Testisleri Barındıran Torba: Skrotum Hakkında Bilgiler

Skrotum ne demek? Skrotumun görevleri neler? Bu ve daha fazlası için sizi böyle alalım.
Testisleri Barındıran Torba: Skrotum Hakkında Bilgiler
iStock

skrotum, testis içindeki sperm sıcaklığını dengeleyen ve testisleri barındıran torba. insan anatomisindeki önemli güzelliklerden biridir.

olayı nedir?

spermler testislerde üretilir ve saklanır.[1] ve önceden de bahsedildiği üzere, spermler "vücut sıcaklığından biraz daha düşük bir sıcaklıkta" saklanmalıdır. hatta insanlar için ideal saklama sıcaklığı 34,4 derece santigrad'dır. 2 derecelik bir sıcaklık artışı bile sperm sayısını azaltır.[2] sıcaklık çok düştüğünde (karda yürürken) skrotum büzüşür, küçülür ve karın'a doğru yaklaşır. aynı şekilde sıcaklık çok arttığında (plajda dolanırken) skrotum yayılır kendini aşağıya doğru salar. boşuna mayolarını indirip bakmayınız, eğer sudan yeni çıkmış ve üşüyor durumda değiller ise skrotumları salım salım sallanıyordur.

aman biri gelsin "üçün birini mi aldın" diye geyik yapsın diye üretilmemişlerdir. karantina ortamında tutulması gereken spermler için en uygun barınak, vücut dışındaki bir bölmedir. vücut sıcaklığında kalsalar da delikanlılıklarına halel gelmeyecek olsa, muhtemelen skrotum diye birşey olmayacaktı. erkekler (dişiler gibi yumurtalıkları içeride olan ve) dışarıdan bakınca sadece penisleri gözüken bireyler olacaktı. 

spermlerin zorlu parkuru

(tahmin edildiğinin aksine, testislerden penise gerçekleşen bağlantı bir doğru halinde değildir. testiste depolanan sperm, ejakülasyon sırasında hemen yukarı çıkıp ortamlara akmaz. cowper bezi'nden bildiğimiz gibi, önce "bizim gettoda pre-cum diye adlandırdığımız sıvı" gelir. akabinde vas deferens denilen bakü ceyhan benzeri boru hattı yardımıyla yukarı çıkar, sidik torbası hizasına kadar çıkar. burada bir u dönüşü yaparak penise doğru yol alır. boşalma sırasında böyle bir yol almak, sağ elle sol kulağı göstermek gibidir. ancak gereklidir.)

[1] testis işlevi dipnotu: testislerin kabaca 3 işlevi vardır

a) sperm üretimi, saklanması, cumshot organizasyonları.

b) erkeklik hormonu (özellikle testosterone) salgılarlar. porno cd aldırır, sesi kalınlaştırır, kılları çıkartırlar.

c) "istiklal marşı'nın tersten okunması" atraksiyonuna yardımcı olurlar.

[2] sperm sayısı dipnotu

hazır aklıma gelmişken bunu da yazayım. sperm sayısı olarak kabul görmüş sayı: 1 mililitre başına, en az 20 milyon en çok 150 milyon adet spermdir. daha azı ve çoğu çeşitli zararlara yol açar. ayrıca her bir boşalma yaklaşık olarak 1,5 ile 5 mililitre arasındadır. (ortalama olarak 3,25 mililitre boşalınır ve her mililitreye ortalama olarak 85 milyon adet sperm düşer dersek) her boşalmada sarf edilen çocuk sayısı yaklaşık 276 milyon'dur. (abd'nin nüfusu yaklaşık 290 milyondur)

diğer notlar

- spermler, ejakülasyon sıvısının içinde çok küçük bir miktarı oluştururlar.

- dölleyici olabilmek için sperm sayısına ek olarak, spermlerin düzgün yapıda olması gerekir. %60'ı sağlıklı ve hedefe doğru yol alan cinsten ise her şey yolundadır.

- testisler karın boşluğunda oluşur (ilginç mi geldi) daha sonra skrotuma kadar iner. hatta yanılmıyorsam, bir yaşına kadar çocukların %75'inin testisleri inmiş oluyor.

Kendi Kendine Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?