş'ı altına tam olarak "istediği şekilde" aldı. aslında ana branşı judo olan dövüşçüleri ufc gibi organizasyonlarda izlerken göreceksiniz ki, bir uzuvlarını kaptırdıklarında, "rakibe doğru düşme" denemesi yapmaya uğraşırlar, dediğim gibi; savaş, olduğu yere doğru düşüyor.
 nitekim kaan'a büyük avantaj veriyor.

yer 

yerde kaan üstte, yumruk, çekiç yumruk (bkz: hammer punch) ve dirsek atmaya başlıyor, bir taraftan da savaş'ın kafasına ve beline doğru ağırlığını vererek onu kendine göre, zararsız pozisyonda tutmaya çalışıyor. savaş'ın burada yapması gereken, rakibi kendine çekmek veya altına almaya çalışmaktı. bunu yapmayı bile denemedi. 2 defa boynuna elini dolayabilirdi, fırsat geldi ama o sırada yediği yumruklardan dolayı canı yandığından, onları da yapamadı... zaten dövüşçüler bunları refleks edinirler. yanlış pozisyonlarda, canları yandığında vesayre doğru olan hamleyi yapmak için vücutları otomatik reaksiyon verir, bunları defalarca rahattan, zora kadar deneyimlerler. sarılması gerekiyorsa sarılır, düşmesi gerekiyorsa düşer, (knock down olmadan bahsetmiyorum, kontollü) itmesi gereken iter vesayre... dövüşte doğruları yapan kazanır. kaan doğruları yaparak kazandı. muhtemelen insan şekilli bir kum torbasıyla da dövüşse aynısı olacaktı. videoları yanyana koyup izlerseniz aynı hareketleri görecektiniz...

kaan'ın 2 yerde hatası var, dedim. eğer bunları profesyonel bir müsabakada yaparsa pek geleceğinin olacağını sanmıyorum. bir daha buna benzer hareketleri yapıp her kavgaya çağırana giderse yine pek bir geleceğinin olacağını sanmıyorum. hataları da sanki biraz, savaş'a daha fazla vurmak istediği için yapmış gibi de duruyor. vurmak yerine boğazına bastırıp etkisiz halde boğabilirdi vurmayı tercih etti, vururken de açıklar verdi.

son olarak savaş'ın aşağıya "ringe gel" diye sürekli söylendiği görülüyor, bunu neden söyledi, bilemiyorum ancak ringde daha da fazla dayak yerdi muhtemelen.

ayrıca savaş'ın kasıklara müdehale etmek niyetinin olması da var gibi görünüyor, tam saçmalık hani... ettiği küfürlere değinmedim bile. kaan'ın ise bu olayı neden bu kadar ciddiye aldığını anlamadım. kendine profesyonel demekle olmuyor bu işler. profesyonellik, profesyonel davranmayı gerektirir. hak etmiş bile olsa, öyle gereksiz fazladan bir kaç vuruş için açık verilmez mesela...

sonuç

ne kestik koç, ne yedik hiç durumu...

biri koskoca adam dayak yemeye utanmadı, diğeri koskoca adama vurmaya utanmadı ve kendisine sporcu diyor. madalya verdiler sanki dövüş konusunda bir başarısı bulunmayan birine üstünlük sağladığı için kendisine... boksta bile bir sıralama var, herkes kafasına göre maç teklif edemez.

ayrıca, en vahimi; her iki tarafta da olduğunu söyledikleri bellerinde silah bulunan adamlar? bunlar hep sorun teşkil eden durumlar. hani kavganın dozu farklı boyutta olsa acaba neler olacaktı? şeytanın aklına gelmiyor değil. aslında muz cumhuriyetinde yaşamasak suç teşkil eden davranışlar... umarım olay kapanmış ve bitmiştir ama görüntülerden dahi kamu davası açılabilir diye düşünüyorum, her iki kişinin ve bazı kişilerin haklarında...

umarım tekrarı falan da olmaz, bir daha da kimse böyle saçma bir şeye girişmez. kaan'da umarım bir daha ring dışında kavga etmez. yoksa bu kafayla bir yerlere varması çok zor, dediğim gibi çekirge bu sefer sıçradı da olaylar bu şekilde sonuçlandı, her zaman böyle olmaz. özellikle de şu namert zamanda.