Spoiler Dediğimiz Pek Çok Şeyin Esasında Spoiler Olmadığı Gerçeği

Filmler veya kitaplarda sürpriz bozan, spoiler dediğimiz şeylerin esasında neden spoiler olmadığına dair bir görüş bildirisi.
Spoiler Dediğimiz Pek Çok Şeyin Esasında Spoiler Olmadığı Gerçeği

spoiler, sadece plot twist'in (ters köşe) olduğu yapıtlar için anlamlı olan bir şey. diğer türlü son derece anlamsız buluyorum bu spoiler'cılığı. mesela hepimiz önünde sonunda öleceğiz. tanrı bize spoiler mı vermiş? bilakis, bitiyor, ona göre takılın, demiş. ha ama nerede, nasıl öleceğimizi söyleseydi başka, ki söylenebilir bir şey değil sanırım bu (anlaşılır olması için bütün bir ömrü sayıp dökmesi lazım). çünkü bir şeyin olması değil, onun anlaşılması; neden, nasıl, nerede, ne zaman, kiminle, hangi koşullarda olduğu önemli: yani filmin bütünü. bundan sebep, sonunu bildiğimiz halde iyi filmleri izlemeye doyamıyoruz, tekrar tekrar izliyoruz.


bazı büyük yönetmenler, daha filmlerinin adında filmin sonunu söylemekte bir beis görmemişlerdir. mesela, bresson'un baba filmi bir idam mahkûmu kaçtı. çünkü mesele mahkûmun kaçıp kaçmaması değildir (bu yüzden genel kanının aksine, diğer hapishane filmleriyle aynı kefeye konulması hatalıdır). sırf bu örnek bile spoiler'cılığı dümdüz eder ya neyse. zaten robert bresson şimdiki sinema algısını görseydi ustaya yazacak epey malzeme çıkardı.


bir filmin sonu değil, filmin kendisidir seyre değer olan. sonunu da filmin kendisi belirler. istediğin kadar sonunu bil, filmi izlemediysen şayet bildiğin şey sadece o dedi bu kodudur. iyi sinema, bu yüzden hayata en yakın sanattır.

sözün özü: sinema uzun, spoiler kısa.