Su Orucuyla 12 Günde 10 Kilo Veren Birinden Bu Diyete Dair Merak Edilenler

Su orucu (water fasting) hakkında merak edilen her şey.
Su Orucuyla 12 Günde 10 Kilo Veren Birinden Bu Diyete Dair Merak Edilenler
iStock

su orucunda amaçlanan temel şey mideyi boş bırakıp bütün enerjiyi depolanan yağlardan almayı sağlamak. gelelim su orucuyla ilgili merak edilenlere;

su orucu sağlıksız değil mi?

hayır değil. vücudumuzun mekanizması böyle. yağların depolanmasının nedeni bu. insanlar bu şekilde karanlık çağları atlatmışlar, buz devrini atlatmışlar. 2 haftalık, 3 haftalık oruçlarda ne vitaminsiz kalırsınız, ne proteinsiz kalırsınız.

kaslar erimez mi?

çalışırsan erimez. anlamadığınız şey vücudumuzda sadece protein kaslarda yok. derimizde var hücre çeperlerinde var. var da var. vücudun açken enerji için proteine o kadar da ihtiyacı yok . bi düşünün öyle olsaydı neden yağ depolasın ki ? onun yerine protein depolardık mis gibi. bununla ilgili en güzel örnek şu herhalde kışın ısınmak için odun depoladınız. sobaya odun lazım fakat siz gidip evdeki mobilyaları falan yakmaya kalkışıyorsunuz. odun varken neden onu yapasınız dimi ? protein vücutta bi enerji verici değildir. yapıcı onarıcıdır. açlık halinde de beyin için bazı proteinlere ihtiyaç var evet ama bunu zaten o kendisi buluyor siz dert etmeyin.

vitamin minerale ihtiyacın yok mu?

evet var ama ilk iki hafta yok. sonra dışarıdan vitamin hapı veya tuzlu su içince bi enerji geliyor hafiften.

çok enerjisiz kalmıyor musun? 

evet ilk 3 gün kalıyorsun. fakat sonraki günler yavaş yavaş yağlar yandıkça enerjin oluyor ki ben spor salonunda ağırlık çalışabiliyordum. istersen sadece yürüyüş yaparsın, hayatına devam edebiliyorsun. ben ilk haftadan sonra özellikle 2. hafta ve 3. haftada inanılmaz enerjik ve bütün duyu organlarım maximum seviyede çalışıyormuş gibi hissettim.(özellikle koku alma duyusu inanılmaz. sadece yemek değil, çiçek, parfüm vs.) dr. fung'da bahsediyordu bunu, enerjisiz kalsaydık o karanlık çağlardaki insanlar sizce nasıl avlanabilecekti yemek için?

açlıktan ölmez misin?

ölebilirsin ama ne zaman? yakıcak hiç bir yakıtın olmadığı zaman. zaten zayıf biri burayı okumuyordur. 18 yaş altı veya aşırı zayıf insanlar çok uzun dayanamazlar.

diyabet problem olabilir mi?

evet olabilir. diyabeti olanlar bulaşmasın. annem diyabet hastası 3 saatten fazla aç kalamıyor maalesef.

ağzın kokmuyor mu? 

inanılmaz iğrenç kokuyor. insanlardan uzak durmalısınız maalesef.

baş ağrısı oluyor mu?

eğer aşırı spor yapıp yorulursam oluyordu ama ertesi günü dinlenirdim. ağrı geçerdi. kronik bir ağrı yok.

baş dönmesi oluyor mu ?

