Tedavisi Meni ile Temas ve Düzenli Seksle Mümkün Olan Rahatsızlık: Meni Alerjisi

İnsanoğlunun alerjisi olmayan bir şey hemen hemen yok gibi. Meni de bazı kadınlarda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor.
Tedavisi Meni ile Temas ve Düzenli Seksle Mümkün Olan Rahatsızlık: Meni Alerjisi

meni alerjisi, bazı kadınlarda görülebilen bir alerji türüdür. meni içerisinde bulunan ve prostat bezlerinden gelen bazı proteinlerin bu alerjiye neden olduğu düşünülmektedir.

meni alerjisinin semptomları, cinsel organlarda kaşıntı, yanma ve şişmeyi (anjiyoödem) içerebilir. daha şiddetli vakalarda, vücudun başka yerlerinde kurdeşen (ürtiker) veya anjiyoödem görülebilir ve kadın nefes almakta zorluk çekebilir. (anjiyoödem solunum yollarında gerçekleştiğinde ölümcül olabilir.)

semptomlar genellikle cinsel ilişkiden (meni ile temastan) 30 dakika sonra ortaya çıkar, ancak nadir durumlarda saatler hatta günler sonra da görülebilir.

cincinnati üniversitesi'nde, meni alerjisi semptomlarıyla ilgili 1.073 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada bu kadınların 130'unun meni alerjisine sahip olduğu görüldü. bazı kadınlarda reaksiyon sadece bir partnerde ortaya çıkarken bazılarında tüm partnerde görüldü.


meni alerjisi her zaman meninin kendisine değil bazen meni içerisinde bulunan, yiyecek, içecek ve ilaçlardan gelen kimyasallara da olabilir. bu durum ise meni alerjisinin kendisinden çok daha nadir görülen bir durumdur.

meni alerjisi olan kadınların yaklaşık yarısı saman nezlesi ya da başka cilt alerjileri gibi çeşitli alerjilere sahiptir. yine bu kadınların çoğunluğu 20 ila 30 yaşları arasındadır ve %41'i ilk seks deneyimleri sonrasında semptomları yaşarlar.

çoğu durumda semptomlar gittikçe kötüleşir ve sonraki maruziyetlerde öncekilere göre daha erken ortaya çıkar.

bir kadının bağışıklık sistemini meniye karşı duyarsızlaştırmak için doktorlar birkaç farklı yöntem kullanabilirler. kadının vajinasına her 20 dakikada bir seyreltilmiş meni örnekleri uygulanabilir. uygulanan meninin konsantrasyonu birkaç saat içerisinde kademeli olarak artırılabilir ya da az miktarda meni içeren alerji iğneleri uygulanabilir.

bu yöntemlerin hepsi bağışıklık sistemini eğitmek için haftada 2 ya da 3 kere seks yapılmasını da gerektirir. bazı durumlarda kadınlar meni alerjisini tedavi olmaksızın aşabilirler. vücutları bir süre sonra kendi kendine bağışıklık oluşturabilir.

kaynak: livescience