Terminator Filmi, Bilim Kurgu Yazarı Harlon Ellison'ın Öyküsünden mi Araklama?

Terminator'ün yönetmeni James Cameron bunu hiçbir zaman kabul etmese de yapımcıların Ellison'a bayağı bayağı para ödemesi kuşkuları artırıyor.
Terminator Filmi, Bilim Kurgu Yazarı Harlon Ellison'ın Öyküsünden mi Araklama?

bilim kurgu yazarı harlan ellison 1957 yılında soldier from tomorrow adında bir kısa hikaye yayımladı. bu hikaye the outer limits dizisinin soldier adlı bölümüne uyarlandı. hikayede uzak gelecekten o zamanın amerika'sına gelen bir savaşçı vardır.

hikaye, terminator'ün hikayesine çok benziyor. gelecekten gelen iki düşman hikayenin sonunda ölüyor. ölenlerden biri, kendisine yardım eden aileyi kurtarmak için kendini feda ediyor.

terminator gösterime girince yazar ellison hemen filmin yapımcılarına intihal davası açar. james cameron bahsi geçen intihali inkar etse de yapımcılar ellison'a ödeme yapar. ve hatta terminator filminin sonunda jeneriklere kendisine bir teşekkür notu bile eklerler. james cameron işlerin bu kadar ileri gitmesinden hiçbir zaman memnun olmuyor tabii.

filmin ev sineması sürümlerinde harlan ellison'a teşekkür edilen yazı


james cameron, kariyeri boyunca intihal nedeniyle aleyhine çok sayıda dava/iddia aldı. ancak harlan ellison, mahkeme dışında bir uzlaşma ile kazanan insanlardan yalnızca biriydi. bu uzlaşı bir tür suçluluğun kabulü gibi görünüyor. resmi açıklama olmasa da anlaşmanın yaklaşık 65.000 dolar olduğu ve jeneriklerde adının görünmesi işine bir onay içeriyor. harlan ellison'a edilen teşekkür, james cameron kusura bakmasın yemek işini sağlayan şirketin kartvizitini koyup edilen teşekküre benzemiyor.

1964 yapımı soldier dizisinin açılış sahnesi


bu da aynı dizi bölümünün sonunda geçen diyalog

"tüm kuyuların en karanlığından, insanın ruhu, en karanlık sorulardan gelir: asker korumak için mi geldi? yoksa öldürme içgüdüsü müydü? karanlık çukurdan sorular. ama cevap yok. cevaplar gelecekte yatıyor. insanların makine olduğu, öldürmek için doğduğu bir gelecek mi yoksa bizim için zaman var mı? zaman. dünyada her zaman… ama bu yeterli mi?”

harlan ellison'un dediği gibi: hakkınızı yedirmeyin arkadaşlar.