Tek Başına Bir Tankı Kullanılamaz Hale Getiren Alman Bazukası: Panzerfaust

Panzerfaust (tank yumruğu), II. Dünya Savaşı'nın tank çatışmalarında büyük rol oynamış bir araçtı. Öğreniyoruz...
Tek Başına Bir Tankı Kullanılamaz Hale Getiren Alman Bazukası: Panzerfaust

Nedir?

panzerfaust, 2. dünya savaşı'nda alman silahlı kuvvetlerinin bütün birimlerince 1943 - 1945 arasında kullanılmış tank tahrip silahıdır. tek kullanışlık bir silah olduğu doğrudur fakat asla etkisiz değildir. tecrübesiz askerler bile bu silahla yüzlerce rus zırhlı aracını tahrip etmişlerdir. 30, 60, 90 ve 100 metrelik menzile sahip 4 versiyonu kullanılmıştır.

wehrmacht ve waffen ss'deki kullanımı standart piyade şekli kullanımdır. luftwaffe'de ise yer birlikleri ve fallschirmjager birimleri tarafından piyade silahı olarak kullanılmış, savaşın son safhalarında pike yapabilme kabiliyeti olan uçakların kanatlarına monte edilerek uçaklar tarafından da tank tahrip silahı olarak faydalanılmıştır. kriegsmarine'e bağlı deniz piyade tümenlerine de dağıtılmış, bu birlikler tarafından özellikle berlin savunmasında kullanılmıştır.

2. dünya savaşı'nın bu taşınabilir anti tank silahı, sınıfının şüphesiz en başarılısıdır

o kadar başarılıdır ki berlin savaşı sırasında kaybedilen rus tankı sayısı neredeyse savaş boyunca kaybedilen tank sayısının yarısına yakındır. tek atımlık olması, kolay taşınabilmesi, kullanım kolaylığı ve zırh delme oranı sebebiyle ele geçirilen ekipmanlar müttefik askerleri tarafından alman tanklarına karşı da kullanılmıştır.

bu silahı kullanmak gerçekten g*t istemektedir

çünkü hedefe epey yakın olmak gerekmektedir etkili bir vuruş için. bu etkili vuruş tanımı için koskoca bir tankı içindeki bütün mürettebatla beraber küle çevirmek dersem herhalde yeterli bir ifade olur. müttefik ordularının eski askerlerinin daha sonradan anlattıklarına göre, kendi bazukaları alman tanklarının sadece paletlerine zarar verebiliyorken, almanların bu silahı karşısında dehşete düşen müttefik kuvvetleri bir süre sonra alman tanklarından olduğu gibi alman piyadelerinden de gördükleri yerde kaçmaya başladılar veya almanlardan panzerfaust ele geçirmeye uğraştılar.

Bazı istatistikler

1944 yılında doğu cephesinde ocak-nisan aylarında tüm sebeplerden 8148 sovyet tankı imha edildi. 1969'u anti tank atışları tarafından yok edildi. yani yüzde yirmi dördü.

4 aylık periyotta 7.5cm ve üzeri anti tank topları 2.161.633 defa ateş etti. 1969 tank imha edildi. öldürme başına 1098 atış.

panzerfaust ise 684.500 defa ateş etti. 264 tank imha edildi. öldürme başına 2593 atış.

yani savaş boyunca 6 milyon adet üretilmiş bir anti-tank silahı olarak bu zaman diliminde 8148 tanktan 264'ü panzerfaust tarafından imha edildi.

kaynak: panzerfaust-how effective was it? / military history

panzerfaust, amerikan yapımı bazukalar ile kıyaslandığında almanların daha önde olduğu bir silah

amerikan sherman m 4 tankları batı cephesinde yalnızca birkaç tiger tankını etkisiz hale getirebilmiştir. alman tiger personelinin bir gecede on yedi amerikan sherman m 4 tankını vurduğu kayıtlarda vardır. tiger döneminin en yüksek güçlü zırhına sahipti. 100 mm çeliği delebilecek bir portatif silah ortalarda olmadığı için, birleşik devletler'in anti tank personeli tankların paletlerine isabet kaydetmeye çalışıyorlardı. ince zırhlı sherman tankları ise bir demir yumruk ile yerle bir oluyordu.

Enteresan bir trivia

panzerfaust etkin delici özelliği sayesinde, 13 yaşındaki çocuklar bile rus t-34'lerini kızartmış, kızıl ordu'nun canı epey sıkılmıştır. ayrıca rpg-7'ye ilham kaynağı olmuştur.