Tarihten Annus Mirabilis (Mucizevi Yıl) Olarak Anılan Bazı Enteresan Yıl Örnekleri

Latince 'mucizevi yıl' anlamına gelen annus mirabilis deyiminin hakkını veren acayip zaman dilimlerinden birkaç örnek.
Tarihten Annus Mirabilis (Mucizevi Yıl) Olarak Anılan Bazı Enteresan Yıl Örnekleri

annus mirabilis, "mucizevi yıl" veya "harika yıl" anlamına gelen latince bir söz öbeğidir. bu terim başlangıçta 1666 yılı için kullanılıyordu. sonrasında ise önem taşıyan olayların yaşandığı yıllara atıfta bulunmak için kullanıldı. ayrıca 1666 yılının tüm sayıları romen rakamlarında, azalan düzen içermesi bu yılı farklı kılan bir başka detaydır. (mdclxvı = 1000 + 500 + 100 + 50 + 10 + 5 + 1 = 1666)

annus mirabilis'in bilinen ilk yazılı kullanımı ingiliz şair john dryden tarafından 1666 yılında kullanıldı. o yıl ingiltere'de büyük felaketler yaşanmasına rağmen dryden bu duruma farklı yaklaşarak, daha büyük felaketlerin oluşmasını "tanrı’nın mucizevi müdahalesi engelledi" olarak yorumladı.

aynı yıl, isaac newton matematik, hareket, optik ve yerçekimi konularında devrimci icatlar ve keşifler yaptı. bu nedenle, daha sonra isaac newton’un o yıl yaptıkları “annus mirabilis” olarak adlandırıldı.

1759, 1776, 1905 yıllarında yaşanan olaylar, bu yılların annus mirabilis olarak adlandırılmasını sağladı

1759 - william pitt: ingiliz ordusunun 1759'da kuzey amerika, avrupa, hindistan ile yaptığı çeşitli denizcilik sözleşmeleriyle, kazandığı bir dizi zafer sayesinde william pitt'in önderliğiyle bu yıl, yedi yıl savaşının belirleyici yılı oldu ve annus mirabilis olarak adlandırıldı.

William Pitt

1776 - özgürlük yılı: bu yıl için, annus mirabilis terimi sıklıkla kullanılır. amerikan bağımsızlık bildirgesi'nin yayımlandığı yıl, on üç koloni'nin büyük britanya krallığı'ndan ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri belgedir. kongre tarafından 2 temmuz 1776 tarihinde onaylanmış.


1905 - albert einstein:
 annus mirabilis makaleleri, albert einstein tarafından 1905 yılında yayımlanan makalelerdir. fotoelektrik etkiyi, brownian hareketi, özel görelilik kuramını ve ünlü e = mc 2 denklemini toplu olarak 1905'te annalen der physik dergisinde yayımlamasıdır. yayımlanan dört makale modern fiziğin temelinin oluşturulmasına büyük katkıda bulunmuş ve uzay, zaman, kütle ve enerji üzerindeki görüşleri değiştirmiştir.


farklı durumlarda yakalanmış büyük başarılar mevcut ve bu olaylar da annus mirabilis olarak adlandırılmış, hangi olaylar bu söze layık görülmüş onlara da bakalım

- 1922 yılı, özellikle ts eliot'un “the waste land”, james joyce'un ulysses'i ve virginia woolf'un jacob's room'unun eş zamanlı olarak yayınlanmasından dolayı bu yıl, anglo-amerikan edebiyat modernizminin annus mirabilis'i olarak bilinir.

- 1932 yılında parçacık fiziğinde üç büyük keşif bulundu: nötronun keşfi, cockroft-walton parçacık hızlandırıcısı keşfi ve yapay nükleer parçalanma, pozitron keşfiyle bu yıl, annus mirabilis yılı oldu.

- film tarihçileri genellikle 1939’u “hollywood tarihinin en büyük yılı” olarak değerlendirirler. bu yıl hollywood için annus mirabilis yılıdır. mr. smith goes to washington, wizard of oz gibi unutulmaz fimlerin yayımlandığı yıldır. o yıl hollywood'da 365 film yayımlandı ve sinemaseverler haftada 80 milyon dolar oranında bilet aldı.

- 1967 celtic'in annus mirabilis'i oldu. kulüp girdiği her yarışmayı kazandı: iskoç ligi , iskoç kupası, iskoç ligi kupası, glasgow kupası ve avrupa kupası olmak üzere 5 kupa kazandılar.

- 1972, ajax'ın annus mirabilis'i idi. kulüp girdiği her yarışmayı kazandı. hollanda ligi, avrupa kupası, hollanda kupası ve kıtalararası kupası olmak üzere 4 kupa kazandı.
normalde avrupa süper final maçını da kazanarak 5 kupa aldı fakat uefa tarafından değil, de telegraaf gazetesinin maddi desteği ile oynandığı için bu zafer resmi olarak kabul görmedi.

- 1989 yılında doğu avrupa'da büyük siyasi olaylar gerçekleşti. birçok ülkede komünist hükümetler iktidardan düştü, bu sebeble bu yıl, annus mirabilis yılı oldu. politik başkaldırılar ilk olarak polonya'da başladı, barışçıl denebilecek ölçüde doğu almanya, çekoslovakya, macaristan ve bulgaristan devrimleriyle devam etti fakat romanya, kanlı bir şekilde liderini indirdi ve idam etti.

- 2009 barcelona için annus mirabilis oldu. kulüp, 6 kulvarda boy gösterdi ve hepsinde zafere ulaştı: ispanya ligi, ispanya kral kupası, ispanya süper kupası, avrupa şampiyonlar ligi, avrupa süper kupası ve dünya kulüpleri kupası olmak üzere sezonu 6 kupayla kapattı.