Tarihteki İlk Yoğurt Nasıl Yapıldı?

Bildiğiniz gibi yoğurt mayalamak için bir başka yoğurda ihtiyaç duyuluyor. Peki durum böyleyse ilk yoğurt nasıl yapıldı? Bu konuda bir netlik olmasa da makul birkaç teori var.
Tarihteki İlk Yoğurt Nasıl Yapıldı?
iStock

bir teoriye göre göçebe türk kavimleri, sağdıkları sütün fazlasını hayvanların iç organlarından yapılmış tulumlar içerisinde sakladıkları için, tulumun yapıldığı bu hayvanlarda bulunan bu bakteriler sütü yoğurda ve peynire dönüştürmüştür.

örneği erzincan tulum peynirinin yapılışından görülebilir. hayvan bağırsağının bir parçası olan şirden bölümünde yaşayan yararlı bakterilerin mahareti ile bu peynir üretilmektedir.

özetle; süt bozulmuş, çürümüş ve insanlar tadına bakıp 'bu güzel yahu' demiştir.

kaynak

ilk yoğurt tesadüfen mayalanmıştır. yoğurt mayasında laktik asit bakterileri bulunur ve sütü hızlı bir şekilde mayalarlar ancak aynı laktik asit bakterileri ve benzer özellik gösteren bakteriler havada serbest olarak da bulunurlar. dolayısıyla ilk mayalanan yoğurt da bu şekilde havadaki bakteriler öncülüğünde mayalanıp sonrasında insanların dikkatini çekmiştir. muhtemelen deneme yanılma (çiğ tanesi, karınca yumurtası, çam kozalağı vb.) yolu ile aynı sonuca ulaşmaya çalışmışlar ve sütün içine önceki yoğurttan biraz karıştırmak sureti ile doğru olan mayalama yöntemini bulmuşlardır.

ayrıca özellikle kapı-pencerenin açık olduğu yaz aylarında kaynatıldıktan sonra kapağı açık olarak soğumaya bırakılan sütlerin zaman zaman kendiliğinden mayalandığı görülür. sonuç; süte bulaşan bakterinin çeşidine göre, alışık olduğumuz yoğurt yada kefire benzer, bazen de çok değişik bir tada sahip olabilir.

Zeytinyağlı Yiyemem Türküsü Ülkeyi Zeytinyağından Soğutmak İçin mi Yapıldı?