Star Wars Dizisi The Mandalorian'da Yaşanan Bütün Olayların Kronolojik Özeti

Star Wars evrenindeki Mandalor ırkını konu edinen Disney+ dizisi The Mandalorian sezon finali yaptı geçtiğimiz günlerde. Komple izlemeye üşenenler için dizide olup bitenlerin özetini aktarıyoruz.
Star Wars Dizisi The Mandalorian'da Yaşanan Bütün Olayların Kronolojik Özeti

sezonun bitişiyle, güncellenen bilgiler ışığında 1. sezon için bir timeline oluşturalım. çayınızı kahvenizi alın, uzun bir yazı. bol bol spoiler var.

the mandalorian season 01 chapter 01 "the mandalorian"

- öncelikle olayımız endor savaşından 5 yıl, jakku savaşından 4 yıl sonra, galaksi için milat kabul edilen yavin savaşından ise 9 yıl sonra yani 9 aby'de geçiyor.

- bu savaşlarda:

yavin: rogue one a star wars story'de çalınan planlarla star wars a new hope'da ilk death star patlatılır. galactic empire epey sarsılır.

endor: 2. death star patlatılır, palpatine ölür, darth vader anakin skywalker'a geri döner.

jakku: rebellion tayfası leia organa önderliğindeki new republic ile galactic empire'ın dibine kibrit suyu döker.

bu yüzdendir ki bol bol agd olmuş stormtrooper görürüz etrafta. zira bütün galactic empire birlikleri galaksinin dört bir yanına dağılmış durumdadır. biraz kuvvetli sayılacak istasyonlardaki komutanlar (the client ve moff gideon) kendilerince faction halinde at koşturmaktadır.

- karakterimiz, galakside ne kadar at hırsızı tipli varsa mutlaka bir numune bıraktıkları mekana girer. ismini bilmediğimiz mythrol ırkından birini diğerlerini saf dışı bırakarak güzellikle (!) ele geçirir.

arada elinde flüt olan bir kubaz görürüz. bir nevi muavinlik yapmaktadır kendisi.

kendilerini taşıyan landspeeder pilotu buz altındaki bir ravinak tarafından hüpletilir.

mando, razor crest'te mythrol'un kaçmasını önlemek için bu arkadaşı carbonite ile dondurmak zorunda kalır. halbuse bu yumuşakça chewbacca'nın gezegeni olan kashyyyk'teki life day bayramına katılacağını düşünmekteydi (yazık oldu).

- mando nevarro'ya varır ve bounty hunters guild lideri greef karga'nın yanına gider.
greef karga mandalorian'a ödemesini imperial credits (imparatorluk para birimi) ile yapmak ister fakat bu isteği kabul görmez. zira galactic empire çökmüştür ve parasının değeri yoktur.
greef karga bunun üzerine kendisine calamari flan ile bir kısım ödeme yapabileceğini söyler. mandalorian mecburen ödemeyi kabul eder. (calamari flan: admiral ackbar'ın da dahil olduğu mon calamari'lerin gezegen para birimi.)

- arada mandalorian'ın geçmişine dair flashback'ler görürüz. clone wars zamanındaki seperatist tayfanın yönettiği super battle droid'ler bu arkadaşımızın gezegenini (mandalore) istila ederek herkesi katletmekteyken görürüz. ilerleyen bölümlerde bu olayın tam olarak order 66 verildiği gün yaşandığını ve aslında ahsoka tano'nun mandalore gezegenini captain rex ile birlikte seperatist droid ordusundan kurtarmaya çalıştığı sırada yaşandığını, ahsoka tano ve captain rex'in order 66 verilince kendi hayatlarını kurtarmak için kaçmaları neticesinde, olay yerine gelen pre vizsla ve death watch tayfası tarafından kurtarıldığını öğreniriz (episode 8). bu arada order 66 tam olarak 19 bby tarihinde gerçekleşmiştir. buradan anlaşılacağı üzere kahramanımız 32-33 yaşlarında biridir.

