Tam 700 Kutu Oyunu Tasarlayan Aşırı Üretken Tasarımcı: Reiner Knizia

Biz daha birkaç oyunu anlayıp oynamaya bile vakit bulamıyorken Alman kutu oyunu tasarımcısı Knizia 700 civarı oyun üretmiş ve hala da üretmeye devam ediyor. Bu değerli abiyi bir tanıyalım.
Tam 700 Kutu Oyunu Tasarlayan Aşırı Üretken Tasarımcı: Reiner Knizia

1. Reiner Knizia kimdir?

reiner knizia, alman bir oyun tasarımcısı ve modern kutu oyunlarının önde gelen isimlerinden biri. hem çocuklar hem de yetişkinler için geniş bir yelpazede oyunlar tasarlamıştır ki öyle birkaç oyun da değil, tam 700 civarı oyundan bahsediyoruz. işte bu büyük zihin hakkında birkaç detay:

kariyer başlangıcı ve eğitimi

reiner knizia, matematik ve fizik üzerine eğitim almış bir alman. (bu şaşırtıcı değil çünkü euro game denilen stratejisi yüksek, şans faktörü az oyunların membağı almanya.) işletme, ekonomi ve psikoloji alanlarında da çalışmalar yapmış. bu geniş eğitim arka planı, oyun tasarımında strateji ve dengeyi başarıyla birleştirmesine yardımcı olmuş haliyle.

üretkenlik

reiner knizia, 1990'lardan bu yana 700 civarı oyun tasarlamıştır ki bu da onu en üretken oyun tasarımcılarından biri yapar.

popüler oyunları

knizia'nın en tanınmış oyunları arasında "tigris & euphrates", "through the desert", "samurai", "ra", "lost cities" ve "lord of the rings: the board game" gibi pek çok başarılı kutu oyunu bulunmaktadır. aşağıda bunlara daha detaylı şekilde değineceğiz.

oyun tasarım felsefesi

knizia'nın oyun tasarımında odaklandığı ana noktalar arasında basitlik, derinlik, denge ve yeniden oynanabilirlik bulunur. oyunları genellikle basit kurallara dayanır, ancak derin stratejik seçenekler sunar. ra veya modern art oyunlarını buna örnek gösterebiliriz.

ödüller ve tanınma

knizia'nın oyunları pek çok ödül kazanmış ve endüstride büyük saygı görmüştür doğal olarak. adam 35 yıldır üretiyor... örneğin, "lost cities" ve "tigris & euphrates" oyunları, spiel des jahres gibi prestijli ödülleri almıştır.

çeşitlilik

knizia'nın oyunları genellikle farklı temaları ve mekanikleri birleştirir. bu da onun oyunlarının geniş bir kitleye hitap etmesini sağlar. aile ile de, hard oyuncu tayfa ile de oynanabilir oyunları vardır.

sonuç olarak reiner knizia, modern kutu oyunlarının gelişimine büyük katkı sağlamış ve dünya genelinde birçok oyun severin favori tasarımcılarından biri olmuştur.

2. En iyi 5 Knizia oyunu

Blue Lagoon

"Through the Desert" ve diğer benzer oyunlardan en iyi şeyleri alan ve bunu birden fazla puan alma yolu ve (bildiğim kadarıyla) türünün tek örneği olan iki bölümlü, akıcı ve ilgi çekici bir deneyime dönüştüren çok akıllı bir tile laying (karo yerleştirme) oyunu. İlk bölümde puanınızı en üst düzeye çıkarmak ve kendinizi oyunun ikinci bölümüne hazırlamak istiyorsunuz. Her iki bölüm de yaklaşık 20 dakika sürüyor, dolayısıyla oyunun tamamı yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Tile laying türünde gözden kaçan bir mücevher.


Zoo Vadis

Qvo Vadis gibi iyi bir oyunu alıp inanılmaz seviyeye çıkaran bir oyun.

Oyunu daha etkileşimli ve eğlenceli hale getirmeye yetecek kadar şey eklenmiş gibi görünüyor. Peacock kuralları muhteşem ve getirilen özel güçler çok iyi çalışıyor.


