Tek Kelimeyle Duygulara Tercüman Olabilen Almancanın 10 Harika Kelimesi

Uluslararası Para Transferi Servisi TransferGo aracılığı ile
Almanca öyle enfes bir dil ki koca bir cümleyle anca anlatabileceğiniz şeyi bir kelimenin içine sığdırabiliyorsunuz. İşte o kelimelerden bazıları.

1. Schadenfreude

hani sevmediğiniz birinin başına kötü bir şey geldiğinde içinizde tuhaf bir hoşluk hissi oluşur, içten içe bu duruma sevinirsiniz ya; işte almanlar böylesine "kaderin cilvesi" anlar için schadenfreude kelimesini uygun bulmuşlar. keşke bizde de olsa diyor insan.

2. Zweisamkeit

almancanın en duygu yüklü kelimelerinden biri. birbirine fazlasıyla uyumlu iki kişinin, aynı bedende "tek" olabilmesini ifade ediyor. bir nevi ideal aşk.

3. Rückkehrunruhe

şöyle güzel bir tatilden eve dönerken içinizi anlamsız bir huzursuzluk kaplar ya, hatırladınız değil mi o hissi? işte almanlar bu hissiyatı da isimlendirme ihtiyacı hissetmişler ve rückkehrunruhe demişler.

4. Weltschmerz

yoğunluğu aşırı yüksek bir kelime weltschmerz; dünya acısı anlamına geliyor. içinde bulunduğunuz dünyadaki şeylerin istediğiniz gibi olmayacağını bilmek ve bundan acı duymak

5. Backpfeifengesicht

dertlere derman olma konusunda aşmış almancanın ilginç kelimelerinden biri. yumruğu hak etmiş surat anlamına geliyor. tam tokatlamalık surat dediğimiz şey sanırım almancada bu. (şiddete hayır...)

6. Geborgenheit

hani sevdiğiniz, aşırı güvendiğiniz birinin yanında size hiç kimse zarar veremezmişçesine güvende hissedersiniz ya; işte böyle durumları ifade etmek için geborgenheit gibi sevimli mi sevimli bir kelimeleri var almanların. almanya'da gurbet ellerdeyken en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri bu his sanırım. geborgenheit'ınız eksik olmasın.

7. Waldeinsamkeit

insanın ormanda tek başına, kendi yalnızlığıyla yetinmesi ve doğaya yakın olmasını ifade eden nefis bir kelime. yalnız başınıza ormanda yürüyüşe çıktığınızda, doğayla bütünleşirken aklınıza gelsin mutlaka.

8. Torschlusspanik

hiç zamanın çok hızlı aktığı ve sanki bir şeylere geç kalıyormuş hissi yaşadığınız oldu mu? olmuştur muhakkak. bundan sonra o hissin adı torschlusspanik olsun. ama kelimenin sonunda olduğu gibi panik yapmadan harekete geçmeyi de unutmayalım.

9. Fernweh

kendinizi bulunduğunuz yere ait hissedemeyip, uzaklara gitmek istediniz mi hiç? belki de bu hisse kapılıp almanya'ya taşındınız, kim bilir... işte bu hissi almanlar öylesine hissetmiş ki fernweh diye isim verme ihtiyacı hissetmişler. "uzak özlemi" diyebiliriz kısaca, yani memleket özlemi anlamına gelen heimweh kelimesinin tam karşıtı. almancanın en şiirsel kelimelerinden biri.

10. TransferGo

Almanya'dan Türkiye'ye tamamen ücretsiz ve güvenli para transferini ifade eden, nefis bir kelime. Türkiye'deki tüm bankalara, yerinizden kalkmadan internet üzerinden para transferi yapabilmenizi sağlıyor. Siz de hemen denemek için tıklayın.