Tam 4 Yıl Süren İlginç Bir Tarihi Olay: Gombe Şempanze Savaşı

Savaşlar hep insanlar arasında olacak diye bir kaide yok. 1974-1978 yılları arasında Tanzanya'da bulunan Gombe Ulusal Parkı'nda, Kahama ve Kasakela adlı iki şempanze kabilesi arasında bir savaş yaşanmış. İşte nedenleri ve sonuçlarıyla Gombe Şempanze Savaşı.
Tam 4 Yıl Süren İlginç Bir Tarihi Olay: Gombe Şempanze Savaşı
iStock

tanzanya'da bulunan gombe ulusal parkı'nda, gombe stream şempanze barınağı kuzey kısmında yaşayan kasakela grubunun, güney kısmında yaşayan kahama grubuna açtığı ve 4 yıl süren savaştır gombe şempanze savaşı.

savaşın amacı: kahama grubu topraklarını işgal ederek yiyecek kaynaklarını ele geçirmek.

savaşın gelişimi: savaş, 1974 yılında kasakela grubundan 6 şempanzelik bir savaş birliğinin, kahama grubundan godi'yi tek başına yakalayarak godi'yi iyice bir benzetmeleri ve godi'nin sürünerek uzaklaşması ve bir daha görünmemesi ile başladı.


sonraki 4 yıl bounca kasakela grubu, kahama grubunun erkeklerini teker teker yakalayarak öldürdü.

erkekler öldürüldükten sonra kasakela grubu, kahama dişilerine yöneldi. 3 tanesi zorla kasakela bölgesine getirildi, 1 tanesi dövülüp ısırılarak öldürüldü, diğerleri bir daha ortada görülmedi. (muhtemelen öldürüldüler.)

1978'e gelindiğinde kahama grubu tamamen imha edilmişti. tam bir zafer kazanan muzaffer kasakela'lar, kahama'ların topraklarına yerleşti.


kasakela'ların öngöremediği husus, kahama'ların güneyinde yaşayan daha kalabalık kalande grubu ile komşu olacakları idi. kısa zamanda kasakela ve kalande grubu arasında sınır çatışmaları başladı ve üstün kalande kuvvetleri karşısında kasakela grubu kahama topraklarını kalande silahlarına ter kettiler.

bu savaşı ortaya çıkaran ingiliz primatalog, etolog ve antropolog jane goodall'a göre bu olayın sosyal çekişme ve bölgesel güç gibi iki ana sebebi vardı.

kaynakhttps://www.dailykos.com/…-the-gombe-chimpanzee-war

Hayvan Derneklerinin Ayaklanmasına Neden Olan Sahte Anne Maymun Deneyi

Osmanlı Döneminde Yüzlerce Maymun Neden İdam Edildi?