Teoman'ın Suriyeli Mülteci Çifti Anlatan Klibi

Teoman “limanında” adlı şarkısında Berivan ve Wassim adındaki genç bir çiftin suriye’den kaçış öyküsünü anlattı. Teoman'ın belgesel yöntemiyle çekilen klibi çiftin gerçek hikayesini konu edinmiş.

aslında teoman'ın limanında şarkısına çektiği klip. çok çok sevdiğim şarkısına çekmiş. sözleri ve müzik harikaydı zaten klip de tam olmuş diyebilirim.

buradan izleyebilirsiniz

resmi sayfasından alıntı:teoman’ın yeni klibi “limanında” suriye dramına eğiliyor. beriwan ve wassim adında bir çiftin, türkiye üzerinden berlin’e kaçma macerası.

teoman’ın “limanında” şarkısının klibi yönetmen charles richards tarafından belgesel yöntemiyle çekildi. klip, berivan ve wassim adındaki genç bir çiftin suriye’den gaziantep’e, oradan istanbul’a, sonra izmir’den yunanistan’a kaçış öyküsünü anlatıyor. çiftin gerçek hikayesini yani.

müzisyen wassim’in, savaşın başlamasıyla gerçek mesleği olan doktorluğa dönüşü, hapis ve işkence maceraları, çiftin savaşın başlamasıyla birbirlerini kaybetmeleri ve 4 ay sonra tekrar kavuşmaları, hayalleri anlatılıyor bu klipte. çift eski hayatlarını geride bırakmak ve batıda yeni bir yaşam kurmak üzere suriye’yi terkediyor ve gaziantep’e geliyorlar. yol boyunca insan kaçakçılarıyla konuşuyor ve izmir’den yunanistan’a kaçmaya çalışıyorlar. 

teoman’ın “limanında” klibi 10 günde çekildi. yönetmen charles richards ve dikkat çekmemek için kurdukları küçük ekip bütün macera boyunca, wassim ve berivan’ı takip etti.
bu proje için unicef ve birleşmiş milletleri çalışanları da yönetmen’e çok yardımcı oldular.

bagajsızım, sadece birkaç kıyafet
kahvaltım çayla simit
benim hikâyem neydi, unuttum
elimde yaralar, biraz da cüret

bırak artık dünyayı
zarları hileli
yorgunsun
yüzünden belli

bırak artık dünyayı
zarları hileli
ağlamışsın
gözlerinden belli

ne ateşler yanıyor
ne ateşler sönüyor
ne savaşlar oluyor
ne gidenler dönüyor

limanında gemiler var mı ?
sinirlerim laçka dolunaydan mı ?
ter içinde heyecandan mı ?
kalbinde bana yer var mı ?

hücremdeyim cezam müebbet
prangam yüreğimde
tanrı verir bu kez belki de
yarattığına merhamet

" eski bir rüya uğruna " 2015
" limanında "