Taş Devri'nde Dost Görünen Fred ve Barney Arasındaki Müthiş Kopukluk

1960-1966 yılları arasında yayınlanan ve pek çoğumuzun çocukluğunda önemli bir yere sahip olan Taş Devri (The Flintstones) çizgi filmi ile ilgili birazdan okuyacağınız tespite hak vereceğinizi düşünüyoruz.
Taş Devri'nde Dost Görünen Fred ve Barney Arasındaki Müthiş Kopukluk


kulak arkası edilmeye çalışılsa da sıkı taş devri hayranları tarafından unutulmayacak olan bir kopukluktur bu

ben ne barney fanıyım, ne de fred taraftarıyım. tamamen tarafsız şekilde bu ikilinin yaşadığı inişli çıkışlı arkadaşlığı ve dostluğu irdeleyen, sıradan bir vatandaşım. şayet, ortada suçlanması gereken biri varsa o da yıllarca fred ve barney'i sıkı fıkı dost sanan sizlersiniz. bilmem kaç yıl geçmesine rağmen bu iki zıt karakterin arkadaş, dost olduğu yalanına kanan sizler suçlularsınız.

zannedersem, babaannemler ile senelerce ince ince yasemince izlemiş olmanın faydalarını burada göreceğim. zira her bölüm sonunda kakılmış ve itilmiş arasındaki pragmatik ilişkiyi oldukça yalın ve sade bir dille not olarak kaydetmiştim. yani ikili ilişkiler konusunda oldukça tecrübeli ve donanımlıyım. yani bu gülün, eğlenin diye yazılmış çerez bir yazı değil. zaten ben asla ama asla boş bir yazı yazmam.


evvela bu ikiliyi daha detaylı şekilde analiz edebilmek için yaşadıkları dönemi anlamak çok önemli

insanlar ve dinozorlar aynı zaman diliminde yaşıyor ancak dinozorlar eğitilmiş. ve dönemin insanlarının yükünü hafifletmesi için çoğu iş gücü olarak evlerde, işyerlerinde kullanılıyor. demek ki trias dönemi değil, zira aktif bir topluluk ve faal sosyal hayat gözlemlenmekte. insanların araba kullandığını az çok biliyoruz. yine ateşin bulunduğu da görülmekte. demek ki zannettiğimiz kadar uzak bir çağda yaşamıyorlar. hatta benim bu konudaki görüşüm; büyük ihtimalle birbiri arasında köprü oluşturmuş ve türlü dönemleri kapsayan paralel bir evrende yaşıyorlar. zira, dinozorlar ve insanların aynı anda böylesine sorunsuz yaşaması başka bir mantığa oturmuyor.

şimdi gelelim toplumsal düzene ve sosyal hayata. insanlar işe gidiyor, birlikte sosyalleşiyor, evleniyor ve yuva kuruyor. demek ki ahlaki sistem ve ekonomik düzen oturmuş. insanlar, hayatlarını idame ettirebilmek için çalışmaları gerektiği kanısını kabullenmiş. aileler birlikte sosyalleşiyor, yemek yiyor. aslında isminin aksine hiç de taş devri'nde geçiyormuş gibi görülmüyor. sanki 1970, 1980'li yılların dinozorlu versiyonu gibi. sanayi daha dişini göstermemiş, ortalık yeşil, insan gücüyle çalışan çevreci araçlar. bu durum hususunda taş devri'ndeki insanların günümüzdeki insanlardan pek bir farkı olmadığını söylemek yanlış olmaz.


yukarıdaki iki analiz bize şunları gösteriyor

fred ve barney dönemin şartları gereğince hareket etmiyor. aynı bizler gibi toplumun şekillendirdiği normlar doğrultusunda hareket ediyor, zira saydıklarımdan yaşadıkları dönemde aktif bir kuralcı ve denetleyici bir faal sosyal düzen olduğunu söylemek mümkün.

fred ve barney'in şartlar gereğince öyle davranmadıklarını, öyle davranmaya itildiklerini ve davranışlarının günümüz insanlarından farklı olmadığını biliyoruz. şimdi gelelim bu ikili arasındaki kopukluğa.

fred çakmaktaş: fred, bedrock taş ocağında dinozor operatörü olarak çalışan, tahminen asgari ücretten biraz fazla alan, it gibi çalışıp böcek gibi ezilen, tipik bir proleter. buradaki benzetmeleri bilerek aşırı yaptım, çünkü fred işindeki yorgunluğu ve ezikliği kendi üstün olduğu alanlarda eritiyor. mesela fred'in başarılı olduğu alanlardan bazıları; bowling oynamak, dinozor bifteğini tek oturuşta yemek falan.


barney moloztaş: barney'in tam olarak ne iş yaptığı belli değil. zira bazen fred'in çalıştığı yerde güvenlik şefi oluyor, bazen jeoloji mühendisi, bazen ajan oluyordu. her ne kadar serbest meslek olsa da toplum nezdinde fred'e göre daha prestijli, güç gerektirmeyen işlerde çalışıyordu. bu bağlamda barney orta sınıfa mensup diyebiliriz.


fred'in genel özellikleri:

- görgüsüz ve kaba
- amaçları doğrultusunda hareket eden bir çıkarcı
- pragmatik
- aç gözlü

barney'in genel özellikleri:

- kibar ve görgülü
- yardımsever
- çabuk uyum sağlayan, karşısındakine göre şekil alan
- saf


fred ve barney'in iki zıt kutup olduğunu kanıtlamak için eşlerine nasıl davrandığına bakalım

- fred, her bölümde mutlaka wilma'yı ağlatır, bir isteği varsa rica etmek yerine emir kipi kullanarak söyler. fred için istediği anında yerine getirilmelidir ve nasıl olduğu önemli değildir.

- barney, betty'e değer verir. onu kırmak istemez. hatta bazı bölümlerde sırf betty'i üzmemek için fred ile takılmak istemez. elinden geldiğince ona sevgi sözcükleri kullanarak isteğini emir yerine rica ile dile getirerek ortak bir paydada buluşur.

bu veriler doğrultusunda fred ve barney asla ama asla arkadaş olamaz. tamamen evlerinin göt göte olmasından dolayı zorunlu olarak barney, bu fred isimli ayıya katlanmaktadır.

fred, asla barney'e bir dost gibi davranmaz. her zaman onu aşağılar, küçük düşürür. bir bölümde bedrock taş ocağı'ndaki çalışanlar arasında düzenlenen bowling turnuvasında barney'i yenmek için hile yapacak kadar kalleşçe davrandığını unutmayalım.


oysa barney, her ne kadar fred'i sevmese de madem birlikte yaşamak zorundayız, o zaman ona insan gibi davranmalıyım parolasıyla hareket eder. evinde mangal yapılacağı zaman bu ayıyı davet eder; wilma, bu fred ayısı tarafından bunaldığı zaman evlerinde vakit geçirmesine izin verir; dino'nun onların bahçesinde oynamasına izin verir. birkaç bölümde barney, fred'in patronu olarak çalışmıştı. asla ama asla elindeki güçle dostunu ne kırmıştır, ne de incitmiştir.

sonuç olarak

fred ve barney dost değildir. barney, tamamen zorlu şartlar doğrultusunda fred ile yaşamak zorunda kalmıştır. fred'in barney dışında selam vereceği, iftar açacağı bir tek arkadaşı ve dostu yoktur.

Selena Dizisinde Gerçek Kötünün Aslında Selena Olması

Bayan Rottenmeier'ın Aslında Heidi Hakkında Haklı Olması