Tarkan'ın 20 Yaşına Giren Efsane Albümü Karma Hakkında Az Bilinenler

23 Temmuz 2001 tarihinde yayınlanan ve o günden beri Türk popunda özel bir yeri olan albüme dair fazla bilinmeyenler.
Tarkan'ın 20 Yaşına Giren Efsane Albümü Karma Hakkında Az Bilinenler


23 temmuz 2021...

tarkan'ın karma albümünün 20. yılı, efsanevi karma albümünün (4. stüdyo albümü) çıkışının 20. sene-i devriyesi. last.fm'e göre albüm 20 yıl önce bugün çıkmış.

albüm, yurt dışı satışı ile birlikte türkiye'de tüm zamanların en çok satan 3. albümüymüş. 2001 yılında rusya'da en çok satılan yabancı albüm olmuş. daha dün gibi değil mi? ama an itibariyle tam 20 yıl oldu bu albüm çıkalı.

şüphesiz ki tarkan'ın karma albümü şu anda gençlik/orta yaş döneminde olan çok sayıda kişinin hayatında önemli bir yer kaplıyor. tanıtımı laila'da yapılmış ve televizyondan canlı yayınlanmıştı:

tarkan - ay


bu albümün tarkan'ın 'en' albümü olmasının sebeplerinden biri de new york, istanbul, kahire, los angeles ve fransa miraval'de kaydedilmiş olması; kaydedildiği ülkelerin ruhunu yansıtması, eklektik, hem doğulu-hem batılı bir albüm olması olabilir. elektronik altyapılı uzak da bu albümde; perküsyonların, yaylıların bol olduğu sen başkasın ve taş da.

albümün kaydedildiği yerler: cutting room (new york), erekli tunç (ıstanbul), etap (cairo), ımaj (ıstanbul), miraval (le val, france), pacifique (los angeles) studios

tarkan albümün önemli bir kısmını fransa'da, şato miraval'de yapmış. pink floyd'un efsane the wall albümünü kaydettiği; sade, ac/dc, the cure, muse, chris rea, shirley bassey ve rammstein gibi birçok grup ve şarkıcının da albüm yaptığı miraval'de tarkan karma albümünü kaydediyor. ve sonra brad pitt ve angelina jolie bu şatoyu satın alıp burada evleniyorlar enteresan bir şekilde.


tarkan bu albümünde yorumculuğunun yanı sıra sözü müziği kendisinin olan şarkılara da yer verdi ve sezen aksu olmadan da muhteşem bir albüm yapabileceğini gösterdi. mazhar alanson'un, nazan öncel'in ve mete özgencil'in muhteşem şarkılarının da yer aldığı bu albüm dünyada 4 milyona yakın satmış.

albüm plak formatında da yayımlandı. hüp şarkısının klibini de italya'da yaşayan türk yönetmen ferzan özpetek çekmiş. albümün her detayı özel resmen.

tarkan - hüp


tarkan'cığım keşke albümün 20. yılına özel olarak karma parfümü, taşlanmış kotlu - batik kumaşlı - aynalı kemerli - sarı cam gözlüklü bir karma kreasyonu falan çıkarsaydın. geçmişte çıkarılan tarkan parfümünün kokusu efsaneydi bence.

albüm kartonetinde karma felsefesiyle ilgili olarak aşağıdaki yazı yer alıyor

"karma düşüncesine göre yaşam hassas bir etki-tepki dengesi üzerine kuruludur. dün yaşadıklarımız, bugünkü ruh halimiz, yarın karşımıza çıkacak olan her şey uzun ince bir zincir gibi birbiriyle bağlantılıdır. çünkü evrende varolan her şey, geçmiş zaman içinde varolmuş başka bir durumla ilişkilidir. geçmişte yaptığınız iyilik, çevrenize yaydığınız pozitif elektrik, sevgileriniz, heyecanlarınız, iyi anılarınız, yarın size iyi karma olarak geri döner. kötü karma, eskiden sahip olduğunuz olumsuz ruh hallerinin, üzerinizde taşıdığınız negatif elektriğin gelecekte mutsuzluk olarak yeniden karşınıza çıkmasıdır. yani davranışlarımızdan oluşan yaşantımız bir dairenin üzerinde yol almaya benzer. karma der ki: hiçbir şey sebepsiz değildir. hiçbir şey kendiliğinden değildir. ya da rastlantıda raslantı yoktur."

styling'iyle, sözüyle, müziğiyle, evrenselliğiyle, ne ekersen onu biçersin alt mesajlı yaklaşımıyla, ebru desenli kartonetiyle bizim için hep özel kalacak bu albüm. bu muhteşemlik için teşekkürler megastar. yeni bir karma daha yapman dileğiyle...

işte o muhteşem şarkılar

aşk
ay
kuzu kuzu
gitti gideli
uzak
yandım
o'na sor
hüp
sen başkasın
taş
her nerdeysen
verme