çok hızlı hareket ettiğinde oluyor çünkü glikojen gibi hızlı bi şekilde enerji alamıyor vücut. yağ yakma işlemi yavaş. biraz yavaş hareket etmelisiniz. spor yapın hatta ağırlık bile kaldırabilirsiniz. ama koşmaya, futbol maçı yapmaya kalkışmayın.

nasıl uyuyabiliyorsunuz ?

açken uyku çok zor derlerdi di mi? basbayağı uyuyorsunuz... sadece rüyalar eskisi gibi değil. tamamen yemek üzerine :) ben hep domates, salatalık gördüm nedense. bilinçaltı işte. bol bol yemek yiyeceksiniz rüyalarda.

tuvalete çıkıyor musunuz ?

hayır orucun ilk 2 gününden sonra kaba tabirle kaka yapmıyorsunuz. çünkü atacak hiç bişey yok :) çiş sürekli oluyor çünkü su içiyoruz. bu arada ilk günden sonra ishal olacaksınız. küçük bir osuruğa asla güvenmeyin. hatta evden uzak yerdeyseniz yedek iç çamaşırı bi yerlerde olsa iyi olur. öyle tutamayacak kadar değil benim başıma kötü bişey gelmedi. sadece ne olur, ne olmaz

su da içmezsek ne olur?

bunu da deneyenler var, dry fasting diye geçiyor. ihtiyaç duyulan su yine yağ yakım işleminden geliyor. fakat tabi ki bu dry fasting 20 gün falan değil. en ama en fazla 10 gün. ben sadece 2 gün denedim o da evden dışarı hiç çıkmadım, sporsal faaliyette bulunmadım.

normal su diyetine göre 3 kat daha fazla yağ yakılıyor. şahsen ben bu şeyi sevmedim, susuzluk duygusu açlıktan beter. geçmiyor meret. ayrıca böbrekler için çok tehlikeli olduğunu duydum. bence bulaşmayın. ya da şöyle yapılabilir 2 gün yaparsın ardından bozar normal water fasting yaparsın.

psikolojim etkilenir mi?

biraz mutsuzluk oluyor ne yalan söyleyeyim. yemek yemek gerçekten mutlulukmuş.

cinsel hayatı mı etkiler mi?

etkilemez fakat ağız kokusu iğrenç. kısacası boşverin yani.

kadınlarda adet döneminde bi etkisi var mı?

bildiğim kadarı ile yok. ama dediğim gibi ben erkeğim bu konuda tam olarak doğru yorum yapamayabilirim. bunu yapan kadınlardan bilgi almak gerekiyor.

ilaç kullanabilir miyim?

bu konuda bilgim yok eczacı ya da doktor değilim. kesinlikle doktora danışılması gerekiyor.

ben mide problemi çektiğim için sadece ilk 3-4 gün mide ilacı kullandım (proton pompası inhibitörü). çünkü aç karnına gastrit oluyor midem yemek varmış gibi asit salgılıyor ve beni yakıyordu hatta bu yüzden bi çok kez bozdum. fakat hap düzeltti kurtardık paçayı. sizin başınıza gelmeyebilir, benden başka bu problemi olanla daha karşılaşmadım çünkü.

ne yaparsam oruç bozulur?

kalorisi olan her şey. amaç tamamen sıfır kalori. ayrıca kafein de yok çünkü şekersiz kara çay ve kahve insülini çıkarıyor. asıl amacımız kan şekerini minimum düzeyde tutup insülini çıkartmamak. böylece bütün ihtiyaç duyulan enerji yağlardan alınıyor. en ufak insülin hareketlenmesi bütün sistemi bozuyor. adı üstünde su orucu...

ne olursa bozmalıyım?

bulantı, kusma, şiddetli baş ağrıları ve baş dönmeleri. en önemlisi bayılma olursa... bunu dini bi sebepten dolayı yapmıyoruz sonuçta. ramazan orucu gibi bozdun aha 40 gün tutmalısın durumu yok. açıkçası sizi korkutan en ufak bir şeyde bozun gitsin. yine yaparsınız sizden önemli değil.

başka faydaları var mı?

ben kilo verme dışında, sağlık açısından başka bir fayda görmedim ama belki siz görebilirsiniz bu çok öznel bir durum.