- mandalorian greef karga'dan yeni bir iş ister. greef karga da kendisini illegal bir işe yönlendirir. the client ile buluşan mandalorian ön ödeme olarak 1 plaka beskar çeliği alır iş bitiminde ise 1 camtono dolusu beskar almak üzere anlaşır ve diğer mandalorian'ların arasına gider.  burada öğreniriz ki "the child" baby yoda 50 yaşındadır.

camtono: bölümün ilerleyen anlarında göreceğimiz, beskar plakalarını saklamak için kullanılan güvenlikli taşıma kutusu.

beskar/beskar çeliği: mandalorian metali olarak bilinen bu metal, hafif yapısına rağmen çok güçlü bir metaldir. rahatlıkla bir blaster atışına dayanabilecek sertliğe sahip olup jedi lightsaber darbelerine karşı geri teptirici (sopa gibi) bir yapıya sahiptir. kendisi de bir mandalorian olan sabine wren tarafından bu çeliği yok edebilen arc pulse generator isimli bir silah 5 bby de geliştirilmişse de silahının galactic empire elinde felaketlere sebep olabileceğini düşünen sabine wren tarafından 1 bby de tek prototip yok edilmiştir.

- işi ve ön ödemeyi alan mandalorian doğruca armorer olarak tanıdığımız, muhtemelen geride kalan mandalorian tayfasına öncülük eden ablamıza ödülünü ve çeliği teslim eder. geriden gelen gençlere zırh olacağını düşündüğü beskar çeliğini, armorer ablamız eriterek kendisine yeni bir omuzluk olarak geri takdim eder. kendi sigil'ini hak edip etmediğini sorduğunda ise olumsuz yanıt alır.

- gemisine atlayan mandalorian, hedefi almak için arvala-7 gezegenine gider. gezegene iner inmez blurrg binek hayvanatları tarafından saldırıya uğrar.  ikisini de sakinleştirici okuyla durduran mandalorian'a ugnaught ırkından kuiil adında biri ile tanışır. kuiil'in yardımıyla hedefine yönelen mandalorian bir başka bouny hunter olan droid ig-11 in de olay yerine yaklaşmakta olduğunu görünce proaktif davranmak zorunda kalarak planlarını değiştirir.

ig-11 yapımda yönetmenlik de yapacak olan taika waititi tarafından canlandırılmaktadır.

etkili bir çatışma sonrası ig-11 i öldüren mandalorian kendisiyle birlikte bizim de ilk kez göreceğimiz ve hayranı olacağımız "the child" baby yoda'yı alarak razor crest'e doğru yola koyulur.  50 yaşında olmasından bahisle bu yavrumuzun doğum tarihinin 41 bby olduğunu fark ediyoruz. aynı tarihte bilin bakalım kim doğmuştu? anakin skywalker aka darth vader.

the mandalorian season 01 chapter 02 "the child"

gemisi razor crest'e doğru yol almakta olan mandalorian, vibro-axes (titreşimli balta) sahibi birkaç trandoshan tarafından tuzağa düşürülür. the client'ın ig-11 dışında başka bounty hunter'ları da bu göreve gönderdiğini bu arkadaşlar sayesinde öğreniriz. bunlardan kurtulan mandalorian, gemisinin bulunduğu yere döndüğünde, jawa'lar tarafından gemisi razor crest'in mudurnu tavuğuna çevirildiğini görür.

ugnaught kuiil'in yanına dönen mandalorian, kuiil'in aracılığı ile jawalarla mud horn yumurtası karşılığı gemisinin parçalarını takas etme konusunda anlaşır. "the child" baby yoda ile birlikte mud horn'u paketler ve yumurtasını alarak jawalara getirir. mücadele esnasında "the child" baby yoda ilk kez force kullanır ve mandalorian'ın hayatını kurtarır. jawalarla yapılan görüşme esnasında arka planda bir astro droid (luke skywalker'ın almaktan vazgeçtiği) ve bir adet de doktor/nurse droid de görürüz ayrıntı olarak.

yumurtayı alıp parçaları teslim aldıklarındaki geri dönüş yolunda mandalorian olanı biteni kuiil'e anlatır. kuiil olanları halen anlamadığını ifade eder.

