Sponsor Şirket Sayesinde İngiltere'ye Neredeyse Bedavaya Gitme Yöntemi

Yetkili işverenler tarafından desteklenen nitelikli göçmen işçilerin başvurabileceği Tier 2 vizesi ile birlikte İngiltere'ye nasıl gidilir?
Sponsor Şirket Sayesinde İngiltere'ye Neredeyse Bedavaya Gitme Yöntemi

bu yazıda, ingiltere’ye pek bir ücret ödemeden gelmenin yolunu anlatacağım. (galler, iskoçya ve kuzey irlanda da işin içinde, genel olarak britanya yerine ingiltere diyorum.) 

bu şekilde gelen birkaç kişiyle tanıştım ama insanlar buraya (ingiltere) gelince başkasının gelmesini istemiyor ve yaşadıkları süreci tam olarak anlatmıyorlar ama ben araştırdım ve yapılacak her şeyi hemen hemen öğrendim. sponsor şirket sayesinde buraya gelişiniz, iş sahibi olmanız ve oturum almanız neredeyse bedavaya gelecek. hatta eşinizi ve çocuğunuz da sizinle gelebilecek...

öncelikle aşağıdaki linkten sizin mesleğin ingiltere de aranan bir meslek olup olmadığına bakın

bu linkteki meslekler şu an en çok ihtiyaç duyulan meslekler (herhangi bir ülkeden akın akın geliyorlar bu şekilde...)

https://www.gov.uk/…orker-visa-shortage-occupations

eğer ki mesleğiniz uygun ise “`tier 2 (general) visa`” başvurusu yapıyorsunuz.

requirements for tier 2 visa – general (isçi vizesi için gereken belgeler)

you should have an offer for a skilled job in the uk. (başvurmadan önce bir iş yeri tarafından iş başvurusu ve kabulü olması lazım)

işçi arayan ve sponsor olmak isteyen firmalar

https://assets.publishing.service.gov.uk/…v/preview

(listeyi indirdiğinizde tam listeyi görebiliyorsunuz)

bu firmalardan birisinden başvuru yapmanız lazım, ingilizce iş arama sitelerinden bakıp, bulduğun işin firmasının sponsor firma olup olmadığına bu listeden bakıyorsunuz.

https://www.indeed.com/ (en büyük iş arama sitesi)

https://findajob.dwp.gov.uk/ (devletin iş arama sitesi)

mesela “graphic designer” işi arıyorsunuz, arama kısmına mesleği ve şehri yazıyorsunuz. oradan çıkan sonuçlardaki şirketlerin ismini sponsor firmalar linki içinde araştırıyorsunuz. eğer ki orada var ise onlara yurtdışında olup, iş aradığınıza dair bir mail atıyorsunuz. içeriğini ne kadar doldurur ve güzel bir ingilizce ile yazarsanız o kadar hızlı dönüş yapılacağına inanıyorum.

tier 2 visa başvurusu için gerekenler

the job offer should be from a uk employer holding a valid tier 2 sponsor licence from ukvı. (ıs başvurusu ve kabulü edilen firmadan belge)

you should be assigned with a valid certificate of sponsorship (cos) number from your employer. (geçerli bir sponsor firmasının ve sponsorluk numarası)

- proof of english (ingilizce bildiğinize dair belge) isine gore ıelts hatta b1 seviye bile yeterli oluyor (buraya bu sekilde gelen tanistigim kisilerden birisinin ingilizcesi b1 seviyesindeydi)

- job title and annual salary (is turu ve yıllık kazanç) "bunlari sponsor firma hallediyor"

- job occupation code (çalışacağın işin kodu)
kodlar shortage is listesinde occupation code olarak geciyor.

- sponsorship company (sponsor olacak firma)

- criminal record certificate (sicil kaydı)

bunların hepsi tamam olduğunda başvuru yapacağınız link:

https://www.gov.uk/…-visa/apply-from-outside-the-uk

ondan sonra sizi konsolosluğa çağırıyorlar, görüşme yapıyorlar. vizeni almadan önce kalacağın yer, çalışacağın yer falan şirket aracılığı ile ayarlanıyor. çoğu firma kalacağın ilk ay otel masrafını karşılıyor, ilk maaşını alana kadar her türlü konuda yardımcı oluyorlar.

bu işlemler 2-3 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor ancak şu an ukrayna krizi olduğundan dolayı gecikmeler yaşanabiliyor deniyor gov uk sitesinde. daha önce de covid yüzünden gecikmeler oluyordu ama kağıtlar ve sponsor sağlam olunca daha hızlı sonuç çıkıyor.

en çok aranan meslekler

care workers (bakıcı) - özellikle yaşlı ve hasta bakıcısı aranıyor.

veterinarians - veterinerliğin her türlüsüne iş var, ülkedeki pet oranı olarak kedi kopek sayısı 25 milyon üzerinde, mezbahalar icin kesim kontrolu yapacak veteriner arayışı da çok...

health sector jobs (e.g. medical practitioners, nurses, psychologists, pharmacists, medical radiographers, physiotherapists, paramedics, social workers, nursing auxiliaries and assistants)  - herhangi bir sağlık çalışanı. ilk yardımdan psikoloğa kadar…

secondary teachers (only teachers in maths, physics, science (where an element of physics will be taught), computer science and modern foreign languages) matematik, fizik, bilim dallarında ortaokul öğretmenleri, bilgisayar bilimi ve yabancı dil öğretimi***

programmers and software development professionals - programcı ve yazılımcı

web design and development professionals - çevirmeye gerek yok bu isi yapan bunu anlaması lazım :)

it systems analysts, architects and systems designers - çeviriye gerek yok, anlayan işini bulur zaten :)

civil engineers
mechanical engineers
electrical engineers
graphic designers
arts officers, producers and directors
architects

daha fazlası bu linklerde:

https://www.gov.uk/…orker-visa-shortage-occupations
https://www.gov.uk/skilled-worker-visa

iş araştırması ve başvuru kolay geçmeyecek, zaman alacak ama sonucu çok iyi olacak. o yüzden bu mesleklere sahip olup da ingiltere, galler, kuzey irlanda ve iskoçya’da yaşamak isteyenler hemen araştırmaya başlasınlar. good luck!