Sualtı Gösterilerinde Kullanılan Katil Balina: Shamu

Shamu'nun vahşi doğadan koparılıp esaret ve zulümle dolu yaşamı.
Sualtı Gösterilerinde Kullanılan Katil Balina: Shamu

1965 yılında bir grup balina avcısı okyanusta seyir halindeyken anne ve yavru bir gruptan oluşan 2 katil balinaya denk geldi. balina avcıları anneyi zıpkınla öldürdükten sonra üç yaşındaki dişi yavrusunu yakaladılar ve daha sonra onu san diego'daki su altı gösterileriyle ünlü seaworld firmasına sattılar.

daha sonra shamu olarak adlandırılacak olan bu yavru katil balina küçük bir tanka hapsedildi ve numaralar öğrenmesi için aç bırakılarak işkencelere uğradı. bir süre sonra (1960'ların sonlarına doğru) seaworld'ün canlı gösterilerinde yer alan ilk katil balina oldu ancak 1971'de meydana gelen bir olay shamu'nun performanslarına son verecekti.

televizyonda yayınlanan bir gösteri sırasında, seaworld halkla ilişkiler sekreteri annette eckis'e shamu’nun sırtına binmesi talimatı verildi. eckis söyleneni yaptı fakat shamu'nun sırtından kayarak suya düşünce, katil balina hızla eckis'e saldırıp bacağını ısırdı ve bırakmayı reddetti. sonunda, bir eğitmen bir şekilde balinanın ağzını bir sopa yardımıyla açarak eckis'in serbest bırakılmasını sağladı, ancak bu olaydan sonra eckis'in bacağına 100'den fazla dikiş atıldı. 

Saldırı anı

bir süre sonraysa kendisi seaworld’e dava açtı, bu yüzden shamu hemen gösterilerinden emekli edildi ve aynı yılın ilerleyen günlerinde rahim enfeksiyonu ve kan zehirlenmesi nedeniyle öldü ancak onun bu ölümü seaworld'ün balina gösterilerinin sonunu getir(e)medi çünkü shamu şirket için inanılmaz derecede karlı bir marka haline gelmişti. bu gösteriler nedendir bilinmez günümüze kadar halkın ilgisini çekmeye devam etti. şu an 4 farklı bölgede gösterilerine devam eden seaworld onlarca hayvanı tutsak edip, doğal yaşam alanından ayırarak o ‘’çok eğlenceli(!)’’ gösterilerine devam etmekte….

kaynak