bir tuhaflık:

tuhaftır ki kuiil s01e07'deki gemi yolculuğunda 3 insan ömrü kölelik yaptığını dile getiriyor. "the child" baby yoda'nın force choke yapması ve mandalorian'ın mud horn ile dövüşü esnasında yaptıklarından, kölelik zamanında bir takım söylentiler duyduğunu söylüyor.
şimdi kuiil 9 aby'de ölüyor. ortalama insan ömrünü 60 yıl saysak 180 yıl eder ki bu adamın türünün ortalama yaşamı 200 yıl. bu adam takribi 150 bby tarihine kadar köle. olm o tarihte jedi order bütün galakside düzeni sağlayan tayfa. jedi order old republic zamanından beri var. order 66 ise 19 bby tarihinde (30 yıl önce) verildi. bu ugnaughts kuiil'in 150 yıl republic, old republic ve galactic empire'a kölelik yaparken jedi order/sith veya force hakkında bilgi sahibi olmamasının imkanı yok. lan 50 yıl olsa insan ömrü yine 150 sene yapar, yine tutmuyor veya kuiil cidden ağır geri zekalı. bak darth maul galakside 1.000 yıl sonra görülen ilk sith. hadi sith bilmez anlarım da jedi ve force bilmemesinin imkanı yok.

gemi toplanır, kuiil ve mandalorian vedalaşır, mando nevarro'ya doğru yol alır...

the mandalorian season 01 chapter 03 "the sin"

mandalorian "the child" baby yoda'yı caminolu doktor pershing birlikte bekleyen the client'a teslim eder ve karşılığında camtono içerisinde 20 plaka beskar alır. bu plakalar clone wars sırasında yağmalanan mandalore gezegeninden galactic empire tarafından araklanan beskar metallerinden başkası değildir. ödülünü doğrudan armorer'a götürür. armorer'ın yanındayken paz vizsla ile ufak bir atışma yaşar. ikisi de birbirine vibro-blade (kıpraşımlı bıçak) çeker. bu bölümde paz vizsla'yı yapımcı jon favreau canlandırmaktadır.

jilet gibi armor çeken mando nevarro'dan ayrılacakken fikir değiştirerek the client'ın mekanına giderek "the child" baby yoda'yı kendisini bekleyen hazin sondan kurtarır.
burada bir adet it-o imperial interrogator droid görürüz. mando direkt vurarak etkisiz bırakır.

şehirden çıkmak üzereyken bounty hunters guild üyeler tarafından sıkıştırlan mandalorian'ın imdadına paz vizsla'nın da aralarında olduğu mandalorian faction üyeleri yetişir. mandalorian gemisinde kendisine atar yapan greef karga'yı iç cebinde taşıdığı beskar plakalarından vurarak devre dışı bırakır ve olay yerini terk eder.

gemiyle ayrılırken yanına gelen paz vizsla esasen jon favreau tarafından yapılan bir iron man göndermesidir. zira kendisi 2008 yılındaki ilk iron man filminin de yönetmenidir aynı zamanda.

the mandalorian season 01 chapter 04 "the sanctuary"

sığınacak mükemmel bir yer gibi görünen sorgan (muhtemelen outer rim'de) gezegenine kapak atıyor mandalorian. krill denilen küçük yaratıkları toplayan köylülerin bulunduğu alanı görüyoruz başlangıçta. omera adındaki kadının kızı winta ile köylerini basan yağmacılardan suyun içinde saklanarak kurtulmalarına şahit oluyoruz. taverna alanına giren mandalorian ve "the child" baby yoda kendilerine yer ararken arka planda star wars rebels'tan tanıdığımız bir adet wolf cat ve daha önce de rast geldiğimiz twi'lek bir kadını görüyoruz.

ekip burada eski shocktrooper cara dune ile karşılaşıyor. the matrix filmine bir gönderme içeren tanışma sahneleri sonrasında oturup eski günleri yad etmekten geri durmuyor ikili.
bu bölüm aynı zamanda epey berbat cgi devamsızlığı ve sahnelere girip çıkan boom mic'lerle de anılıyor. zibilyon kere bahsedildiği üzere akira kurosawa'nın seven samurai filmine bir öykünme/gönderme içeren bölümdür aynı zamanda. bu bölümde mandalorian omera'ya kendisinin orijinal mandalorian olmadığını, ebeveynleri öldürülünce mandalorianlar tarafından yetiştirildiğini söylüyor. önceki bölümlerde, paz vizsla ve diğer mandalorian'ların ona karşı hamasetinin altında onun doğuştan mandalorian olmayışından kaynaklı olduğunu da böylece öğrenmiş oluyoruz.

