SüngerBob'da Tarifi Sır Gibi Saklanan Yengeç Burger, Yengeç Etinden mi Yapılıyor?

Eğer SüngerBob izlemişseniz, Yengeç Restoran'daki yengeç burgerden mutlaka canınız çekmiştir ancak Bay Yengeç'in tarifini sır gibi sakladığı bu burgerle ilgili korkunç bir teori var.
SüngerBob'da Tarifi Sır Gibi Saklanan Yengeç Burger, Yengeç Etinden mi Yapılıyor?

bu yazı, süngerbob fanlarını bir hayli ilgilendiriyor, çünkü çocukluğumuzu verdiğimiz bikini kasabası’nda neler döndüğüne dair bazı ciddi teoriler var ve bay yengeç’in hesap vermesi gerekiyor! evet, bay yengeç! 

hiç meşhuurr yengeç burger köftesinin ne etinden yapıldığını düşündünüz mü? ben düşündüm, sıkı durun

hepimiz yengeç burger tarifinin ne kadar gizli olduğunu ve sıkı korunduğunu biliyoruz. plankton kardeşimizin bu konudaki bütün çabaları sonuçsuz kalıyor nitekim. elbette bunun asıl sebebi tüm parayı tek başına toplamak istiyor olması olsa da, perde arkasında birtakım bokluklar dönüyor dostlar. şimdi, bunu duymadan önce oturun ve.. köftenin yengeç etinden yapıldığını düşünün! evet, bildiğiniz yengeç eti. yengeç burger aslında yengeç etinden yapılıyor!


şimdi bazı kanıtları inceleyelim

bikini kasabası’nda bay yengeç’ten başka hiçbir yengeç yok. bir tane bile. evet, ara sıra anası ziyarete geliyor, bu ayrı mesele. teoriye göre, bay yengeç kasabadaki bütün yengeçleri öldürmüş ve yengeç eti olması için vaktiyle kullanmıştır. kulağa çok fantastik geliyor dimi? değil. hiç yengeç restoran’ın şekline de mi dikkat etmediniz yahu?

yengeç restoran


yengeç tuzağı


şimdi biraz olsun ‘lan yoksa?’ oldunuz, biliyorum. ama daha bitmedi

bizzat nickelodeon’un sızdırdığı yengeç köftesinde tarifinde şöyle bir malzeme var “1 lb. frozen imitation crabmeat“ yani yengeç çubuğu! her ne kadar yengeç çubuğu içinde gerçekten yengeç barındırmıyor da olsa, whitefish etinin yengeç bacağı şekli verilmiş hali. yani, tabi ki nickelodeon’un çıkıp da ‘yengeç burger’de yengeç eti var!!’ diyecek hali yok, fakat diyelim doğru, yine de balıklar bildiğiniz kendi kardeşlerinin, türdeşlerinin etini yiyor! ahan da yengeç çubuğunda kullanılan balığın resmi, tipik bir bikini kasabası balığı!


öte tarafta, bay yengeç’in bir bölümde yengeç burger yerken söylediği bir söz aslında beni bu teoriye adha da inandıran şey oluyor. ‘that is what i taste like!’ yani mealinde diyor ki, ‘işte benim tadımın neye benzediği!’ noldu? yazının başından bari ‘hadi lan ordan’ yapıyordunuz. alın bu da kanıt:


ama durun. daha bitmedi. tarifte ayrıca şöyle bir malzeme daha var ‘a pinch of king neptune’s poseidon power,’ yani bir tutam kral neptün’ün poseydon gücü. peki bu ne demek? hemen argo sözlüğümüzü açıp kontrol ediyoruz, edin buradan, ve ne görüyoruz! k o k a i n! 

yengeç burger’in en en önemli içeriklerinden biri olduğu için de bay yengeç bu şekilde bir kod ad takmış gibi duruyor. aslında bu bize kokainli burgerleri götüren bikini kasabası halkının neden bi türlü yemeye doyamadığını da açıklıyor. hatta patrick’in defalarca yatağında bile yediğini görmüşlüğümüz var. adamlar bağımlı be!


