Sperm Bankası Nedir ve Nasıl Çalışır?

İhtiyacı olanlar için sperm depolayan ve satan sperm bankalarının çalışma prensibine dair birtakım bilgiler.
Sperm Bankası Nedir ve Nasıl Çalışır?
iStock

sperm bankaları; ihtiyacı olanlara verilmek üzere donörlerden aldıkları spermleri dondurma, depolama ve satış bölümlerinin olduğu, kar amaçlı kuruluşlardır. 

hastanelere, laboratuvarlara ya da üniversitelere bağlı olanları olup; şart olmamakla birlikte genel itibarı ile tıbbi eğitim almış kişiler tarafından işletilirler. bağışçılarını üniversitelerde dağıttıkları el ilanları ya da lokal gazete ilanları ile bulurlar. bazı bankalar bağış yapanların üniversite eğitimi almış ya da kariyer sahibi ve evli kişiler olması özelliğini şart koşarken, bazısı sağlıklı olmaları ve sperm bankasının bağış kurallarını kabul etmesi dışında bir özellik aramaz.


bazı bankalar donörden kalınan hamilelik sayısına bir sınırlama getirirken diğerleri boyla bir kısıtlama yapmayabilir. donörlerin isteğine bağlı olarak donör kimliklerini gizli tutabilirler. sperm bankaları ejakülasyonun çok olması için, donörlerden bağıştan önceki iki gün içinde seks yapmamalarını talep eder ki bunu nasıl kontrol edebildikleri muamma. bağışlanan spermler sanılanın aksine bağışlanan miktarda satılmaz. bankanın ticari anlayışına göre 3'e ya da 10'a bölünerek satılabilir.


günümüzde artık çoğu banka sadece dondurulmuş spermler satmaktadır. donörlerden ailelerinin sağlık geçmişleri ile ilgili bilgileri aldıktan sonra, aids başta olmak üzere belirli hastalıkların testi için donör kan alınır. aynı donör 6 ay sonra tekrar kan vermek üzere çağırılır. yeniden uygulanan aids testi negatif çıkan donörlerin spermleri satılabilir.

sperm bankaları da diğer kurumlar gibi yanlış kişilerin işletmesi sonucu sorunlar yaratabiliyor. virginia'daki bir sperm bankasını işletmecisi dr. cecil jacobson, hastalarına kendi spermlerini sattığı gerekçesiyle hapistedir. 75 kadar çocuğun babası olduğu sanılıyor. bir kötü örnek de new york'taki bir sperm bankasında yaşanmıştır ki, kocasının spermleri ile hamile kalabilmek için bankaya başvuran bir kadın, istediği gibi hamile kalmıştır. lakin kadın da eşi de beyaz olmasına rağmen doğan çocuğun zenci olmasıyla, spermlerin bankada yanlış etiketlendiği anlaşılmıştır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir