Tarihte İnanılmaz Sebeplerle Gerçekleşen Tuhaf Ölümler


hun imparatoru attila


tarihin en azılı hükümdarlarından biri: attila'nın ordusu m.s. 450 yılında köyleri ve kentleri tahrip ederek moğolistandan başlayıp rusya sınırına kadar bütün asya kıtasını fethetmişti.
ölümü : düğün gecesinde burun kanaması
attila, ildico adında genç bir kızla evlenmişti. savaş ve vahşet dolu ününe rağmen, normalde yemek ve büyük ziyafetler sırasında çok az içki içen attila, düğün gecesi, aşırı miktarda yeyip içti. ardından gece boyunca durmayan burun kanamasını aşırı sarhoş olduğundan fark edemeyip kendi kanında boğuldu ve ertesi sabah ölü bulundu.

----------o-----------
tycho brahe


16. yüzyılın en önemli astronomlarından danimarkalı bilim adamı. yaptığı çok önemli araştırmalar, ardından sir ısaac newton'un yerçekimi teorisini bulmasına öncü olmuştur.

ölümü: mesane patlaması.

o dönemlerde yemek bitmeden önce bir ziyafet masasını terketmek bir hakaret olarak kabul edilirdi. brahe, aşırı içki içmesi ile meşhurdu. bir gün bir ziyafet masasına mesanesi dolu iken oturdu. yemekte çok fazla içmesine rağmen masadan kalkıp tuvalete gitmeyecek kadar da kibardı. en nihayetinde yemek masasında mesanesi patlayarak sonraki 11 gün içinde yavaş yavaş ve acı bir şekilde ölümüne yol açtı.

----------o-----------
horace wells


1840 larda anestezi ilaçlarının keşfinde öncü olan bir mucit

ölümü anestezi ilaçları ile intihar

anestezi araştırmaları sırasında çeşitli gazlarla deneyler yaparken, wells kloroform bağımlısı oldu. 1848 yılında 2 kadına sülfürik asit püskürtmek suçundan tutuklandı. hapishaneden yazdığı bir mektupta, yaptıklarının sorumlusu olarak saldırıdan önce aldığı kloroformu suçladı. dört gün sonra hücresinde ölü bulundu. kloroform ile kendini uyuşturup kasığını bir jilet ile kesmişti.

----------o-----------
francis bacon:


16. yüzyılın sonlarının en etkili insanlarından biri. bir devlet adamı, bir filozof, bir yazar ve bilim adamı. shakespeare'in oyunlarının bazılarını yazdığı rivayettir.
ölümü : bir tavuğu karla doldururken donarak öldü.
1625 yılında bir öğleden sonra, bacon, pencereden bir kar fırtınası izlerken aklına bir anda karın aynı tuz gibi etleri korumak için kullanılabileceği gibi harika bir fikir geldi. bunu öğrenmek için yakındaki bir köyden bir tavuk satın alıp öldürdü ve daha sonra, dışarı çıkıp tavuğu karla doldurarak dondurmaya çalıştı. tavuk donmadı belki ama bacon donarak öldü.

----------o-----------
jerome ırving rodale:


organik gıda hareketinin kurucusu. "organic tarım ve bahçe" dergisinin sahibi.

ölümü : televizyon şovunda,organik gıdaların faydalarını anlatırken öldü

1971 yılında bir çıktığı şov programında 72 yaşındayken "şeker yiyerek çıldırmış bir taksi şöförü çarpmazsa 100 yaşına kadar yaşayacağım"diye anlatırken bir anda olduğu yerde öldü. ölüm nedeni kalp krizi olarak tespit edildi. şov televizyonda hiç yayınlanmadı.

----------o-----------
aeschylus: (eshilos)


m.ö. 500 lü yıllarda yaşamış yunan oyun yazarı. birçok tarihçi tarafıdnan grek trajedilerinin babası olarak bilinir.

ölümü: bir kartalın taşıdığı kaplumbağa kafasına düşerek öldü

efsaneye göre kartallar yakaladıkları kaplumbağaları kayalıklara atıp kabuklarının parçalanmasını sağlarlar. bir kartal da kendisi kel olan aeschylus' un kafasını avladığı kaplumbağayı parçalayacak kaya sanıp fırlatır ve ölümüne yol açar.

----------o-----------
jim fixx


"koşmanın kitabı" adlı best-seller kitabın yazarı. bu kitabın ardından 1970'lerde jogging modasını başlatmıştır.

ölümü: jogging esnasında geçirdiği kalp krizi ile evinden çıkıp kısa mesafe bir yürüyüş için yürümeye başladıktan kısa süre sonra kalp krizi geçirdi.
otopsisinde koroner arterlerin biri % 99, biri % 80 idi ve üçüncüsü %70 tıkalı idi . ölümünden önceki haftalarda birkaç kalp krizi atağı atlatmıştı.

kaynak :