köylülere yardımı kabul eden mando ve cara dune eski günlerden kalma bir adet at-st walker'la mücadele etmek zorunda olduklarını anlayıp en iyi defans hücumdur mottosuna sarılır. atış talimi sırasında köylülerin stormtrooper cosplay'i gözden kaçmadı tabi. klatoonian saldırılarından, birkaç hafta içinde köylülerin de yardımıyla köyü kurtarıp bir an için "the child" baby yoda'yı burada bırakıp gitmeye niyetlenen mandalorian'ın fikrini bölümün sonunda gelen ve cara dune tarafından öldürülen kubaz bounty hunter değiştirir. "the child" baby yoda'yı da yanına alarak cara dune ile vedalaşarak yoluna devam eder.

the mandalorian season 01 chapter 05"the gunslinger"

- bölüm başında mandalorian starfighter kullanan başka bir bounty hunter tarafından kovalanıyor.

- bölümde mandalorian bildiğin pugachev's cobra maneuver yaparak starfighter'ı patlatıyor.

- bölüm tatooine'de geçiyor. çakması falan değil zaten razor crest'i park ettiği yer de mos eisley.

- mos eisley'deki kadın droidlerle sabacc oynuyor (solo: a star wars story).

- star wars episode i the phantom menace'tan hatırladığımız pit droid'ler bunlar.

- mando iş bulmak için cantina'ya gidiyor. bar ilk filmde kullanılan orijinal dekor olarak halen yerinde duruyor. ig droid kafalarından oluşan arka kısım dahi aynı.

- toro calican han solo'nun ilk star wars filminde tıpkı onun gibi oturuyor. pezevenk bi de bacaklarını masaya uzatmış. han solo o oturuşu yaptığında kessel run'ı 12 parsec'le geçmişti. sen daha ilk bounty'ni bile yapmadan o şekilde oturuyorsun. azıcık terbiye olur insanda, bu yeni nesilde hiç iş yok.

- fennec shand'i yakalamak için toro calican'ın bulduğu speeder'lar attack of the clones filminde kullanılanlar.

- tusken raider'ların yamulmuyorsam ilk defa bu bölümle iletişim kurabildiklerine şahit olduk. mando da maşallah her dili biliyor.

- fennec shand'i bulduklarında mando geceyi bekleyelim çünkü "she has the high ground" diyor. bu artık meme haline gelmiş bi replik. dave filoni burda taşak mı geçmiş yoksa ep:3'e gönderme mi yapmış pek anlaşılabilir gelmedi bana.

- fennec shand ve toro calican arasındaki konuşmadan öğreniyoruz ki ilk bölümdeki gezegenimizin ismi nevarro. henüz galactic map üzerinde yeri bilinmiyor. tıpkı sorgan gibi. 2 saattir bütün haritayı taradım sektör sektör, yok bok yiyen gezegenler.

- mando kendisine kelek atan toro calican'ı öldürdükten sonra ondan arakladığı parayla mos eisley'deki kadının parasını ödüyor.

- beggar's canyon da yad edilmeden geçilmiyor. meşhur bir yer sonuçta tatooine'de.

- bu bölümde de "the child" baby yoda'ya silah doğrultuldu. disney madeni buldu ya, yürüyor habire.

- bu arada, bölümün başında gördüğümüz kazığa geçirilmiş stormtrooper kafalarına ek olarak, toro calisan denilen dürrük, ilk görüldüğü anda elinde resistance armalı altın renkli madeni para tutuyor. hatırlarsanız ilk bölümde de imperial credits'in değersiz olduğundan bahsedilmişti. bu detaylarla da imparatorluğun bittiği, outer rim'de hiçbir anlam ifade etmediği ve parasının da kıymetinin kalmadığı izleyiciye aktarılıyor. bu resistance armalı parayı görünce hutt'ların neden kendi parasının olmadığını da ister istemez sorguluyor insan. hani az buz değil, outer rim'de kocaman bir yer hutt's space ve pekala isteseler kendi para birimlerini kullanabilirler ve kullanmaları da gerekli gibi.

- bölüm sonundaki esrarengiz kişi de muhtemelen 7. bölümde karşımıza çıkan moff gideon.

the mandalorian season 01 chapter 06 "the prisoner"

christopher nolan hayranı bir yönetmen tarafından çekilince haliyle nolan filmlerine epey göndermeler bulabileceğiniz bir bölümle karşımıza çıktı.

- prison ship koridor sahnesi/batman begins-arkham hastane koridor sahnesi.