yaptık diyelim refeed işlemi nasıl oluyor? orucu neyle açıyoruz? 

bu önemli bi konu. 20 gün 30 gün yapabilen zaten bunu biliyor diye bahsetme gereği duymamıştım ama bahsedeyim. o kadar uzun sure çalışmayan mide ve sindirim sistemi organları yemek yer yemez işe hemen geri dönemiyorlar. mesela yine bir deneyişimde 5. günde bozdum gittim kfc tavuklarından söyledim. hastanelik olmadım ama bütün yediklerimi kusmasaydım acile gidiyordum. mide öğütememiş yediğim herşey tek tek dışarı çıktı.

kesinlikle ne kadar uzun süre aç kaldıysak o kadar yavaş yemek yemeye başlamalısınız. ilk yenecek en ideal yemek küçük bir karpuz dilimi:) bi iki gün sadece sıvı sebze suyu, ardından meyve suları, ardından çorbadır, patates püresidir... mesela 20 gün yaptınız diyelim ilk hafta kesinlikle et yemek yok. sindiremezsiniz, inanılmaz ağrı oluyor. kusamazsanız direk acile gitmek gerekir mide yıkaması için.

yemeye başlayınca kiloları geri almıyor musun?

işte bu soru en gıcık olan. neden mi ? çünkü bu soruyu soranlar daha önce bunu 2 gün 3 gün denemiş insanlar. 2 kilo verip de normal yemeye devam edince tekrar geri almışlar ve bakmışlar aa bu bi boka yaramıyor demişler. cevap veriyorum hayır almıyorsun tabi dikkat edersen. günde 3 öğün mc donalds yersen tabi ki alırsın. ama her şeyi bıraktım en güzel yanı ne biliyor munuz? uzun süre aç kaldınız başardınız kilo verdiniz. aradan 3-4 ay geçti, özlediniz o hayvan gibi yediğiniz dönemleri. ok tamam hayhay bi güzel kilo aldınız. geri vermek sadece tekrar 20 gün sürecek :)

ben spor salonuna baya yıllık abone falan oldum. bi de kahvaltı öğle yemeği yok artık hayatımda. sadece akşam yemeği onu da abartmamak koşuluyla ne istersem yiyorum. dediğim gibi bi şeyler olursa, depresyona girip eve bi koli nutella falan alırsam kilo alırım. ama kilo vermek istediğimde artık ne yapmam gerektiğini biliyorum.

ne kadar para biriktirdin?

günde hemen hemen yemeğe 40 lira veren bi öğrenciydim. zaten o yüzden çok kilo aldım. 20 günde 800 lira cebimde kaldı. senelik spor salonuna yazılabilirim herhalde o parayla.

nasıl başlarım?

acele etme, inan çok kez başaramayacaksın. ilk önce youtube'daki videoları çok defa izlemelisin. özellikle dr. fung denilen adam çok iyi anlatıyor. ardından küçük adımlarla başlamalısın. mesela ben uzun süre günde 1 öğün yemek yedim. ardından 2 gün, 3 günde 1... ardından yeter artık deyip başladım.

kardeşim ben aç maç kalamam. bence saçmalık, param var, acelem de yok. normal bi şekilde kilo vermek yerine neden kendime eziyet edeyim?

ok sen bilirsin. ben de ilk başta aç kalmak istemedim. uzun süre spor yaptım, düşük kalorili diyetler, canan karatay'lar... ilk başta işe yarıyor gibi. evet kilo veriliyor, fakat ne oluyor biliyor musunuz ? kilo verme duruyor, sabitleniyor. plato dedikleri şey. bunun üzerine daha çok spor yapın derler. daha da öldürüyoruz kendimizi, canımız çıkana kadar anca bi gıdım kilo veriyoruz. zamanla başarısızlık, hüsran ben 20 kilo vereyim dedim 5 kilo verdim, 8 kilo verdim, bi o kadar da geri aldım.hemde uzun bir sürede.

