Teknik Direktörlük İçin Adı Geçen Vincenzo Montella Fenerbahçe İçin Doğru Tercih mi?

Adana Demirspor'dan ayrıldığı açıklanan teknik direktör Vincenzo Montella'nın Fenerbahçe ile anlaştığı haberleri dolaşmaya başladı.
Teknik Direktörlük İçin Adı Geçen Vincenzo Montella Fenerbahçe İçin Doğru Tercih mi?
Fotoğraf: ADS

di marzio da haberi girdiğine göre işler ciddi demektir; montella muhtemelen fenerbahçe'nin yeni hocası olacak. doğru tercih mi? bence hayır, doğru tercih jesus'un takımda kalmasıydı, ancak yanlış tercih mi? yine hayır, eldeki olasılıklarla yapılabilecek en doğru tercih, neden? açıklayayım.

günlerdir hoca mevzusunda çok önemli bir unsura dikkat çekip duruyorum, o da 3 kulvar mevzusu. millet bakıyor sergen 13 kişiyle beşiktaş'ı şampiyon yapmış, haa buraya gelir fener'i de yapar diyorlar ama gözden kaçırdıkları çok önemli bir detay var, o da sergen'in beşiktaş'ı şampiyon yaparken avrupa oynamamış olması. son 15 senede hep türk hocalar şampiyon olmuş ligde değil mi? 

aklımıza gelen şampiyonluk yaşamış yerli hocaları yazalım

- aykut kocaman
- okan buruk
- ersun yanal
- ertuğrul sağlam
- hamza hamzaoğlu
- sergen yalçın
- abdullah avcı
- şenol güneş
- fatih terim

bunların fatih terim ve şenol güneş dışında hepsinin ortak noktası nedir biliyor musunuz? "şampiyon olurken avrupa oynamamış olmaları."

bu hocalar aynı takımlarla avrupa'ya gittiklerinde ise aklıma gelenleri yazıyorum:

- okan buruk 16. sıradayken kovulmuş
- ertuğrul sağlam ilk 10'a girememiş
- abdullah avcı 7. sıradayken kovulmuş
- sergen yalçın 12. sıradayken kovulmuş

bunların dışında başarılı olabilenlerden fatih terim ile şenol güneş şampiyon olabilmişler, aykut kocaman ise ikinci olmuş. yani iki kalburüstü hoca ve kısmen aykut kocaman dışında 3 kulvarı oynatmayı becerebilen bir türk hoca henüz türk futbolunda mevcut değil.

fenerbahçe'ye dönüyorum:

- fatih terim'i getiremiyor
- şenol güneş'i getiremiyor
- aykut kocaman, ali koç varken yokum diyor

durum böyleyken yine 3 kulvar performansı soru işareti olan ismail kartal dışında yerli hoca kapısı zaten kapalıydı, yerli hoca getirmek sanılanın aksine sezonu çöpe atmaktı, cahil cühelanın gazına gelip bu yanlışa düşmemek olumlu.

diğer taraftan, yabancı hocaya geliyorum

türkiye ligi'nin gerçekleri dünya futbolu ile çok farklı. buraya gelecek yabancı hoca ligi anlayacak da, ortamı öğrenip uyum sağlayacak da, kadrosunu oluşturacak kendi sistemini kuracak da, ulan zaten dünya kupası + deprem mevzularından sezon haziran ortasında bitmiş, 1 ay sonra yeni sezonu açacaksın, dünyanın en iyi hocasını getirsen hele hele ali koç gibi bir gerçek varken doğru şekilde sezona girip götürebilme olasılığı nedir? sıfıra yakındır, bu olasılık da çöp.

geriye bir tek ne kaldı? ligi bilen yabancı hoca. geçmiştekilere bakıyorsun lucescu 78 yaşına gelmiş, beyninin bulanmış olmama ihtimali yok. daum garibim canıyla cebelleşiyor. biliç'miş vitor'muş getirsen değerli hocalardır ama infial çıkar, geriye tek olasılık ligde halihazırda görev alan yabancı hocalardan birini getirmekti, bu denklemin de mevcut şartlarda tek karşılığı zaten vincenzo montella'ydı.

peki gelelim montella'ya

montella bu takımı şampiyon yapabilir mi? çok zor geliyor bana. adam değerli hoca olabilir ama kariyerinde bir tane bile şampiyonluğu yok ve burada gerçek anlamda bir cehenneme getirip tek sezonda şampiyonluk bekliyorsun. tamam adam sevilla, milan falan görmüş olabilir ancak kariyeri boyunca hiçbir takımda 2.0 üzeri puan ortalaması görmemiş ve bu adamdan buraya gelip jesus'un 2.22'sinin üzerine çıkmasını, en azından aynı başarıyı göstermesini bekliyorsun, kaç olasılıktır? ben diyeyim ki en fazla yüzde 5.

bu yüzden haftalardır g*tümü yırtıyorum jesus'un kalması tek çare, gidin kadrosunu güçlendirin devam edin diye, olmadı, anlatamadık, zaten anlatabilmeyi de beklemiyordum. ben yine de mutlu olurum montella tercihinden, bunun da sebeplerini anlatayım;

1- eğer jesus'tan yumuşak geçiş planlanıyorsa oynattığı futbolun jesus'unkine bu kadar yakın olacağı başka hoca bulmak zor. artıları benzer, zaafları benzer, ihtiyaçları benzer, bu anlamda doğru bir takıma geliyor.