- mandalorian'ın mayfield'ı yanıp sönen ışıklarla hakladığı sahne / the dark knight rises kanalizasyon sahnesi.

- mayfield'ın former imperial sharpshooter olmasından bahsedilirken alınıp "çok bişey ifade etmez" diyen mando esasen stormtrooper tayfasının körden kötü nişan almalarına bir dokundurma olduğunu fark eden mayfield'ın dönüp " ı wasn't a stormtrooper" demesi kahkaha attırdı. 

- light speed esnasında güvertede mandalorian'ın yüzü hakkında konuşurlarken jar jar binks'i hatırlatırcasına "maybe he is a gungan" denilmesi ve hatta gungan gibi "is that why yousa don't wanna show your face" denilmesi,

- kontrol odasında western filmlerine göndermenin ağa babası sayılan meksika açmazı sahnesi,

- prison ship içindeki tüm droidlerin üzerlerinde new republic sigil taşıması,

- kontrol odasında burg ile kapışan mandalorian'ın, boynuzlu ve kuvvetli bir canlının kolay kolay yanmayacağını düşünemeyişi de ne bileyim...

- yatay ve dikey olarak 2 kez kapıya sıkıştırılan burg'un ölmeyişine anlam veremeyenler için, bölüm sonunda hücredeyken boynuzlarının kırıldığını görülebilir,

- bölüm sonundaki x-wing pilotlarının yapımın yönetmenleri oluşu da gülümseten detaylardandı.

bölümün işleyişi açısından incelendiğinde, mandalorian'ın eski arkadaşı ranzar malk (nolan/batman begins) 5 kişilik bir ekip gerektiğini söylediği iş için tamamiyle adamımızı sürekli meşgul ederek durumun kontrolünü kaybettirme çabası içerisinde. amaçları mando'dan muhtemel intikam almak, zira navarro'daki olaydan haberleri yok. (droid zero bir şeyler fark ediyor gibi ama yetmiyor) zira "the child" baby yoda'yı görmelerine rağmen "bu ne amk" bakışı atmaları ve o esnadaki konuşmalar alayının bi skimden haberinin olmadığının göstergesi.

amaçları mahkum kaçırmak ve bu işi yaparken fark edilmemelerini sağlayabilecek yegane gemiye (razor crest) sahip kişi mandalorian. adama değil, gemisine ihtiyaçları var ibnelerin. niye işi verirken defterini dürmediler bu kadar adam, gökyüzü neden mavi, vapurlar suyun üzerinde nasıl yüzüyor, kafamda deli sorular?

hasılı, adamlar mandalorian'ı öldürmek istese rahatlıkla öldürüp para pul vermeden işlerini de gördürebilecekken, adeta ölüm makinesi gibi olan, kazık atmaya gelmeyecek bir adamı keriz yerine koymaya çalışıyor. valla bu outer rim gangstaları da hakkaten mal, lucas film ve disney+'ı bize bunu göstermek için koca bir bölüm ayırmalarından ötürü tebrik etmek gerekiyor.

yalnız dizney pılas yine son 3 bölüm olduğu gibi bu bölüm de 'the child' baby yoda'ya silah doğrulttu. bu bölüm bir de kukla la amk ölmez bu dercesine yere düşüşü vardı ki minik yeşil karakter hatrına görmezden geliyoruz.

the mandalorian season 01 chapter 07 "the reckoning"

- mando bölüm başında cara dune'u ikna etmek için sorgan gezegenine gidiyor.

- cara dune'u zabrak ırkından biriyle para kazanmak için dövüşürken görüyoruz. 

- cara dune razor crest'in cephaneliğnden ısıya duyarlı el bombası alıyor.

- mando "the child" baby yoda'ya bakması için ugnaughts kuiil'i almak üzere arvalo 7 gezegenine gidiyor.

- greef karga bir insan, bir trandoshan ve bir nikto ile ekibi karşılıyor.

- "the child" baby yoda'nın force heal ability açıp greef karga'ya heal bastığını görüyoruz. sw:ep9: rise of skywalker'a referans olması adına eklenmiş bu kısım.

- dizide ilk defa death trooper görüyoruz. hatta aktif olarak ilk defa öldürdüklerine denk geliyoruz star wars içerikleri arasında.

