Tarihin En Korkunç Olaylarından: 918 Kişinin Siyanür İçerek Gerçekleştirdiği Toplu İntihar

Jim Jones adında bir tarikat lideri, 1978'de Guney Amerika'da kendi kurduğu Jonestown köyünde 917 müridi siyanür içmeye ikna ederek toplu intihar yaptırmıştır. Kendisi de aynı olayda kafasına silah dayayarak kendini öldürmüştür.
Tarihin En Korkunç Olaylarından: 918 Kişinin Siyanür İçerek Gerçekleştirdiği Toplu İntihar

1978'de guyana adli guney amerika ulkesinin ic kesimlerinde, kendi kurdugu jonestown adli koyunde, 900 kusur muridini siyanur icerek olmeye ikna etmis, modern zaman amerikan canavarlarindan*, halkin tapinagi adli bu mezhebin kurucusu. kendisi de kafasina silah sikarak olmus veya oldurulmus ayni olayda.

Mezhebin Kurucusu Jim Jones
911 kişinin toplu intiharından bir görüntü

muritlerini jonestown'da toplamadan once uzun sure birlesik devletler'de papazlik yapmis, indiana'da siyahlari da kabul eden ilk kiliseyi kurmus, sonradan 'nukleer holokost'la kafayi bozmus, ve esquire dergisinde okudugu bir yazi uzerine guyana'yi mekan tutmus, muritleri de pesinden gelmis. adamin cia ajani oldugu ve jonestown'daki olayin, cia'nin zihin kontrolu projelerinin bir provasi oldugu, olay gerceklestiginden beri ortalarda dolasan sehir efsaneleri'nden biri.


ha, bir debob dylan'in jim jones diye bir turkusu vardir ki, turkunun, bu olayla bir ilgisi yoktur.

muridlerini cesitli mucizeler gerceklestirdigine inandiran adam. mesela, kanserli birisi varsa, onu okuyup ufleyip* tuvalete gonderirmis, 5 dakika sonra kanserli sahis elinde kanli canli tumorunu sallaya sallaya "aha da iyilestim" diye gelirmis. 

daha sonra bu kanserli hastalarin kanserli olmadigi, tumorlerin de tavuk cigeri oldugu ortaya cikmis tabi.

bir de degisik cezalar verirmis gunahkarlara. kirbaclamak falan gibi.

kendisi ve kurduğu halkın tapınağı adlı din/komün hakkında 2006 tarihli, "jonestown: the life and death of peoples temple" adlı belgesele şuradan ulaşılabilir:


jim jones'un müridlerini ölüme yollama konuşmasının tamamı ise şurada: