Tekniğini Öğrenmekle Birlikte Eziyetten Büyük Bir Keyfe Dönüşen Olay: Bisikletle Yokuş Çıkmak

Bisikletle yokuş çıkmak için büyük bir efor harcamak gerekiyor olsa da aslında yapıldıkça keyif vermeye başlayan bir olay. Bisikletle yokuş çıkanların dikkate almasında fayda olacak öneriler nelermiş, bakalım.
Tekniğini Öğrenmekle Birlikte Eziyetten Büyük Bir Keyfe Dönüşen Olay: Bisikletle Yokuş Çıkmak
iStock


bisiklet sürerken belki de en keyif aldığım zaman yokuş çıkmaktır. herhangi bir tehlikesi olmadan, manzarayı izleye izleye, düşüncelere bata çıka, bazense hiçbir şey düşünmeden sadece yola, zirveye konsantre olarak pedal çevirmek bisiklet sürmenin en keyifli anlarındandır bana göre.

vites değiştirmeyin diyenlere itimat etmeyin. yokuş çıkarken de inerken de tabii ki vites değiştirilebilir. bu sadece sizin performansınızla ve vitesi doğru anda doğru şekilde değiştirebilmeniz ile ilgili bir durum. bütün yokuş aynı eğimde olmadığı için eğime göre doğru viteste çıkmak sizi daha az yorar. eğimin biraz daha azaldığı noktalarda biraz artırabilirsiniz vitesi, daha dikleşen yerlerde düşürebilirsiniz. vites değiştirirken zamanı iyi ayarlayın. tam pedala yüklenirken çatur çutur vites değiştirmeyin. ileriye bakın eğer eğim artıyorsa önceden değiştirin. vites değiştireceğiniz zaman pedala uyguladığınız gücü biraz azaltın ki zincirdeki gerginlik azalsın ve kolay değişsin.

ayağa kalıp da pedala yüklenmeye çalışmayın. enerjiniz daha çabuk biter, hatta eğime göre değişmekle birlikte yüz metre sonra tıkanırsınız. bunun yerine yokuşa başlarken vitesi düşürüp, selenin ön kısmına doğru gelin, biraz öne eğilin, pedalı daha çok çevirerek ve daha düşük bir hızda çıkmaya çalışın.