- death trooper tayfasının arkasına gelen stormtrooper tayfası gezegendekilerin aksine tertemiz adeta jilet gibi zırhlarıyla arz-ı endam eyliyor.

- çizgi seriler dışında ilk defa bir film/yapımda imperial troop transport aracı gördük.

- ilk defa bir tie fighter'ın kanatlarının katlanarak iniş yaptığını gördük (bkz: outland tie fighter).

- bölüm sonunda kuill'i cartayı çekmiş halde "the child" baby yoda'yı elinden düşürmüş bir şekilde görüyoruz.

- mando'nun "adeta bir parçam" diye tabir ettiği tüfeği bu bölüm de hiç gözükmedi (3 bölüm geçti).

ig-11 sonraki bölüm için epeyce hype yaratılarak bırakıldı.

the mandalorian season 01 chapter 08 "the redemption"

speederbike kullanan trooper'ların "kör nişancı trooper" olayını doğrularcasına sabit bir tenekeyi bir türlü vuramayışı, istemsizce güldürdü.

ig-11 çok klas bir şekilde olay yerine gelip "the child" baby yoda'mızı kurtarıyor.

kıstırıldıkları andaki konuşmalarla mando kardeşiminizin esas mandalorian tayfası tarafından kurtarılış hikayesinin tamamını dinliyoruz.

ig-11'in ortalığı sike savura nevarro'daki köye girişi tarif edilemez bir haz verdi izlerken. ardındaki "the child" baby yoda'nın sırıtışı ayrı bir tat kattı bu keyfe.

alev makineli trooper'ı durduran "the child" baby yoda'nın manası bittikten sonra yere yığılışı...

sonunda pedro pascal gardaşımızın yüzünü nihayet gördük.

kurtulup mandlorian mekanına gittiklerinde bütün mandalorian guildinin elemanlarının paketlendiğini gördük. imperial tayfası alayının içinden geçmiş.

seride ilk defa jedi kelimesinin geçtiğini gördük.

armorer abla mando ve "the child" baby yoda'nın artık birbirlerinin sorumluluğunda olduğunu, mando'ya galaksiyi tarayıp bu veledin yuvasını bulup onu kendi türlerine emanet etmesi gerektiğini, artık çocuğun babası sayıldığı için bu sorumluluğun ona ait olduğunu söylüyor. o andaki pedro pascal ses tonu harikaydı.

mando gardaşımız hem kendi sigil'ini hem de jetpack'ine nihayet sahip oldu.

mando'nun adeta benim bir parçam dediği tüfeğine bu bölümde de rastlamadık.

bölümün kahramanı, gelişiyle adeta night king'i öldüren arya stark etkisi yaratan ig-11 self destruct yaparak ekibin lava river'dan çıkışını da garanti altına alıyor.

bölümün yönetmeni taika waititi aynı zamanda ig-11'i seslendiren kişi.

bu arada moff gideon'un elinde tuttuğu lightsaber değil darksaber (yine ölmedi pezevenk).

moff gideon'un tuttuğu dark saber tarre vizsla tarafından üretilen silah. tarre vizsla ilk jedi mandalorian. her jedi kendi lightsaber'ını gathering sonrası topladığından, kişiliği ve sonrasında ilerleyeceği yolu belirleyen bir renge sahip olur silahları.

sith/kırmızı: sithler gücün karanlık tarafını gösteren rengi tercih ederler. burada jedi'lardan farklı olarak kyber kristali ile aralarında bir bağ olmasına gerek yoktur. sith, sahip olduğu korku ve nefret karşısında taşın iradesinin kırılarak kırmızı renge bürünmesi sonucu kendi sith saber'ını oluşturur. kırmızı renginden ötürü de aynı zamanda bu olaya bleeding olarak isim verilir.

jedi sentinel/sarı: bunlar biraz daha ileri gidip teknolojiyle force'u birleştiren, gerekirse kirli işler yapmaktan da geri durmayan tiplerin rengi. jedi temple guardian'lar ve jedi sentineller bu rengi kullanıyor. (rey de bunlara dahil oldu)

jedi/yeşil: bunu daha çok güce odaklanan, fiziksel yeterliliktense yoda gibi force kullanmaya odaklanmış jedi masterları kullanmaktadır.

jedi guardian/mavi: bunlar anakin gibi, force kullanabilse de fiziksel yeteneğine daha çok önem veren abilerin kullandığı renk. eli çabuk tipler bunu kullanıyor efem.

