Star Wars: The Last Jedi'ın Yepyeni Fragmanı Yayınlandı

Tüm dünyanın merakla beklediği Star Wars serisinin sekizinci filmi The Last Jedi'dan yeni fragman geldi. 15 Aralık'ta ülkemizde gösterime girmeye hazırlanan bu devasa sinema olayına dünya gözüyle tanık olmak epey güzel.

Sözlük yazarlarının fragmanla ilgili olumlu ve olumsuz yorumları

the last jedi; şu rezil günlerde erimeye fırsat bulamayan iç yağlarıma ilaç gibi gelmiş olan bir fragmana sahip olan, can olan.

luke skywalker’ı (mark hamill’ın açıklamalarına dayanarak) çıldırmış ve korkak gibi göstermeleri en korktuğum şeydi; üzgünüm tam olarak öyle göstermişler. en azından fragmandan öyle görünüyor.

bir diğer çekincem de rey’e olağanüstü bir güç bahşetmeleriydi, o da olmuş. gücüyle dağı taşı çatlatan biri yapmışlar rey’i ve asıl ilginç olan bunun grand master luke’u ürkütmesi.

cesaretiyle koca imparatorluğu deviren ve karanlık lordu tekrar aydınlığa çeken luke skywalker nerede, bi öğrencisi karanlığa düştü diye aklını kaybeden luke skywalker nerede...

heyecanlanmadım diyemem, yine mal gibi heyecanlandım ama disney ya da mevcut lucas film yönetimiyle aynı pencereden bakmıyoruz biz bu evrene, çoktan alıştık zaten yitip giden star wars’a.

+ uzay savaşı sahneleri hiç fena durmuyor.

fragmanını izledim. sonra bir de görüntüyü kapatıp sadece dinledim. öyle bir şey niye yaptım ben de bilmiyorum. fragmandan aldığım çok değerli ve bir o kadar anlamsız notlar:

- kim iyi, kim kötü, kim kime ateş ediyor, kim kiminle savaşıyor, neler oluyor lan burada?

- snoke denen dallama kim? anti-yoda? gollum? frodo? sam? kimsin sen? çık dışarı.

- ben hala bu kızın bu kadar güçlü olmasını niye kabullenemiyorum? anası babası kim bunun? şimdi de peygamber oldu yeri yarıp içinden su çıkartıyor, luke bile imana geldi. hey allahım. bir de döner dark side'ın tadına bakar... burama dark side, şurama light side, ay götüm. yoda olaydı bunu mavi banyo terliği ile bir güzel döver, sonra da çay koymaya gönderirdi.

- yetti bu koca burunlu tipsiz veledin anasına babasına duyduğu kin. inşallah kardeşi, amcası yengesi falan yoktur. onları da keser bu şımarık. bayramda ziyarete gelip evin altını üstüne getiren çocuk gibi namussuz. küçükken hiç mi sevgi vermediniz bu çocuğa? hiç mi oyuncak almadınız?

- fragmanın montajını sevmedim. sıralı milli piyango listesi gibi olmuş. çok fazla olta atıyor. ben zaten balık tutmayı da sevmem. balık da değilim.

- finn-phasma dövüş sahnesi umut vadediyor, aşk vadediyor. ama fazla abartmayın sakın yoksa tormund atlar gelir duvarın kuzeyinden kıskançlıktan. kış gelir star wars evrenine mazallah...

biletimi aldım, patlamış mısırım bir elimde, ironilerim diğerinde, ilk seansın saatini bekliyorum. daha 2 ay var dediler, olsun ben beklerim dedim. sıcak ve samimi bir aile olduk sinemadakilerle. luke ve anakin gibi.

fragmanı izleyip izlemem konusunda tereddütlerim vardı. izledim pişman değilim. ama izlemesem de olurmuş. "bizim star wars'ımız farklı olcak taam mı?" kafasında çekildiği bariz belli olan, güç metaforunu bir de böyle görün bakın neler neler oluyor diyerek olmayacak şeyler anlatacak bir film geliyor. luke korkmamışta rey güçlenince korkmuş, rey allahmış falan falan, kylo ren aslında villain değil anti-hero'ymuş hatta başrol iyi karaktere dönüşüp galaksiye denge getirecekmiş.

fragmanda bol bütçenin verdiği görsellik dışında heyecan verici tek şey önceki filmin aksine bu sefer imparatorluğu kopyala/yapıştır yapmayıp modifiyesine daha iyi özen göstermişler. yeni nesil at-at'ler hoşuma gitmedi dersem yalan olur.

disney'in elinde balon olacak, yeni nesillerin hırla gürle seveceği ama muhtemelen 5 sene sonra kimsenin iplemeyeceği bir film olacak. ama star wars hayranları 5 sene sonra dahi açıp empire strikes back izleyecek.

episode 7'a göre daha karanlık ve psikolojik olacağı fragmanından hissedilen film. episode 7 zaten, "hey biz yeni 3'leme çekiyoruz, bu da ilk halkası" şeklinde tanıtım amaçlıydı. ama şu fanatiklerin "efsane" yorumlarına gülüyorum - george lucas bile yeni seriden umudunu kesmişken, filmi efsane diye yorumlamak size mi kalmış? ota boka efsane deyip esas efsane 4-5-6'ya hakaret etmeyin bari. fanatikliğin her türlüsü boktan!

fragmanda da bayağı güzel kesip biçip ekleme çıkarma yapmışlar. birbirine bakan, konuşan, ateş eden tiplerin yarısından fazlası filmde başka şekilde gözükecek, bariz belli yani.

heyecanlandırmayandır. bakın asıl star wars'u bozmadık demek için her bölümde ana seriden bir kahraman oynatmakla olmuyor o iş. bu bölümde de luke ölür heralde artık. olmuyorsa zorlamayın kardeşim ya. tadında bırakın bir işi de. bırakın star wars hafızamızda anakinli, darthlı, leialı, obi wanlı kalsın.

fragmanını çok beğendim. sırf star wars efsanesinin yeni antikahramanı kylo ren'i iki yıl aradan sonra tekrar göreceğim için bile dört gözle bekliyorum ben bu filmi. çok karanlık bir film de bizi bekliyor.

deli bir star wars hayranı olarak (ki neredeyse bütün herşeyim star wars ögeleri içerir) eski filmlerin tadını asla alamayacağımı düşündüren bir fragmana sahiptir. luke skywalker gibi güçlü bir jedi kimden neyden niye korkar? kylo ren ve rey arasında saçma bir aşk doğurmazlar umarım. prenses masallarına dönmeyeceğini umuyorum sonuçta disney yani belli olmaz. son jedi bambaşka birisi olacak gibi geliyor. umarım luke skywalker’ı öldürmek gibi bir hataya düşmezler. bir de leia’yı görünce bir tuhaf oldum olmamış gibi geldi. tabi benimki yıllaeın alışkanlığından da kaynaklanıyor olabilir bilmiyorum. yine de gidip izleyeceğim bir filmdir.

not: kalbimizdesin carrie fisher (bir sürü kalp)

orjinal üçlemeyi sinemada seyredecek kadar eski bir star wars fanı olarak bayıldığım fragman.

film hakkında ise seyrettikten sonra yorum yapmayı tercih ediyorum. ama dört gözle bekliyorum.