Tesla Model Y'nin Elektrikli Araç Sektörüne Dair Düşündürdüğü Genel Şeyler

Tesla Model Y'yi gözlemleyen bir Sözlük yazarı, aracın ve sektörün genel olumsuz özelliklerinden bahsetmiş.
Tesla Model Y'nin Elektrikli Araç Sektörüne Dair Düşündürdüğü Genel Şeyler

tesla model y, elektrikli araçlar içinde iyi bir tercihtir. ama elektrikli araç alma şansına sahip olduğum halde almadım henüz. zira:

1. istediğiniz kadar kendinize yalan söyleyin, range (menzil) düşük, ve çoğu zaman range'i arttırmak için konforunuzdan dahi ödün vermek zorunda kalıyorsunuz bazen (düşük hızda seyretmek, klimayı kapatmak gibi).

2. tesla özelinde, süspansiyon sistemi gerçekten b*k gibi. hani bu fiyat bandında bu kadar kötü süspansiyon sistemi sadece bu araçta muhtemelen. ve yüksek hızda gene bu fiyat bandında kabul edilemeyecek bir rüzgar sesi alıyor.

3. elektrikli araçlar hayvan gibi ağır.

4. pil 10 sene sonra yüzde 70 verim bandına düşecek ve araç obsolete olacak. pil değişimi o noktada hayvani pahalı (tabii o zamana kadar aracı satacak veya aracı kiralayanların umrunda değil).

Obsolete: Modası geçmiş, eskimiş.

5. bu elektrikli araç işini kotaracak pil teknolojisine henüz ulaşılmadı ve çoğu araç "peak design", yani modüler ve gelecekte rahatlıkla değiştirilebilecek, veya değiştirildiğinde en randımanlı pil teknolojisine olanak verecek alt yapıda değil. hatta bazı araç modellerine uygun piller birkaç sene sonra bu sebepten bulunmayabilir. (toyota bu dediğim şeyleri vadeden karbon bazlı solid state pilleri 2027 gibi çıkaracağını söylüyor, görmeden inanmam ama bu iddianın toyota'dan gelmesi ve adamların buna birkaç sene önce hayvan gibi yatırım yapmış olması ümitlendiriyor beni bu konuda).

6. pil üretiminin ve yeniden dönüşümünün hayvan gibi maliyeti var, bu uğurda kıymetli dünya materyalleri kullanılıyor, ve bunların madenciliği çocuk işçilerin olduğu ortamlarda da yapılmakta.

7. çok ciddi bir yangın riski var ve lithium piller yanarsa yangının söndürülmesi mümkün değil. getiriyorlar özel bir container, sönene kadar yanıyor içinde.

8. bugün pek çok ülkede kullanılan elektrik de çok yeşil değil henüz.


9. gene tesla özelinde, üretim kalitesi gelişse de hala daha bu fiyat bandına göre oldukça kabul edilemez bir noktada.

10. araçlar hayvan gibi pahalı.

11. araç ağır olduğu ve çok hızlı ivmelendiği için diğer araçlara göre çok daha sık lastik değişimi gerekiyor.

12. tesla'nın avrupa ve abd'deki noktaları birkaç tık daha iyi ama genel olarak hızlı şarj noktası problem. hele hele uzun yolda bir kuyruk oluyor görseniz bazı noktalarda.

13. evinize vs şarj noktası kurmanız gerekmesi. misal bizim ortak kapalı park yeri var, sigorta hayvan gibi masraf çıkardığı için yatırımı yapmadık (yangın riski).

14. gene tesla özelinde, sesli komutlar olsa bile, tüm her şeyin bir ekrana itelenmesi çok kötü, kesinlikle bir minimalistlik kisvesi altında cost cutting. hani, mantıklı olsa tüm firmalar çoktan yapardı zira maliyet oldukça düşerdi. gerçi gittikçe ekran sayısı artıyor düğme sayısı düşüyor pek çok araçta ama pek çok dürüst kullanıcı bundan memnun olmadığını dile getiriyor.

pil kilo/boyutu ve pil maliyeti yaklaşık yarıya düşmedikçe, yangın riski ortadan kaldırılmadıkça, üretim karbon izdüşümü düşmedikçe, range 1000+ km'ye çıkmadıkça, ve bu özelliklerdeki piller endüstriyel bir standarta gelip modüler hale gelmedikçe, elektrikli araç "obvious choice" olmayacak.

istediğiniz kadar kendinizi kandırabilirsiniz.

ha, alana neden aldınız demiyoruz, artılar eksiler düşünülür, uyuyorsa alınır. yani kimisi diyor ki, abi 4 saniyede yüze çıkıyorum, bu benim için yeter. bence saçma, ama o kişi açısından mantıklıdır o zaman. gerçi arabanın sportif olması için ivmelenme tek başına kriter değildir ama o kişi için yeterlidir belki.

benim görüşüm: tesla model y 2. bir araba olacaksa ve çok büyük oranda şehir içinde kullanılacak ise, mantıklı olabilir. ama uzun süreli kullanım düşünülmemeli ve max 5-6 sene sonra elden çıkarılması gerektiği öngörülmeli (eğer lease değil ise).

ekleme: ekşi sözlük'ten bir arkadaş, avrupa'da bu aracın kafa kafaya olduğu fiyatta arabalara kıyasla, tesla'nın türkiye'de elektrikli araçlarda ötv alınmaması sebebiyle bariz daha uygun olduğunu yazmış. bu kuvvetle muhtemelen togg için yapılmış bir teşvik ama tesla da fırsatı tepmemiş. bu açıdan, eğer saydığım dezavantajlar sizin için "show stopper" değil ise, esasen çok mantıklı bir seçim de olabilir. bunu da belirtmek istedim. yerli üretimin teşviğini isterim ama kişisel olarak ben tesla y verken togg almazdım açıkçası, togg'un kendini kanıtlaması için gideceği çok yol var.