Star Wars'a Nereden Başlayacağını Bilemeyenler İçin Güncel Bir İzleme Sırası

Star Wars'un yeni halkası The Last Jedi hızla yaklaşmaktayken, yeni film öncesi hafızalarını tazelemek isteyenler veya bu evrene ilk kez girecekler için ihtiyaç duyulan en önemli şey güncel bir izleme sırası.


1. episode i- the phantom menace (1999)

hiçbir star wars serisinde bu serideki kadar estetik ışın kılıcı müsabakaları yoktur. bunda darth maul'u oynayan karakterin wushu dövüş sanatında dünya ikincisi olması büyük etken tabi.

diğer serilerde estetikten ve akrobasiden uzak sıkıcı ışın kılıcı müsabakaları varken bu serideki ışın kılıcı müsabakalarına doyum olmaz. tabi bunda çift taraflı ışın kılıcının rolü de büyüktür.

2. episode ii- attack of the clones (2002)

insanı ilk star wars filmi seyrettiği çocukluk yıllarına götüren, empire strikes back kadar haz veren, "ah anakin evladım çok yakışıklısın, ama sakin ol biraz" dedirten ve bir sonraki filmi sabırsızca beklememize yol açan (kim ne derse desin bana göre) çok başarılı film.

3. star wars - clone wars (2003) / tv dizisi / 1-22. bölümler arası

çizim tarzı her ne kadar powerpuff girls gibi olsa da çok şahane olmuş animasyon serisi.

4. star wars - the clone wars (2008) 

star wars serisinin belki de en güzel zamanlarını anlatmaktadır. genç anakin skywalker, ustası obi wan ve tüm efsane jedi master'lar evrenin her köşesinde cumhuriyeti savunurlar. aksiyonun bini bir paradır. sırf anakin manyaklaştığı anlarda altta çalan imperial march için bile izlenmeli. hastasıyız.

5. star wars - the clone wars (2008) / tv dizisi

star wars filmlerine, ve bilinen hikayeye çok güzel göndermelerle bezenmiş animasyon serisi. araya klasik star wars repliklerini sıkıştırmalarından öte, minik detaylara olan dikkatleri hayranlık vericidir.

6. star wars - clone wars (2003) / tv dizisi / 22-25. bölümler arası

bu bölümler, eskilerin aksine 14 dakikaya yakın sürmekle beraber heyecanın bir an bile durmadığı, insana "yeter artık geçsin şu bir buçuk ay" diye çığlıklar attıracak kadar gaz bölümlerdir. serinin her zamanki psikopat savaşçısı master windu gene ön planda olmakla beraber anakin'in gelişimi de pek güzel anlatılmış seride. tabi burda anlatılanlar 3. filmin başında o kayan yazılarda geçeceğe benzer. yoksa bu kadar uğraş boşa değildir herhalde.

7. episode iii- revenge of the sith (2005)

altı film içinde en iyi film buydu demek istiyorum. sonuçta darth vader nasıl oluşuyor bunu görüyorsunuz, dramatiklik ve hüzünlük had safhada. film bitince keşke devam etse dedirtiyor ilginç bir şekilde.

8. rogue one (2016) 

bir star wars filminden ne bekliyorsak hemen hemen hepsini veren, hatta evrene yeni şeyler katan müthiş film.

garteh edwards'ın farklı bir star wars filmi çekmek istemesi büyük riskti, üstelik benim ve bir sürü fan için açılış yazısının olmaması filmin tümüne siktir çektirebilecek kadar büyük bir handikapken böyle bir yapımın altından j.j abrams ve ekibine nanik yaparak kalkması büyük başarı.

9. episode iv - a new hope (1977)

star wars efsanesini başlatan film, serinin en sade fakat en güzel filmi.

10. episode v - the empire strikes back (1980)

kendi kendine tekrarlamalık, gün akışında kullanmalık replik sıçan, star wars'un en sağlam episodu'dur. bi' kaç baba darth vader repliği hariç geri kalan hepsi burda. imperial march burda, yoda burda. valla ne ararsan var. 32 yıl önce yayımlanmış bir filmi bilmem kaçıncı kez izlememe rağmen aldığım keyfi düşünecek olursak vizyona girdiği dönemdeki bıraktığı etkiyi hayal bile edemiyorum.

11. episode vi- return of the jedi (1983)

klasik star wars üçlemesinin kesinlikle en iyi filmi. savaş sahneleri görkemli, imparatorun sonu ve orada gelişen olaylar unutulmaz, zafer sahneleri ile luke'un babası, obi-wan ve yoda'yı huzur içinde bir arada gördüğü son sahne ise göz yaşartıcı.

12. episode vii- the force awakens (2015) 

öncelikle j.j. abrams senaryo konusunda hiç riske girmemiş, mourinho gibi otobüsü park etmiş resmen. tamam güzel, akılda kalıcı bir oyun yok ama kötü futbol da yok. zemin ve stat gayet güzeldi.