Tarih Boyunca Aşk İksiri Olarak Kullanılan Birbirinden Garip Karışım ve Bitkiler

Eskiden OkCupid veya Bumble yoktu. İnsanlar, çevrelerinde çok az kişi bulabiliyor ve onu elde etmek için delice şeyler yapıyorlardı. Buyrun listeye.
Tarih Boyunca Aşk İksiri Olarak Kullanılan Birbirinden Garip Karışım ve Bitkiler

aşk karşılıksız kaldığında ne yapabilirsiniz? tarih boyunca bazı insanlar için cevap bir aşk iksiri olmuştur. ama bu baş döndürücü (ve baş döndürdüğü iddia edilen) iksirlerin içinde ne var? aşağıda karşılıksız sevginin tarihçesinden yedi kayda değer afrodizyak yer almaktadır.

1. ispanyol sineği

eski yunanlar zamanından beri ispanyol sineği olarak bilinen ölümcül böcek, aşk iksirlerinde kullanılmıştır. bir tür kabarcık böceği olan zümrüt yeşili böcek popüler olarak bitkilerle ezilir ve tonik haline getirilirdi. vücutta sıcaklık hissi yaratabilirdi, ancak bu normalde arzudan ziyade iltihaplanmadan kaynaklanırdı.

zehirli böcek son derece tehlikeliydi ve kullanımının aragonlu ferdinand ii'nin ölümüne neden olduğu söyleniyordu. karısı kastilyalı i. isabella'nın ölümünden sonra ferdinand hızla kendisinden çok daha genç olan foix'lı germaine ile evlendi. ilerleyen yaşı ve bir erkek varis sahibi olma arzusu nedeniyle ferdinand'ın erkeklik gücünü artırmak için iksirlere başvurmuş olabileceği düşünülüyor. ocak 1516'da sağlığı giderek kötüleştikten sonra öldü ve o dönemde sarayında ispanyol sineği içerebilecek birçok şüpheli iksir ve içecek içtiği belgelenmişti.

2. kertenkele boynu

hayvan parçaları yüzyıllardır tıpta ve büyücülükte kullanılmaktadır. amerikan yerlileri kertenkele kuyruklarını aşk iksirlerinde kullanırlardı ve kertenkele boyunları geleneksel nijerya büyülerinde kullanılırdı. bazı kültürlerde ise boğulmuş bir kertenkelenin aşkta tam tersi bir etkiye sahip olduğu düşünülürdü. gergedan boynuzlarının genellikle afrodizyak özelliklere sahip olduğuna ve geleneksel ilaçlarda değerli olduğuna inanılmıştır. bu kombinasyon, hayvanın neslinin tükenmek üzere kaçak avlanmasına neden olmuştur.

3. çiçekler

çiçekler uzun zamandır romantizmle ilişkilendirilmektedir, bu nedenle yüzyıllar boyunca umutsuz aşıkların kalplerinin arzusunu yakalamak için onlara başvurmaları şaşırtıcı değildir. yaygın bir aşk büyüsü yöntemi, aşkınızın yürüdüğü yerlere kadife çiçeği dikmekti. datura bitkisi eski hint iksirlerinin popüler bir bileşeniydi ve güçlü bir afrodizyak olduğu düşünülüyordu ama aynı zamanda ölümcül bir halüsinojendi. antik kolombiya'da ise daha da karanlık bir amacı vardı; iddialara göre ölü kabile reislerinin eşlerini uyuşturmak için kullanılıyordu, böylece kocalarıyla birlikte diri diri gömülebiliyorlardı.

klasik yunanistan'da satyrion olarak bilinen bir orkide türü, sözde büyülü özellikleri nedeniyle o kadar çok toplanırdı ki, neslinin tükendiği iddia edilirdi. alman simyacı, yazar ve daha sonra aziz olan albertus magnus, deniz salyangozu ve ezilmiş solucanlarla bir karı koca arasında sevgi yaratılabileceğini yazmıştır. görünüşe göre çiçekler aşk söz konusu olduğunda sınırsız kullanıma sahipti.

4. solucan püresi ve otlar

17. yüzyılda sömürge dönemi new mexico'sunda yerleşik ispanyollar yerel amerikan yerlileri ile mal ve gelenek ticareti yaparlardı. engizisyon kayıtları, bazı kadınların yerli halktan elde ettikleri iksirleri uyguladıktan sonra cadılıktan mahkum edildiğini göstermektedir. bunlardan bazıları püre haline getirilmiş solucanlar, otlar ve vücut sıvıları içeriyor ve bunlar sevgisini kazanmayı umduğunuz kişinin göğsüne sürülüyordu.