şu da benim kanıtım ki, squitward bir bölüme kadar hayatında hiç yengeç burger yememiştir 

çeşitli balıklar bu bölümde aptal bir gülümsemeyle, belli ki kafalar uçmuş, squitward’u ikna etmeye çalışırlar. sonunda ısrarlara ve süngerbob’un baskılarına dayanamayan squit kardeşimiz bir ısırık almaya karar verir.. ve!! deli gibi yengeç burger yemeye başlar. deliler gibi gülerek ve kendinden beklenmeyen tuhaf hareketler yaparak bir oda dolusu yengeç burgerin içine atlar ve hepsini midesine indirir! tesadüf mü? hiç sanmıyorum. hatta, bi bölümde teyzeler yengeç burger satışını yasaklamak için süngerbob’un evine swat ekibi yığmıştı da, kendisi de bir ısırık alınca yengeç burger’e olan nefretinden vazgeçmiş, o da bağımlısı olmuştu. sırf güzel olduğu için mi? bu kadar naif olmayın.


peki bütün bu olan biten nasıl oluyor da ne süngerbob ne de squit tarafından restoranın dışına taşınmıyor?

birincisi, bay yengeç’in süngerbob’a magic mushroom’u dayadığını düşünüyorum. dikkat edersek, süngerbob sürekli good trip halinde geziyor. sürekli anlamsız bir şekilde mutlu, her şeye gülüyor, her daim neşeli ve mutlu. hatta süngerbob’un bir bölümünde çizdiği doodlebob’un canlanmasını ve süngerbob’un bu bölümde epey kafayı yediğini, çiziminin onu öldürmek istediğini gördüğünü unutmayalım. epey uçmuş. ikincisi, squit’in de malı aldığı konusunda teoriler olsa da ben bunlara inanmıyorum. squit her daim mutsuz, işinden memnun olmayan, hayalleri için mezarı bile olan, en sevdiği işi ‘yapamayan’ bir adam. ama ne uğruna? işte bu durumda bay yengeç gibi para sevdası uğruna kendi türdeşlerini dahi harcayan bir adamın squit’e neler neler yapmayacağını düşünmeye başlıyorum. tehdit mi ediliyor, neden olmasın? intihara meyilli de olsa o kadar da cesur olmayan bir adam squit, kimi bölümlerde de gördüğümüz üzere.


son olarak

bay yengeç’in sezon 7’de gördüğümüz üzere yengeçler locası tarzı, bir mason olur, illüminati olur, adına ne derseniz, o tip gizli bir para babaları lobisinin üyesi olduğunu biliyoruz. hepsi korkunç zengin ve birbirini destekliyor. doğrusu bu loncanın bay yengeç’e malı sağlayan ve yengeç etlerini tedarik eden insanları da içerdiğini düşünüyorum. hatta zaten bir tanesinin de aynı bölümde market/toptancı tarzı bir işin sahibi olduğunu görüyoruz, ve muhtemel ki bay yengeç de erzakları oradan temin ediyordu. win-win durumu yani, herkesin işi görülüyor.

temiz çocukluk hayallerinize kara bir leke çaldığım için çok üzgünüm. ısrarla reddedebilir, kabul etmek istemeyebilirsiniz. fakat nihayetinde gerçekler acıdır, özellikle kapitalistler söz konusuysa. şüphesiz ki bay yengeç oldukça gizemli bir adam ve şifrelerle dolu bir dünya sır saklıyor. bir sonraki bölümde bay yengeç’in şifrelerini çözmeye devam edeceğiz, takipte kalın.

Dolar Neden Yükselir ve Neden Düşer?

SüngerBob KarePantolon'un Çizgi Film Yapma Amacından Uzak Çıkış Noktası