neden? çünkü metabolizma yavaşlıyor. düşünün günde harcadığınız bazal metabolizma enerjisi atıyorum 10x. bunu yemekten alıyorsunuz. ilk başlarda 15xlik spor yapıyorsunuz. vücut asla yağları yakmak istemediği için fakat zorunda kaldığı için ( çünkü son çare onları yakmak) 5x'lik kilo kaybı oluyor. fakat aylar geçtikçe ne oluyor ? günde harcadığın enerji 5xlere düşüyor (neden yine dediğim gibi yağ yakmak istemiyor, onun yerine günlük harcanan enerjiyi düşürüyor). yani metabolizma hop yerlerde. sen de 5xlik yemek yiyorsun. zaman geçiyor günlük metabolizma enerjisi 3xlere bile düşüyor fakat sen hala 5xlik yiyorsun. bırak kilo vermeyi kilo almaya bile başlıyorsun.

madem yağ yakmak istemiyor su orucu nasıl işe yarıyor ? çünkü öyle bi duruma geliyorsunuz ki onları yakmaktan başka çaresi yok. e o zaman neden bazal metabolizma açken yavaşlamıyor ? çünkü insan vücudu aptal değil düşünsene açsın, sıfır kalori, yemek yok, hiç yakmak istemediğin yağları yakıyorsun. sence bazal metabolizmayı düşürmek iyi olur mu ? yoksa yükseltip full enerjiyle yemek bulmasını mı istersin ? işte 2. haftada hissettiğim o yüksek enerji tam olarak buydu. adeta benim yemek yememi istiyordu vücut, karanlık çağlardaki gibi avlanmamı falan bekledi.

çok ince bi çizgi var. yağları yakmak istemiyor, düşük kalorili diyetlerle onları yakmamak için elinden geleni yapıyor fakat tamamen aç kaldığında yakmak zorunda olduğu için size daha çok enerji veriyor ki yemek bulasınız.

o kadar açlığa nasıl dayanıyorsun? inanılmaz acıkmıyor musun? 

hayır sandığınız gibi değil. bir kere deneyimleseniz bana inanacaksınız. ilk üç gün inanılmaz acıkıyorsun çünkü ilk üç gün yağ yakımı yok, karaciğerdeki glikojen deposu kullanılıyor. glikojen azaldıkça da acıkıyorsunuz.(hani o spor yaptım, koştum, acıktım muhabbeti) fakat 3.günü atlatabilen bi insan daha fazla açlık duymuyor. açlık hissi tamamen yok oluyor.

başıma gelen en zor şey: beyinle savaşmak

çok güçlü, hemen kandırıyor. açlık hissetmiyorsun evet ama her işin zorluğu olduğu gibi bunun da zorluğu beyinle savaşmak. tat almak istiyor, rüyalarına normalde canının çekmediği şeyler giriyor. ben domates falan gördüm hep rüyamda. çok kez başarısızlığa uğradım sırf bu yüzden. açlık çektiğim için değil, canım o yemeğin tadını almak istediği için bozdum. ama başarısızlıklar zamanla başarıyı getirdi.

şubat ayında 12 günde 10 kilo verdim. 91'den 80.5 falan oldum. saçma bir şekilde beyin kandırdı. bozdum. 2 kilo geri aldım. sonra bir hafta sonra yine başladım. 20 gün hedefledim başardım. şu an 70 kiloyum. beni gören insanlar oha diyor nasıl diyor? ben de yalan söylüyorum, eh işte spor diyet falan diyorum. çünkü doğruyu söyleyince delirdiğimi, anoreksiya olduğumu düşünüyorlar.

sonuç: hiçbir şey mutsuz olmak kadar sağlıksız değildir.

Uzun Süre Yememeye Dayalı, Oruca Benzeyen Bir Beslenme Biçimi: Intermittent Fasting

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi