Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Çok su için diyoruz da, suyun tam olarak ne işe yaradığını biliyor muyuz? İşte kendisinin saymakla bitmeyen faydaları.
Su İçmenin Faydaları Nelerdir?
iStock

- damar içindeki dolaşan kanımızın büyük kısmı sudan oluşur, kan ise hücrelerimiz arası oksijeni taşıdığından mütevellit, yeteri kadar su tüketimimiz yoksa kanın katılığı artar ve organlara yeteri kadar oksijen iletimi sağlanamaz ve damarlarda tıkanmalar başlar. bu da birçok hastalığı beraberinde getirir.

- yeteri miktarda tüketilmez ise mide asidi ve gastrit gibi şikayetler artar. su mide asidini önlemektedir.

- yine eksik su tüketimi karaciğer ve böbreklere büyük zarar verir. vücuttaki toksinleri atamadığımızda yine birçok hastalıkla boğuşmak durumunda kalırız.


- hamilelikte su tüketimi çok önemlidir, zira bebeğin içerisinde bulunduğu amnion sıvısının devamlılığı bebeğin rahimdeki gelişimi için gereklidir.

- yine sorunsuz bir sindirim sistemi için en önemli alışkanlığımız yeteri kadar su tüketimidir.

- günde en az 8 bardak su ile ağız sağlığımızı da koruyabiliriz.

- susuzluk stres katsayımızı artırıp, gergin bir insan olmamıza neden olur.

- cilt sağlığımız için kozmetik ürünlerinden ziyade vazgeçilmezlerimizden ilki su olmalıdır. çünkü su cildi daha canlı ve parlak hale getirir.

- susuzluk gün içerisinde uykusuzluk gibi sorunları doğurur, enerjimiz düşer.


- suyun ağrı kesici özelliği vardır. mesela eklem boşluklarındaki kayganlığı sağlayan sıvı bileşeninde su bulunur. yetersiz su tüketiminde eklem arası sıvılarla birlikte eklem kayganlığı da azalır; eklem ağrılarına, hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine neden olur.

- grip tarzı bulaşıcı hastalıklarla savaşırken, vücut direncine katkıda bulunur.

- emziren annelerde süt oluşumunu artırır.

- saç sağlığı için de büyük fayda sağlamaktadır. kendimden biliyorum, suyu az tükettiğim anda saçlarım canlılığını kaybeder.

1 günde vücuttan idrarla ortalama 1500 ml, ciltten terleme ve buharlaşma yoluyla 400 ml, dışkı ile 200 ml, solunum yoluyla ortalama 300 ml su harcanır ve günlük ortalama 2500 ml su kaybedilir. yazları ise bu miktar yaklaşık 500 ml daha fazladır. yiyeceklerden aldığımız su ile ihtiyacımızın sadece %30’unu karşılayabiliriz. sağlıklı yaşam için günde 2-3 litre su tüketmeye özen göstermeliyiz.


şişemin içerisindeki dumanlı kuvars taşının ise bu faydalara daha da katkı sağladığını düşünüyorum. doğal taşların yararlarına inanan bir insan olarak gerginlik de dahil daha bir çok motivasyon düşüren psikolojik etmenlerden sıyrılıyorum.

ekte şahsen kullandığım ve faydasını gördüğüm taşlardan bahsettim. ilgisini çeken yazarlar okuyabilir. herkese sağlıklı günler dilerim.

 
kaynak