jedi/mor: bu bi acayip tür. mace windu'nun da içinde yer aldığı, çocuk da yaparım kariyer de diyen tiplerden. hem force'un anasını ağlatırım hem de kılıcımı ustalıkla sallarım diyen kişilerin rengi olmakta.
hatta şöyle bir hikaye dolanır. george lucas mace windu için samuel l jackson'ı "bak kanka, sen en taşaklı lightsaber kullanan kişiyi oynayacaksın" şeklinde ikna etmeye çalışınca samuel reyizin "o zaman ben farklı renk kullanırım aga" demesiyle ortaya çıktığı rivayet olunur.

darksaber/siyah: hah işte geldik konumuza. tarre vizsla tarafından bir şekilde icat edilmiş türünün tek örneği silah. gücün her iki tarafına da yatkınlığının yanında iki tarafına da siktir çekme potansiyeline kişilerde bulunuyor.

tarre vizsla öldükten sonra jedi temple'da saklanan silah old republic çökerken araklanır. pre vizsla bir şekilde bunu ele geçirir ve bir süre kullanır. sonrasında düelloda yenildiği (öldü) darth maul isimli arkadaş ele geçirir darksaber'ı. silahın elden ele geçme gibi bir özelliği oluşmuş olsa gerek zira darth maul kardeşimiz de çok uzun süre kullanamadan kanan jarrus'a devreder o da yancısı ve mandalore kökenli sabine wren'e, sabine wren bir süre bunu köklerinden ötürü saklamak istese de sonrasında bütün mandalore tayfasını bir araya toplayacağını düşündüğü bo-katan kryze'a teslim eder. sonrasında ise nasıl olduğu bilinmeden moff gideon pezevengi silahı bu ablamızdan ele geçiriyor.

cara dune'un gezegeninin alderaan olduğunu moff gideon pezevenginin ağzından öğreniyoruz. hani şu death star'ın ilk patlattığı gezegen.

bu bölümde nihayet mando gardaşımızın ismini öğrendik. din djarin.

din djarin aka mando'nun gezegeni, order 66 verilmeden hemen önce ahsoka tano tarafından seperatist tayfasından kurtarılmaya çalışılıyorken order 66 verilince ahsoka tano'nun canını kurtarmak için kaçmak zorunda kalması sonucu olay yerine gelen mandalorian'ların yardımıyla kurtulur. pre vizsla'nın death watch takımı ile benzer sigil taşıyan mandaloriar bunlar. normalde darth maul hesabına çalışmalarına rağmen order 66 sonrası belli ki karar değişikliğine gitmişler. (gerçi teknik olarak darth maul o sırada ölü/lotho minor'da nightsister mother talzin nezaretinde healing halinde.)

jedi'lara karşı alev kullanıldığından force ile alev durdurulamaz denilmiş lakin kylo ren blaster'dan çıkan ışını (blast wave) havada durdurabildiğine göre, bizim "the child" baby yoda bi zahmet force ile incinerator stormtrooper'ın saçtığı alevlere dur diyebilsin. o kadar plot armor olur sanırım.

armorer ablamız din djarin aka mando kardeşimize "the child" baby yoda ile birlikte çarpıştıkları mud horn yaratığını sigil olarak iliştiriyor. birlikteliklerinin nişanesi olsa gerek.
sezon başından beri varlığını aradığımız jetpack'i de nihayet kendisine teslim ediyor.

greef karga'nın "c'mon baby, do the magic hand thing" isteğine "the child" baby yoda'nın minnak elleriyle kendince karşılık verişi istemsizce kahkaha attırdı.

trivials:

din djarin aka mandalorian takribi 32-34 yaş aralığında,
cara dune tarkibi 30-35 yaş aralığında,
kuiil: takribi 190 yaşında,
cara dune'un tam adı carasynthia dune'dur.
dizi star wars episode vi return of the jedi'dan 5 yıl sonra geçmektedir. (9 aby)
din djarin aka mandalorian'ın "the child" baby yoda ile birlikte oluşturduğu din djarin's clan, eldar, kryze, rook, saxon, vizsla ve wren klanlarından sonra oluşan 7. mandalorian klanıdır.

şimdilik bu kadar.

Star Wars Evreninde Kendi TV Dizisine Kavuşan Mandalor Irkının Detaylı Tarihçesi