Tabutta Rövaşata Filminin İnsana Duygu Karmaşası Yaşatan 1996 Galası

Başrollerde Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz, Ayşen Aydemir gibi isimler bulunan Derviş Zaim filmi Tabutta Rövaşata'nın gala videosunu izlerken duygulanmamak zor.

oha lan nasıl da unutmuşuz eskiyi. böyle kapalı alanda sigara içenleri görünce bir garip oldum, hele böyle adam bira içerken kimsenin ona karışmaması falan inanılmaz enteresan geldi.

demek ki harbiden adamlar istediklerini başarmışlar, hepimizi kafalarındaki sisteme gayet güzel alıştırmışlar. ben ikna oldum şu anda başarılı oldukları hususunda.

bu kafalar sayesinde tabutta rövaşata gibi aşmış bir film çekilebildi.

sigara içmeyi beceremeyen kişi, yıllardır yeşilçam piyasasında olup bir türlü dikiş tutturamamış olan osman cavcı'dır..

sigarayı da sanki ortamda kel alaka görünmeyim der gibi içiyor, ne adam gibi nefes çekiyor, ne kameraya doğru duman üfleyebiliyor, bir de dumanı boğazına kaçırıyor asjkhkjk..

bu arada yanlış anlama olmasın, osman cavcı bu ülkede değeri az anlaşılmış oyunculardandır, sadece muhsin bey'deki performansı bile şimdiki teres komedi oyuncularına taş çıkartır. piyasada olmaması piyasanın bok yemesi ve en verimli zamanının sinemanın kötü dönemine denk gelmesi.

bu ortamların olmadığı gibi ayşen aydemir ve tuncel kurtiz de yok artık, ağlayalım ulan.

oradaki olaylar galaya ait değil döneme aittir. film galası falan deyip durumu açıklayamazsınız. bulunulan yerden bağımsız tipik dönemin özellikleri... şu andaki bütün dizileri toplasanız yapılamayan hükümet zam ekonomi eleştirileri sadece bizimkiler dizisinde yapılabilirdi mesela... olacak o kadar'dan bahsetmiyorum bile... daha mutlu muyduk o zamanlar bilemiyorum ama dışsal değil içsel baskımız vardı. bir şeyi yapacaksak biri bir şey diye değil ayıp diye yapmazdık...

(bkz: 90'lı yıllar)

sonlara doğru ahmet uğurlu'nun düğünlerde fantaya votka eklemek gibi bir işler karıştırması gözlerden kaçmamıştır.