Tigris & Euphrates

Birçok kutu oyuncusu tarafından en iyi Knizia oyunu olarak kabul edilen bir karo yerleştirme oyunu. Gerçekten piyasadaki en iyi Knizia oyunlarından biri. Bu oyunların derinliği dikkat çekici.

Nasıl oynanacağını öğrenmek için biraz çaba harcamanız gerekiyor. Sezgisel değil. Ancak Fırat ve Dicle, kesinlikle öğrenmeye zaman ve çaba harcamaya değer.


Ra

Push your luck (şansınızı zorlama) unsurları ve her turda bir kez taktiksel müzayedeler içeren harika bir açık artırma oyunu. Her zaman kendinizi çok meşgul hissediyorsunuz.

Oyunda dönem adı verilen üç round var. Bu roundlar sırasında oyuncular sırayla çekme çantasından karo çekiyorlar. Karolar farklı şekillerde puan alıyor. Bazıları anında/tur sonunda  puan alıyor, bazıları ise oyun sonunda. Nil karoları her çağa puan veriyor, ancak puan almak için bir sel karosuna ihtiyaç var mesela. Aksi takdirde parçalar set koleksiyonunda çeşitli şekillerde puan kazanıyor.

Ra'yı çağırarak veya bir Ra taşı çekerek, her turda bir açık artırma başlatıyorsunuz. Bu açık artırmada teklif veren son oyuncu sizsiniz. 1'den 15'e kadar değere sahip güneş karolarıyla teklif veriyorsunuz. Bu karolardan yalnızca üç tanesine sahipsiniz (üç oyunculu bir oyunda dört adet). Satın alım sırasındaki tüm mevcut karoların yanı sıra tahtanın ortasında yer alan güneş diski için de teklif veriyorsunuz. Açık artırmayı kazanırsanız güneş diskiniz tahtanın ortasına gider. Her epoke sırasında müzayedeleri yalnızca 3 kez kazanabilirsiniz (üç oyunculu bir oyunda dört kez). Bitmeye çok uzak olan bir dönemde rakibinizin kalan son oyuncu olmasına izin vermek istemezsiniz.


Modern Art

En iyi açık artırma oyunu. 45 dakikalık farklı açık artırma yöntemleri, piyasa spekülasyonu ve manipülasyon var. Çok güzel vakit geçirdik.

Oyuncular sanat galerilerini temsil ediyor. Dört tur boyunca oyuncular sırayla resimlerini diğer oyunculara veya kendilerine açık artırmayla satıyorlar. Oyun, açık artırma, turda bir kez, kör teklif (blind bid denen şey) ve sabit fiyat gibi farklı açık artırma yöntemlerine sahip. Belirli bir sanatçının 5. tablosu müzayedeye çıkarıldığında tur hemen sona eriyor. Turlar arasında oyuncular tablolarını mevcut değerleri üzerinden pazara satıyorlar. Değer, o sezonki arza bağlı olarak dalgalanıyor.

Bunu yeni kutu oyuncularına tanıtmak güzel oldu. Oyunun başından itibaren, kendi açık artırmalarınızdan satın almanın diğer açık artırmalardan satın almaktan çok farklı olduğunu vurgulamalısınız. Kendi açık artırmanızı kazandığınızda para bankaya gider, diğer oyuncunun açık artırmasını kazandığınızda ise o oyuncuya ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Ayrıca 2x müzayede tablolarının önemli noktalarından da bahsettim. Oyunun ilerleyen safhalarında çok fazla kontrol sağlıyorlar ve iyi durumlara saklanmaları gerekiyor.

Oyun aslında gizli stok oyunu. Bu oyunlar, kimsenin sahip olmadığı ancak herkesin yatırım yapabileceği ve manipüle edebileceği bir şeye olan ortak ilgi sayesinde yüksek düzeyde oyuncu etkileşimiyle tanınıyor. Çok da anlatamadım galiba ama anladınız siz.

Sanatçılar şirketlerle, resimler ise şirketlerdeki hisselerle değiştirilebiliyor - dolayısıyla gizli stok oyunu :-)

kaynak

Kendisiyle bizzat tanışabilirsiniz