Tarihçi Erhan Afyoncu'nun 2000'deki Bir Makalesinde Neden Simpsonlar'a Atıf Var?

Geçtiğimiz günlerde Tamga Türk adlı haber sitesinde yayınlanan bir haberde, tarihçi Erhan Afyoncu'nun 2000 yılında yayınlanan ve şu an hala ulaşılabilen makalesinde The Simpsons'a (Simpsonlar) bir atıf yapıldığı ortaya çıktı. Makalenin alakasız bir yerinde olan ve komik görünen bu olayı bir Ekşi Sözlük yazarı aydınlatmış.
Tarihçi Erhan Afyoncu'nun 2000'deki Bir Makalesinde Neden Simpsonlar'a Atıf Var?
Görsel: Tamga Türk

tarihçi erhan afyoncu, 33 yaşında henüz yardımcı doçentken 1 haziran 2000 tarihinde tarih incelemeleri dergisi'nde "xvii. yüzyıl osmanlı bürokrasisinde iki yeni defter: cebe ve derdest defterleri" adlı 9 sayfalık kısa bir makale yayımlıyor. makalenin daha ilk paragrafında "yeni bürokratik usuller geliştirdi" yazacakken nasıl olduysa oluyor ve bürokratik cümlesi ortadan ikiye bölünüyor ve şu cümle ortaya çıkıyor: "yeni bürokra twenty-two points, plus, triple-word score, plus fifty points for using all my letters. game's over. i'm outta here.tik usuller geliştirdi."

araya giren bu ifade, amerikan animasyon tv dizisi simpsonlar'ın 14 ocak 1990 tarihinde yayımlanan bart the genius adlı bölümünde scrabble oynarken kwyjibo kelimesini bulan bart'ın "yirmi iki puan, artı, üçlü kelime skoru, artı tüm harflerimi kullandığım için elli de puan... oyun bitti, hadi bana eyvallah " cümlesinden yapılan bir alıntı.


1990 yılındaki bir çizgi filmde geçen komik bir cümlenin 10 yıl sonra, 2000 yılında yayımlanan ciddi bir makaleye girmesine neden olan 1999 tarihli bir makro virüsü. "önemli mesaj /important message from" başlığıyla kullanıcılara gönderilen, içinde "işte talep ettiğiniz belge. sakın başkasına göstermeyin / here is that document you asked for. don't show anyone else ;-)" yazan ve e-posta yoluyla yayılan melissa adlı bu bilgisayar virüsü, pornografik sitelerin listelendiği "list.doc" adlı ekli bir word dosyasının içinde bulunuyordu. bu eki açtığınız anda virüs bilgisayara giriyor ve otomatik olarak kendisini 50 kişiye daha gönderiyordu. dahası bilgisayarda bulunan bazı dosyaları siliyor, bazılarına ise simpsons.doc diyerek bir dosya açıp olur olmaz yerlere simpson dizisinden replikler ekliyordu.


sonuç olarak; melissa'nın dünya çapındaki 100.000 kurbanından biri olan erhan afyoncu, muhtemelen bu makaleyi windows yüklü bilgisayarında microsoft word 97 veya word 2000 kullanarak yazdı. çünkü word 1995'ü etkilemiyor virüs. outlook 98 ya da outlook 2000 aracılığıyla, afyoncu'nun ya da makaleyi yayımlamak üzere gönderdiği kişinin bilgisayarına giren virüs "xvıı. y__zy__l ______osmanl__ b__rokrasisinde __ki yeni defter_ cebe ve derdest ______defterleri" adlı dosyanın içine rastgele herhangi bir yere simpson repliğini attı. tabi makale yayımlanmadan ne afyoncu ne de makaleyi inceleyen hakemler son bir okuma yapmadığından makale, bart'ın ve melissa'nın katkılarıyla yayımlanmış oldu. işin asıl ilginci bu makalenin bu şekilde halen yayımda olması: https://dergipark.org.tr/…wnload/article-file/58460

melissa'nın etkili olduğu 1999 ila 2002 arasında türkiye'de yayımlanan makaleleri ve tezleri bir incelesek bayağı eğlenceli cümlelerle karşılaşacağız gibi duruyor.

haber kaynağı: tamga türk