Steam'de Kahve Parasından Daha Ucuza Satılan Nefis Indie Oyunlar

Oyun platformu Steam'de Starbucks'tan alacağınız bir kahveden daha uygun fiyatlı ve fazla da bilinmeyen birkaç oyun bırakalım şuraya.
Steam'de Kahve Parasından Daha Ucuza Satılan Nefis Indie Oyunlar

steam'deki nispeten küçük, biraz yaşını almış ve hafif kenarda kalmış yapımları yazıyorum ama keyifliler, kaliteliler ve fiyatlarının hakkını da ziyadesiyle, hatta artık kat be kat veriyorlar. insan üzülüyor bu oyunların yapımcılarına çünkü satış başına yarım dolar bile kazanamıyorlar bizden, fiyatlar aşırı komik kalmış artık.

12 is better than 6 - kovboylu hotline miami klonu. 2,70 tl. grafikleri kendine has ve güzel.

1979 revolution: black friday - telltale oyunlarının mekanikleriyle iran devriminde bir gün. konuya ilgisi olan kaçırmasın. 4,62 tl.

agent a: a puzzle in disguise - the room oyunları gibi denebilir, ama mekan çeşitliliği var. tarz grafikler, kolay bir oynanış, sadece fareye tıklamak yeterli. keyifli bir bulmaca oyunu. 3,20 tl.

black the fall - limbo gibin. baskıcı bir rejimden kaçmaya çalışıyoruz ve yanımıza bir süre sonra mekanik bir kuçu da katılıyor. grafiklerin kendine has çok iyi bir tarzı var. limbo sevip de almayan çok afedersiniz ama nah böyle olsun. 7,20 tl.

typoman bu da limbo gibin ama bulmacaları atlayıp zıplayarak değil kelime üreterek çözüyoruz. bir de konusu zayıf sayılır. ha ben aşırı zevk almıştım ama bu benim hobilerimle alakalı. bu açıdan biraz niş bir oyun sayılır. çünkü biraz ingilizce bilmek, dahası da kelimelerle haşır neşir olmayı sevmek oyundan alınacak zevki çok artıracaktır. 3,70 tl.

distraint: deluxe edition - 2d bulmaca. bir haciz memurunun yaşlı bir kadını evinden çıkarmasının ardından bilinçaltında kayışın kopması ve yavaş yavaş gerçekliği yitirmesi... kendine has grafikler, adeta silent hill gibi arıza bir atmosfer. finlandiyalı tek bir gencin işi ve takdiri hak ediyor. (hatta bence ikinci oyunuyla birlikte alın, ama o biraz daha anlatım odaklı, bulmacalar daha az.) bunun fiyatı da baya tuzlu... 1,90 tl.

framed collection - çizgi roman karelerinin yerlerini belirleyerek olay akışını çözmeye ve konuyu ilerletmeye çalışıyorsunuz. süper müzikleri ve tarz bir oynanışı var. 3,70 tl.

gunpoint yani bu artık tanınmış bir oyun ama yazmadan geçmek istemedim. 2d bulmaca, müthiş keyifli bir oynanış. harika atmosfere sahip casusluk temalı bu oyunu artık duymayan yoktur ama ola ki varsa işte. 4,50 tl.

the station terk edilmiş (uzayda tabii) uzay gemilerinin baş rolde oynadığı işleri seviyor musunuz? uzayda 3-5 kişinin paranoyaya bağladığı, olan biteni çözmeye çalıştığı konular ilginizi çekiyor mu? o zaman bu kısa ve hafif bulmaca oyunu da işinizi görecektir. o gemide gezmek yeter bence. 5, 75 tl.

the room bir odadaki masif bir yapı içindeki mekanizmayı ufak ufak çözüyorsunuz. bir oyuktaki bulmacayı çözünce diğer yerde bir delik açılıyor, orası başka bir yere işaret ediyor vs vs. derken büyük resmi görüp oyunun sonunda 5 paket makarnaya hak kazanıyorsunuz (sakil bir mesaj oldu). ilkini beğenirseniz dört oyunu da alın. ilk oyun 1,10 tl.