5. kutsal ekmek

roma katolik kilisesi'nde, kutsanmış komünyon konağının (kutsal ekmek) efkaristiya ayini sırasında isa mesih'in bedenine dönüştüğüne inanılır. sonuç olarak, bazıları bunun büyülü özelliklere sahip olduğuna inanmıştır. orta çağ italya'sında, hasret çeken bir aşık, uzun süredir kayıp olan sevgilisine kavuşmak için bilge bir kadının tavsiyesine başvurur. kadına, iksir olarak kullanmak üzere kutsanmış konağı çalması tavsiye edilmiş. aşık, çaldığı konağı eve getirdiğinde konağın kanayan bir et parçasına dönüştüğünü iddia etmiştir. konak hala alatri katedrali'nde tutulmaktadır ve bir mucize olarak ilan edilmiştir.

6. aziz luke'a için dualar

din ve büyücülük genellikle el ele gitmez ama gerçek aşkı arayanlar orta çağ döneminde ilahi ve şeytani olanın karışımına başvurmuş olabilirler. sanatçıların, doktorların ve bekârların koruyucu azizi olan aziz luka, insanların ruh eşlerini bulmalarına yardımcı olması için sık sık çağrılırdı.

eski bir masala göre azizin yortu günü olan 18 ekim'de yatmadan önce kafaya ot, bal ve sirke karışımı sürülmeliydi. daha sonra aziz luka'ya aşağıdaki dua okunur ve bunun sonucunda kişinin sevgilisi rüyasında görülürdü: "aziz luka, aziz luka, bana karşı nazik ol, rüyalarımda gerçek aşkımı görmeme izin ver".

7. terli kekler

tarih boyunca kullanılan daha az iştah açıcı aşk iksirlerinden bazıları insan malzemeleri içeriyordu. bazı orta çağ tariflerinde ter, kan ve diğer vücut sıvılarından kekler yapılır ve bunlar hedeflenen sevgiliye sunulurdu. bu pişmiş ürünlerin onları anında sırılsıklam aşık edeceği umulurdu. hedeflenen çiftin deri parçaları ve saçları da aşk heyecanını arttırmak için bir demleme haline getirilebilirdi.

aşk iksirleri: tarihten üç ünlü hikaye

tristan ve iseult

tristan ve iseult'un kelt efsanesi, ortaçağ avrupa'sında bilinen trajik bir aşk hikayesidir. hikayenin bir versiyonuna göre tristan, amcası cornwall kralı adına prenses iseult'u istemek için irlanda'ya gider. dönüş yolculuğunda, kral ve müstakbel gelini için hazırlanan ve onları birbirine bağlayan bir aşk iksirini yanlışlıkla içerler. bu masaldaki resimler genellikle tabutlara oyulur ve hediye olarak verilirdi; efsane, kadınların sevgililerini büyücülük ve iksirlerle tuzağa düşürmekle suçlanmasına neden olan birçok efsaneden biriydi.

aşk acısı çeken şair lucretius

romalı filozof ve şair lucretius'un karısı tarafından kendisine verilen bir aşk iksiriyle delirdiği ve daha sonra kendini öldürdüğü söylenir. tarihçiler onun ölümüyle ilgili bu hikayenin doğru olup olmadığından emin değiller, ancak onun çılgın, aşk hastası bir şair olduğu imajı yaşamaya devam etti. antik dünyada yaygın olan aşk iksirlerinin klasik olarak türetilmiş kendi isimleri vardır: philtre. bu kelimenin kökleri yunanca philtron'a dayanır ve bu kelime tutku uyandırmak için yenen ya da içilen bir maddeyi tanımlar.

louis ve zehirler meselesi

aşk iksirleriyle ilgili en ünlü vakalardan biri fransız hükümdarı 14. louis'nin sarayında yaşanmıştır. çökmekte olan versailles sarayı'nda yaşayan kral'ın pek çok metresi vardı, ancak en bilineni madame de montespan'dı. 1677'de, kralı zehirleme planı olduğu iddia edilen zehirler olayı'na karıştı. her türlü suçtan aklandı, ancak yine de kralın yemeğine aşk iksirleri serptiği ve kral üzerindeki hakimiyetini sürdürmek için bir bebeği kurban etmek ve çıplak vücudu üzerinde kara ayinler yaptırmak da dahil olmak üzere diğer karanlık ve kutsal olmayan yöntemleri kullandığı söylentileri vardı. anlaşılır bir şekilde, de montespan kralın gözünden ve yatağından hızla düşmüştür.

kaynak