Şu Anda Piyasada Bulunan Hangi Nintendo Switch Modelini, Neden Almalısınız?

Hangi Nintendo Switch'i almalı? Nintendo Switch almayı düşünenler için mükemmel bir rehber.
Şu Anda Piyasada Bulunan Hangi Nintendo Switch Modelini, Neden Almalısınız?

nintendo switch, nintendo'nun çok büyük ihtimalle tarihindeki en başarılı oyun konsoludur. zaten satışları nintendo wii 'nin bile üzerine çıktığından çoktan büyük bir başarıya ulaşmıştır.

yaklaşık bir senedir switch sahibi olan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, özellikle endüstriyel tasarım açısından bu konsola hayran olmamak elde değil. hem tv'ye bağlı olarak hem de mobil olarak oynayabilmek ve bunu çok basit bir şekilde yapabilmek gerçekten müthiş bir tasarım harikası. mühendisleri ve tasarımcıları ayrıyetten tebrik etmek lazım.

yazının ana konusuna gelirsek, şu an piyasada olan 3 farklı nintendo switch modelini kısaca özetleyip, hangisini tercih etmeniz gerektiğini anlatacağım.

karşılaştırma için ana modelden başlayalım

standart nintendo switch modeli genel olarak herkese olabildiğince uyacak şekilde yapılmış olan modeldir. hem tv konsolu olarak hem de mobil konsol olarak işlevini oldukça iyi yerine getirir. 2019 sonrasında üretilen modellerin pil kapasitesi de arttırıldığından, mobil olarak da işlevliği arttırılmıştır. hem mobil hem de tv'de oyun oynamak isteyen ya da ağırlıklı olarak tv'de oynayanların tercih etmesi gereken tek modeldir. tabiki eğer tv'de oynuyorsanız özellikle, bir adet nintendo switch pro controller almanızı öneririm. standart nintendo switch oyun kolları ve özellikle tuşları yetişkinler için çok küçük. pro controller özellikle yetişkinler için yapılmış bu eksiklikleri gidermek için.

nintendo switch lite en ekonomik versiyonudur

uygun indirimler ile yakalandığında, standart nintendo switch'in hemen hemen yarı fiyatına bulunabilir, o kadar ucuzdur. tabiki büyük bir dezavantajı vardır, tv'ye bağlanamaz, sadece mobil bir konsoldur. sadece mobile odaklı olduğundan, bazı özellikleri standart switch 'ten daha iyidir, boyutu daha ufaktır, tuşları hem daha büyük hem daha ergonomiktir. taşıması daha kolaydır. tv' de pek oynamayı düşünmeyen, bütçesi kısıtlı ve mobil odaklı oyun oynayan kişiler için idealdir. sırf bu ergonomiklik ve ucuzluk yüzünden, normal switch'in yanına, sadece mobil oyun için switch lite alan insanlar biliyorum. tabii ki çocuklar için ultra ideal bir konsol olduğunu da söylememe gerek yok.

nintendo switch oled ise 2021 yılında en son çıkan modeldir

ve standart modelden farkı, lcd ekran yerine çok az daha büyük oled ekrana ve istasyonunda ethernet girişine sahip olmasıdır. standart modele oranla ortalama yüzde 20 daha pahalıdır. bu model için ana kullanıcı grubu ise para konusunu düşünmeyen nintendo fanatikleri ve mobilde en iyi görüntüye sahip olmayı isteyenlerdir. hem tv'de hem de mobilde bol oynayanlar tercih edebilirler ancak ağırlıklı olarak mobilde oynayanlar için çok daha iyi bir tercihtir. çünkü sadece tv'de oynayanlar için hemen hemen bir avantajı yoktur.

umarım biraz yardımcı olabilmişimdir bu konuda. herkese iyi oyunlar dilerim :)

ekleme: konsolun prototip aşamasında gerçekleşen bir hikayeyi anlatayım bonus olarak.

- nintendo switch'in sol ve sağ oyun kolununun farklı renkte olması biraz şans eseridir. mühendisler zamanında prototipler arasından ikisi aynı renk olan kol seçeneklerini denerken, aralardan biri bilerek veya bilmeyerek (veya şakasına), bir switch'e sağ ve solu farklı renkte oyun kolu takar. toplantıda bir anda herkes "aaa, çok güzel oldu böyle" diye tepki vererek farklı renkte oyun kolu kullanılmasına karar verirler birden.