stories untold dört bölüm, dört farklı oynanış, sonunda birleşip ortaya çıkan gerçek hikaye. ilk bölüm 80'lerin metin tabanlı macera oyunları gibi olduğundan çoğu genç sıkılıp bırakabilir ama siz korkmayın, dalın. çabanıza değecek. 4,50 tl.

the fall kendine has bir atmosferi olan 2d bir bulmaca oyunu. konu hakkında ne yazsam garip kaçacak o yüzden yazmıyorum. karanlık bir atmosferi, doğrusal bir oynanışı (yani platform türü atlama zıplama yok) ve nispeten zevkli bulmacaları var. epic vermişti ama burdan da alın, çünkü hak ediyor. 1,80 tl.

the silent age bu da aynı the fall gibi 2d bir bulmaca oyunu. zaman yolculuğu temasını seviyorsanız alın. bulmacaları 2 ayrı zaman arasında gerekli yerlerde yaptığınız geçişlerle çözüyorsunuz. basit grafiklere aldanmayın. bulmacalar da atmosfer de tam kararında. 2,70 tl.

the tiny bang story listenin en rahatlatıcı bulmaca oyunu. biraz eşya bulmaca, biraz mekanik çözmece. 2 tl.

glass masquerade - bildiğin yapboz. amatörü eğlendirir ama zevkli. yapboz bitince saatlerde çıkan ülkelere göre görseller hoş. 3,30 tl.

the turing test - süper bir portal klonu. uzayda ekibiniz kayıp (of çok orijinal) ve bir yapay zeka eşliğinde olan biteni çözmeye çalışıyorsunuz (çok orijinal demiştim) ama portal seven atlasın. 4,65 tl.

black mirror - listede klasik bir adventure olmazsa olmazdı. çok adı bilinmez ama çıktığı yıl level'in cd'sinde demosunu oynayıp yaşadığım yerdeki korsan dükkanların, tezgahların altını üstüne getirmiştim bulmak için. hey gidi 20 yıl olmuş nerdeyse. karanlık ve merak ettiren bir hikayeye sahip. 4,50 tl.

hacknet - hackersınız (hadi canım). arayüze belli komutlar girerek görevleri çözüyorsunuz. korkmayın kod mod bilmeniz gerekmiyor. oyunun öğretme aşaması size gereken her şeyi açıklıyor ve 10 dakikada kendinizi cidden atmosferin içinde buluyorsunuz. ayrıca müzikleri de çok gaz. 3,70 tl.

orwell: keeping an eye on you insanların profillerini, telefonlarını, mektuplarını takip edip gerekli gördüklerinizi "orwell" sistemine girerek "kamu düzenini" korumaya çalışıyorsunuz. ya da bilgileri sisteme girmemeyi seçerek....... neyse, oynayın, gidişatı siz belirleyin. çok sonlu bir oyun bu. kendine has mekaniğini çözmeniz de 5 dakika almıyor. 4,62 tl.

oxenfree bu da artık tanınmış bir oyun ama düştüğü fiyatı görünce yazmadan edemedim. bir adaya gelen 4 gencin tek amacı kumsalda sessiz sakin bir gece geçirmektir ama adanın başka planları vardır.... diyeyim de havalı gözüksün. bu da 2 boyutlu bir bulmaca oyunu. öyle pek bulmacalık bir şey yok ama konusu itibarıyla cidden insanın merakını sürekli canı tutuyor. tarz grafikleri de cabası. ingilizceniz varsa, her oyunda aksiyon aramıyorsanız, ilginç bir hikayeyi dinlemek de sizi tatmin ediyorsa alın. hatta bunlarla hiç işiniz olmasa bile alın. burayı okuyan herkes alsın! 1,85 lira ne abi, insan utanıyor.

aslında daha yazacak oyun var ama bu oyunlara kıyasla artık bilindik sayıldıklarından yazmıyorum. yoksa misal bir firewatch'u herkesin oynamasını isterim ama 51 bin yorum almış bir oyunu da yazmayalım artık, değil mi?