Teknoloji Bu Kadar Gelişmesine Rağmen Ay'a Neden Tekrar Gitmiyoruz?

1972 senesinden sonra bir daha Ay'a neden tekrar gidilmedi? Ay'a tekrar ayak basmayı bu kadar zor yapan şey ne?
Teknoloji Bu Kadar Gelişmesine Rağmen Ay'a Neden Tekrar Gitmiyoruz?
iStock

aslında birçok insanın bildiğinin aksine ay'a sadece bir kez gidilmedi. 1969 ve 1972 yılları arasında yapılan 6 görevle ay yüzeyinde 12 astronot yürümüş oldu. ancak bunların arasında ilk olduğu için sadece neil armstrong herkesçe biliniyor.

ay'a teknoloji o yıllara göre çok ilerlemesine rağmen bir daha gidilmedi çünkü ay görevlerinin çok fazla anlamı kalmadı. önceki görevlerde ay'dan kaya parçaları toplamak, fotoğraflar çekmek, çeşitli deneyler yapmak gibi birçok görev tamamlandığı için, ay'a bir daha gitmenin önemi yavaş yavaş azaldı.

ayrıca nasa, abd hükümetinden eski yıllarda olduğu kadar yüksek pay alamıyor. ay görevi çok yüksek paralara mâl olduğu için ay'a gitmenin maliyeti, faydasını karşılamaz hale geldi. tek bir ay görevinin maliyeti günümüzün parasıyla yaklaşık 20 milyar dolara denk geliyor, nasa'nın bütçesinin bunu karşılamaya yetmesi için uluslararası uzay istasyonunun masraflarını karşılamayı bırakması gerekirdi.

ancak son zamanlarda ay'a gitmenin başka bir gerekliliği ortaya çıktı. ay'da üs kurup mars'a kurulacak üs için basamak oluşturulması düşünülüyor. nasa 17 kasım'da yayınladığı "we are nasa" adlı videoda bunu açıkladı. (bkz: nasa'nın 60 yıl sonra ay'a geri dönmesi)

bu yazının daha ayrıntılı video hali:


1972'den Sonra Ay'a Gidilmemesinin Sebeplerinden Biri: ABD-Sovyetler Uzay Savaşı


1963'te Uzaya Çıkan İlk Kedi Olarak Catstronaut Ünvanını Alan Kedi: Felicette