Tek Kullanımı Dahi Bağımlılık Yaratabilen, Dünyanın En Tehlikeli Uyuşturucusu: Eroin

Uyuşturucu maddeler arasında, bağımlılık yaratma olasılığı en yüksek olan madde eroine dair bilinmesi gerekenler.
Tek Kullanımı Dahi Bağımlılık Yaratabilen, Dünyanın En Tehlikeli Uyuşturucusu: Eroin
iStock

eroin = morfin + 2 asetil grubu.

artısı sayesinde beyin kan bariyerini saf morfine göre daha hızlı geçer,  sonra morfine dönüşüp, beyindeki µ-opioid reseptörlerine bağlanır. beynin acı, zevk, haz, mutluluk vs.'yi düzenleme amacıyla kullandığı maddelere (bkz: opiate) (bkz: endorfin) çok benzer bu bok. onların reseptörlerine bağlanıverir. bunun sonucunda dopamin salınımı artar.

böylece doğal olmayan bir şekilde euphoric, kaygı-ağrı giderici, orgazmik etkiler hasıl olur.
kullandıkça µ-opioid reseptörlerinin sayısı azalır. ayrıca vücut bu opiate bolluğunda doğal dopamin üretimini azaltır.

sonuçta "uçmak" için daha fazla eroine ihtiyaç duyulur. eroin kullanımı arttıkça reseptörler daha da körelir, vücut doğal dopamin üretimini daha da azaltır. bir noktadan sonra sadece "normal" hissetmek için maddeye ihtiyaç duyulmaya başlanır.

diasetil morfin, ilk kez 1874 yılında morfinin asetillenmesi ile elde edilen bir alkaloittir. 1898 yılında bayer firması tarafından ağrı ve öksürüğe karşı ilaç olarak piyasaya sunulmuş, yıllar sonra bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle yasaklanmıştır. saf eroin, acı tadda beyaz bir tozdur. yasadışı eroin içerdiği safsızlıklar yüzünden kahverengi, krem hatta siyaha yakın renkte olabilir.

yıllar önce ev arkadaşımın sevgilisinde vardı bu illet. tedavisi çok zor ve uzun bir süreç. tanıdığımda 1 aylık yatılı tedaviden sonraki altıncı ayındaydı ve hala idame dozu olarak eroine yapıca kimyasal benzerlik gösteren bir ilaç kullanıyordu. "iyileşti sayılır" demelerine rağmen orada kaldığım iki ay boyunca hatırladığım kızcağızın sürekli biryerlerde (koltuğun kenarında, duvarın dibinde, koridorda) karanlıkta çömelip tırnaklarını kemirerek saatler geçirdiği.

bağımlılığı hakkında kendi ağzından duyduğum tek değerlendirme ise şöyle idi: "her boku ye, bu boku yeme".

ilk içimlerde aşırı mide bulantısı yapan madde sürekli kullanıldığında mide bulantısı keser. kullanıcıda gözle görülen etkileri aşırı terleme, algılama bozukluğu, sebebsiz cesaret, uyku hali ve aşırı durgunluktur. 

dünyada ilaç olarak satılan ilk uyuşturucu olmasının yanı sıra bağımlılık derecesi çok yüksek bir maddedir. eroin kullanıcılarında en büyük tahribat sinek ısırmasından oluşan bir yaranın bile çok geç iyileşmesidir. tedavisi kullanıcının kendi elindedir, maddenin bağımlısı her seferinde dozajı artırmak sureti ile kendisini ölüme sürükler. altın vuruş tabiri buradan gelmektedir. gerçekte altın vuruşu kullanıcı bilerek yapmaz madde altın vuruşa sürükler kullanıcı altın vuruş yaptığının farkında bile olmaz.

eroin krizlerinde kullanıcıya sakinleştirici verilmelidir. krizler çok ağır ve sancılı olduğunda rivotril 2 adlı hap krizlerin önüne geçmektedir fakat bu seferde bu hapı bırakmanın yoluna başvurulmalıdır.

dünyanın en ağır uyuşturucusu olmasının yanı sıra bırakılması zor bir uyuşturucudur. bir yakınınız veya kendiniz kullanıyor iseniz bırakmakta istiyorsanız unutmayın ki tedavi amaçlı hastane başvurularında herhangi bir yasal işlem uygulanmamakla beraber "nerden buldun, kimden aldın" gibi sorular sorulmamaktadır.

eroin pisliktir, intiharla eş anlamlı bir maddedir. fiziksel bağımlılığı çok güçlü bir maddedir. icad edeni de, satanı da, kaçakçılığını yapanı da, insanları buna alıştıranları da gözümü kırpmadan ellerimle boğarak öldürmek istediğim bir maddedir aynı zamanda. ya da daha güzeli onlara da bu maddeyi verip yavaş yavaş ölmelerini beklemek de olabilir. evet bu konuda acımasızım.

kesinlikle denenmemesi gereken bir maddedir. bırakılmadığı taktirde sonu kesin ölümdür ve ölümden de beter bir yaşam.

ucuz olduğu için kolay başlanılır buna, 20 liralık mal yeni başlayan birisine bir hafta yeter. ama sonu şuna varacaktır, günlük 200 tl'lik mal ihtiyacı. bu parayı sağlamak mümkün olmadığı için bu aşamaya gelen bağımlılar hırsızlık, torbacılık, fuhuş dahil olmak üzere her şeyi yaparlar. istisnası yoktur. bir süre sonra madde ihtiyacı artacaktır ve bu parayı sağlamak çok zengin değilsen mümkün değildir. zengin olsan da farketmez bu sefer de kullanımdan öleceksin.

ancak kurtulmak imkansız değildir, iyi bir tedavi ile mümkündür. mevzu tekrar başlamamaktır. aynı zamanda bana uzman psikiyatristin söylediği şudur. sendrom bu madde beyindeki keyif alma bölümünü yok ediyor. ve bırakılsa bile aradan 5 sene bile geçse artık kişi hiç bir şeyden keyif alamaz hale geliyor. işte bu yüzden tekrar başlıyorlar zaten. ancak ülkemize yeni giren tedavi yöntemleri ile bunun da önüne bir anlamda geçmek mümkün.

tedavisi için semptomaptik tedavi yetmez. kişiyi bunu kullanmaya iten nedenleri ortaya çıkartıp kişinin bu madde olmaksızın hayattan zevk almasını sağlamaktır. bu iş, sanat, iyi bir aile düzeni, sevgi olabilir. ama medikal tedavi de şarttır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir