Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Palamutu Lezzetli Yemek İçin Tarifler

Palamut şu sıra hem fiyatıyla, hem de lezzetiyle iştah kabartıyor. Farklı şekillerde tüketilebilen palamut en lezzetli nasıl olur? İşte tavada, fırında ve buğulama palamut tarifi.
Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Palamutu Lezzetli Yemek İçin Tarifler


Palamut tava tarifi

bu arkadaşı alıyoruz. keyfinize göre ister balıkçıda, ister evde dilim haline getiriyoruz. ideal bir palamuttan kuyruk kısmı fileto halinde iki parça olmak üzere 4-5 parça çıkar. çıktı mı? güzeell...

şimdi, bir baş soğanı rendeliyoruz. genişçe bir kaba bu rendelenmiş soğanı, yarım bardak zeytinyağı, yarım bardak limon suyu ve bir miktar tuzla birlikte koyup, palamut dilimlerini bu karışıma bir güzel buluyoruz. sonra da buzdolabına koyup 2 saat kadar bekletiyoruz.

kızartma aşamasında da palamutlarımızı alıp, hafif tuzla karıştırılmış mısır ununa bulayarak önceden kızdırılmış zeytinyağında kızartıyoruz. bu işlem sırasında kendinizi kaybetmemeniz gerektiğini, az pişmiş palamutun, kıtır kıtır kızarmış halinden daha evla olduğunu hatırlatmak gerek. rengi hafif sarardığı zaman tavadan alın, afiyetle tüketin.

Fırında palamut tarifi

temizlenmiş (özellikle kılçıklarda bulunan kırmızı kısım iyice) ve biraz kalın takoz kesilmiş palamutları tepsiye dizin. kenarda yeter miktarda tuz (tercihen kaya tuzu) ile karıştırılmış temiz suyu [yaklaşık 3/4 su bardağı) tepsinin içine boşaltıp, daha önceden 180 dereceye gelmiş fırına koyun.

içindeki su kaynamaya başlayınca keyfinize göre kesilmiş patates, soğan, limon halkalarını ilave edin. su tamamen kaynayıp bitince mümkünse (taş baskı) zeytinyağını balıkların üzerinde gezdirerek dökün. 1o dakika sonra 3-5 tutam maydanozu ilave edin. 10 dakika sonra çıkartın. tadına inanamayacaksınız.

Palamut buğulama tarifi

soğan ve domatesi enine yuvarlak kesip, yeşil biberleri de doğrayıp az yağlayarak tepsiye yerleştirin. üstüne, enine kesilmiş balıkları dizin. ancak tuz, zeytinyağı ve baharatlarla (karabiber, pul biber vb.) önce balıkları tatlandırın.

üzerine ince limon dilimlerini, defne yaprağı ve maydanoz saplarıyla küçük tereyağı parçalarını yerleştirip, yarım su bardağı sıcak su ekleyin. üzerini folyo ya da yağlı kağıtla kapatıp 200 derecelik fırında önce 15-20 dakika, sonra da üzerindeki kağıdı çıkartıp 15-20 dakika daha pişirin ve servis edin. afiyet olsun.