Tekir Kedilerin Kürk Rengine Sahip Olabilen Cins Kediler

Bir sokak kedisi sahiplenmek isteyip her kahverengi üstü siyah çizgili kediyi tekir sananlar için gelsin.
Tekir Kedilerin Kürk Rengine Sahip Olabilen Cins Kediler

cins kedi almak yerine tekir sahiplenmek değil, cins kedi almak yerine sokak kedisi sahiplenmek olmalı. neden mi, hemen açıklayayım... tekir dediğimiz şey aslında bir tüy rengi. "tabby" diye geçen. tıpkı sarman ya da smoke gibi. boz rengi üzerine siyah desenlerden oluşur. evet çoğu melez ırkların karışımından oluştuğu için toplum içinde bu tüy rengine ait gördüğümüz tüm kedileri tekir sanıyoruz. dünyadaki tüm kedi ırkları ile ilgili kocaman bi ansiklopedi okuyana kadar ben de öyle sanıyordum.

şimdi sokakta görsek tekir diyip geçeceğimiz ama aslında cins olan bazı tekir tüy desenine sahip kedileri paylaşacağım.

amerikan shorthair


british shorthair


sibirya kedisi


maine coon


scottish fold


exotic shorthair


persian


american curl


egyptian mau


istanbul için konuşacak olursam sokaklar cins-mix tabby dolu rengine aldanarak "ya tekir buu" diye yüz çevirdiğiniz hani. ya da "aa ne güzel tekir cins gibi" dediğimiz... birçok sahipli cins kedilerin evden kaçarak sokaktaki kedileri hamile bırakması ile bu popülasyon artıyor haliyle.

nasıl her beyaz kedi ankara kedisi değilse her simsiyah kedi bombay değilse her tekir de "cinssiz" değildir. en kötü melezdir. bazı spesifik ırklar harici birçok ırkın çok sayıda farklı tüy desenleri -renkleri var. ama ne oluyor, tipi güzel bazı ırklarda bazı renkler daha fazla estetik geldiği için tek tip tüy yapısına sahip kediler ön plana çıkarılıyor, üretilip satılıyor. hiçbir petshop'ta tabby british shorthair görmemişsinizdir değil mi? hepsi ya gri ya leylak dediğimiz renklerde oluyor.

şimdi gelelim "huy" meselesine

her bir kedinin çok ama çok farklı huyları var. elime doğan aynı anadan çıkan aynı ortamda büyüyen birbirinin aynısı 2 kedinin alakasız karakterleri var. biri kendisini çok sinirli özel harekat üyesi sanarken birisi de aşırı minnoş ingiltere prensesi sanıyor. hadi buna ne diyeceksiniz? :)

evet, bazı ırklar diğer ırklara göre daha sakin olabilir, hareket sevmiyor olabilir. bunun birçok sebebi oluyor. özellikle cins kedilerde kemik-kas yapısı sıkıntılı olabiliyor. aynı şekilde gözü akan, nefes almakta inanılmaz zorlanan cins kediler de var iran kedisi gibi. şimdi bu hayvanlar isteseler de hareketli aktif olamıyorlar. sağlıkları buna el vermiyor.

aman olsun ben şekilciyim en güzel kedi benimki olsun en cinsi benim kedim. çok hareket etmesin, kudurmasın, tüy dökmesin, herkes hayran olsun, sağlık sıkıntıları için veterinerlere bir araba parası bayılmak benim için hiç sıkıntı değil diyorsanız o sizin bileceğiniz iş. ama "tüm tekirler çok yaramaz eve alışmıyorlar saldırganlar" demek "tüm kahverengi saçlılar agresif nalet pislik insanlardır" demekle aynı şey, bunu da bilelim.