Sümüklü Böceklerin İnanılmaz Romantik Çiftleşme Ritüelleri

Leopar sümüklü böceklerinin çiftleşme ritüelleri çok ilginç.
Sümüklü Böceklerin İnanılmaz Romantik Çiftleşme Ritüelleri

"iki leopar sümüklü böceği, bir ağaca ya da bir kayaya tek sıra halinde tırmanmadan önce birbirlerinin etrafında dönerek kur yapmaya başlar. kendilerini bir mukus ipi üzerinde aşağı indirirken, vücutlarını saat yönünün tam tersi bir şekilde dolaştırırlar.

daha sonra her iki sümüklü böcek de kafalarının yan tarafındaki açıklıklardan iki aşırı büyük penisi dışarı iter ve iç içe geçirir, daha sonra her birinin yumurtalarını dölleyebilecek spermleri değiş tokuş etmeden önce. ya da belki de yenecekler. sonunda, sümüklü böceklerden biri sürünerek uzaklaşır ve diğeri de onu takip eder, giderken mukus trapezini yer.


leopar sümüklü böceklerinin ya da limax maximus'un şaşırtıcı cinsel yaşamları doğa bilimciler tarafından uzun zamandır biliniyor ve vahşi yaşam belgesellerinde sık sık yer alıyor. ancak cinsel dansları milyonları büyülemiş olsa da, neden bu kadar tuhaf bir şekilde çiftleştiklerini kimse bilmiyor.

bunun nedeni, sümüklü böcek seks biliminin gözlemsel çalışmalardan başka bir şeye nadiren ilgi duymasıdır. salyangoz ve sümüklü böceklerin çiftleşme alışkanlıklarını anlamak için bir takım araştırmalar yapılmış.

karada yaşayan salyangoz ve sümüklü böceklerin çoğu gibi leopar sümüklü böceklerinin de hermafrodit olduğu bilinmektedir. yani her iki cinsel organ da aynı bireyde bulunur. yine de, kendi kendine döllenme genellikle tercih edilen bir seçenek değildir. bunun nedeni muhtemelen doğal seçilimin, akraba evliliği ile ilişkili sağlık, doğurganlık ve zindelik kaybını önlemek için başka bir bireyle çiftleşmeyi tercih etmesidir.


erkek ya da dişi olarak çiftleşmeyi seçebilmelerine rağmen, çoğu sümüklü böcek ve salyangoz aynı anda hem erkek, hem de dişi olarak çiftleşir. ayrıca spermleri aylarca ve hatta yıllarca saklayabilirler ve bu nedenle daha önce daha iyi bir eşle çiftleşmişlerse her zaman sperm almaya ihtiyaç duymazlar. spermlerin çoğunu yemeyi ve sindirmeyi seçerek her iki dünyanın da en iyisine sahip olabilirler, ancak yumurtalarını döllemeye yetecek kadarını saklayabilirler.

leopar sümüklü böceklerinin çiftleşirken neden saat yönünün tersine döndüğünü de biliyoruz. tıpkı insan kalbinin vücudumuzda neredeyse her zaman sol tarafta olması gibi, bir sümüklü böceğin vücudu da asimetriktir. bu en çok çiftleşme sırasında, cinsel organlar başın sağ tarafından çıktığında belirgindir. bu asimetri, leopar sümüklü böceklerinin kur yapma ve çiftleşme sırasında senkronize bir şekilde saat yönünün tersine dönmesini sağlar.

ayrıntılı çiftleşme davranışlarının geri kalanı daha az anlaşılmıştır. yumuşakçalar dünyasında iletişim ve işbirliğinin cinsel davranışın önemli bir yönü olduğu düşünülebilir; bu da iz takibi ile başlar. uzun mukus trapezi, çiftleşme çabalarının boşa gitmeyeceğinden emin olarak, gelecek olana bağlılığı ifade etmek için aşırı hızda giden cinsel evrimin bir örneği olabilir. çiftleşen sümüklü böcekler arasındaki spiral dolanma da yakın fiziksel temas ve bağlılığı kolaylaştırarak ani geri çekilme riskini en aza indiriyor olabilir.


ancak bu davranış ilk bakışta göründüğünden daha kötücüldür. bazı sümüklüböcek ve salyangozlar, eşlerini dölleme şanslarını artırmak için hormon savaşına ya da cinsel çatışmaya girerler. birçok salyangoz (yaygın bahçe türü de dahil olmak üzere) birbirlerini aşk oklarıyla bıçaklayarak, spermlerin döllenmesi ve kullanılma şansını artırmak için hormon aktarır. aşağıda görülen tarla sümüklü böceği deroceras da aynı nedenle eşini yapışkan bir sümüklü böcek battaniyesine benzeyen bir şeyle fiskeler ve okşar.


leopar sümüklü böceğinin iç içe geçmesi, hormon transferi için yüzey alanını en üst düzeye çıkaran bu cinsel zorlamanın bir başka tezahürü olabilir. leopar sümüklü böceğinin bir italyan versiyonunda 60 ila 90 cm uzunluğunda olabilen uzun penisler, döllenme olasılığını artırmak için evrimsel bir silahlanma yarışının bir başka uç sonucu da olabilir.

neden bu kadar karmaşık bir şekilde iç içe geçtikleri ise başka bir konu. bu güzel karmaşıklık, bir sümüklü böceğin sperm verip karşılığında bir miktar almayarak "hile yapmasını" daha zor hale getiriyor olabilir.

doğrudan bir çalışmanın yokluğunda, yukarıdaki açıklamalar sadece spekülasyon olarak kabul edilebilir. gerçek şu ki, bilim henüz leopar sümüklü böceklerinin büyüleyici seks ritüelleri hakkında kesin bir bilgiye sahip değil."

kaynak