2- taktiksel çeşitlilik ve bilgi birikimi olarak vasıflı birisi. kariyeri boyunca çoğunlukla 352 ve 433 ofansif kullanmış, sevilla dönemini çoğunlukla 4231'le geçirmiş, adana demir döneminde de 4231 ile 442 arasında gidip gelmiş, bizim ismi geçen yerli hocalar gibi tek bir şablona bağımlı takılmamış, neredeyse her dizilim ve oyun planına dair tecrübesi var.

3- saha dışındaki duruş ve dünya futbolundaki yeri olarak doğru ve fenerbahçe'ye yakışacak saygın bir isim, erol bulut gibi altında kalmaz, bu özelliğiyle de bizim deli başkanla bence uyumlu çalışabilir, kendini ezdirmez, başkan da montella'yı ezmeye tenezzül etmez diye düşünüyorum. zaten bu yüzden burada top oynamaz denen balotelli, belhanda, onyekuru gibi önemli topçulardan maksimum verim aldı, hepsini kullanabildi, her şeyden önemlisi "ikna edebildi", murat sancak gibi sıkıntılı bir karakterle bile uyum içinde çalışabildi.

4- herkesin görüşüne saygım var, ben global vizyon sahibi biri olarak yerel başarılarla tatmin olabilen biri değilim, son 2 senedir yaptığımız gibi düzenli olarak avrupa arenasında öyle veya böyle ismini zikrettirebilmek hem global marka değeri, hem mali kapasite adına çok önemli. sevilla, milan görmüş, büyük takımlarda senelerce top oynamış adam teneke ligiyle tatmin olmaz, mutlaka avrupa'da bir vizyon koyar ortaya, her şeyden önemlisi yerel kafalı yerli hocaların aksine futbolu üç kulvarda nasıl oynatacağına dair fikir sahibidir.

5- adana'daki oyuncu profili tercihleri çok doğruydu. transfer başarısı ne durumdadır onu hiç bilmiyorum ama sanki montella/fenerbahçe birlikteliğinden iki üç sağlam transfer çıkabilir gibime geliyor, en azından menajer kankalarına para yedirerek biryere gelen yerel komisyonculardan daha güvenilir liman olduğu aşikar.

6- sürprizi gerçekleştirdi, şampiyon yaptı, başarılı oldu mu? sergen yalçın gibi "şampiyon yapabilse dahi" tek sezon süreceği aşikar olacak bir birlikteliktense sistematik başarıya dönme olasılığı çok daha yüksek bir yapılanma olur, büyük piyango vurur. şampiyon yapamadı mı? o olasılıkta da sezon sonu ali koç'tan kurtuluyoruz zaten, her türlü win-win.

velhasıl toparlıyorum

kimi hoca vardır bundan bir cacık olmaz dersin, olmayacağını bilirsin. sergen, abdullah avcı, ersun yanal, benim için bu tipte bir hocalardır mesela, şampiyon olsalar da devamının geleceğinden asla emin olamazsın çünkü futbolculuk hayatında olsun, hocalık kariyerlerinda olsun geçmişe baktığında bunun net emarelerini görürsün, bu tip hocalarla çalışmak hiçbir kulübü sistematik başarılara ulaştırmaz, ancak günü geçirirsin. montella ise her anlamda doğru profil, tek eksiği kupalar ki zico da buraya geldiğinde aynı durumdaydı, kan uyuştu ve fenerbahçe tarihinin en büyük takımını yarattı. her hocanın bir çıkış noktası vardır, dünya üzerindeki hiçbir kalburüstü hoca anasının karnından 3 şampiyonlar ligi kupasıyla çıkmadı, bu adamın da yaşı müsait, kariyeri ve birikimi müsait, eğer haberler doğruysa umarım sürprizi gerçekleştirir ve kupa eksiğini de burada tamamlar, büyük hoca olarak uğurlarız kendisini.

umudum düşük, ama heyecan yaratmadı desem yalan. her hocada olduğu gibi getiriyorsan her şeyden önemlisi kadro olarak arkasında duracaksın. umudumun düşük olmasının sebebi montella değil başımızdaki adamın montella'ya şampiyon olabilecek kadroyu verebileceğinden ciddi şüphelerimin olması, hatta veremeyeceğinden maalesef emin olmam. ama oldu ki verdin? montella'nın başarabilecek kapasitesi fazlasıyla var.