Tereyağı ve Hindistan Cevizi Yağı Eklenerek Yapılan Yüksek Enerjili Kahve: Bulletproof Coffee

Bulletproof coffee nedir? Deneyenlerin bir daha bırakamadığı, yüksek enerji ve dinçlik veren bu kahve çeşidini tanıyalım.
Tereyağı ve Hindistan Cevizi Yağı Eklenerek Yapılan Yüksek Enerjili Kahve: Bulletproof Coffee

Bulletproof coffee nedir?

ketojenik ve ya düşük karbonhidratlı diyet yapanlar için faydalı bir kahve çeşidi. low carb diyetlerdeki enerji kaynağı olan sağlıklı yağdan da zengin. üstelik kahve yağ ile birlikte alındığı için sindirimi daha uzun sürüyor ve uzun süreli kafein etkisi sağlıyor.

yapımında filtre kahve, tereyağı ve hindistan cevizi yağı kullanılıyor. ben ise french press ile yaptığım filtre kahveye bir tatlı kaşığı organik tereyağ ekleyip içiyorum. tadı da gayet güzel oluyor. benim gibi laktoz intoleransı olup sütlü kahve içemeyen fakat siyah kahvenin de ağır geldiği kişiler için de ideal.

kruvasana tereyağı sürüp kahveye daldırıp yemek gibi bir zevkim vardı zaten. ama düşük karbonhidrat yemeye çalıştığım için bu zevkimden mahrum olmuştum. bulletproof coffee ile aynı koku ve tadı da alıp ayrıca mutlu oldum.

bu kahvenin diğer bir adı için: (bkz: butter black)

Detaylandıralım

bulletproof coffee yani kurşun geçirmez kahve, mct yağı veya ghee ile harmanlanmış bir kahve çeşididir.

hareket performansı bakımından düşük sayılabilecek bir güne başlarken tüketmek için fazla kalorili olan ancak enerji desteğine bolca ihtiyaç duyulan bir günde büyük destekçiniz olacak kahvedir. ketojenik diyet için günlük yağ miktarı alımında destekleyici bir takviye de olabilir pek tabii. ancak düzenli olarak kullanımda ya da günde birkaç fincan tüketimde kilo alma eğilimi gösterme olasılığı bir hayli fazladır. bu açıdan tüketme sıklığını kontrol etmek mühim.

bizim bu kahveyi tükettiğimiz günler ise koşuya çıkacağımız sabahlar oluyor. verdiği enerji gerçekten yadsınamaz. koşu performansına büyük katkı sağlıyor ve çok uzun bir süre yeme isteği oluşturmuyor. koşup uzun süre açlık halinden sonra ilk öğünde bile aslında tamamen aç olmadığımızı hissediyoruz. zaten yapılan çalışmalarda bunu destekler nitelikte. ortalama 250 kalori kurşun geçirmez kahve , sade kahveyle karşılaştırıldığında tokluk hissini artırıyor ve 3 saat sonra gerçekleşecek olan yiyecek tüketiminde azalmaya neden olduğu görülüyor.

ben sadece organik hindistan cevizi yağı ekleyerek yapıyorum

çok farklı ve tükenmeyen bir enerji veriyor. hani böyle zıp zıp zıplatan bir enerji değil de saatlerce yürüseniz, spor yapsanız bile yorulmadığınız türden. geçen hafta bunu içip salona spora gittim ve geberene dek spor yaptım, 11 km tempolu yürüdüm, bana mısın demedi vücudum yalnız şöyle bir dezavantajı oldu, o an yorulduğumu fark etmediğimden abartmışım, gece kas ağrıları çektim.

uzun süreli efor gerektiren her durumda kullanılmalı. on üzerinden dokuz yıldız.

bir kahve tiryakisi olarak kendisiyle daha önce tanışmadığıma çok çok üzgünüm

ilk deneyimlerim tereyağıyla oldu, o da fena değildi ama en güzeli kesinlikle hindistan cevizi yağı. kokusundan tadına filtre kahvemin içimini çok keyifli yapıyor.

yaklaşık 10 gündür kahvemi sabahları aç karnına bu şekilde tüketiyorum. kahveyi bu şekilde tükettikten sonra 2 saate kadar bir şey yeme ihtiyacı hissetmiyorum ve gayet enerjik hissediyorum.

Nasıl yapılır?