The Batman Filmindeki Karakterler, Çizgi Romanlara Ne Derece Sadık Kaldı?

Geçtiğimiz ay vizyona giren Matt Reeves imzalı The Batman, kaynak materyal olan çizgi romana ne kadar sadık bir filmdi? Karakterler üzerinden inceleyelim.
The Batman Filmindeki Karakterler, Çizgi Romanlara Ne Derece Sadık Kaldı?
Görsel: Quirkybyte

matt reeves'in bu filmdeki amacı öncelikle bir karakter olarak batman'e odaklanmak. film, batman ve the riddler arasındaki bire bir maçtan ziyade gotham'daki derin yolsuzlukla ilgiliydi. o yüzden the riddler bazılarına göre arka planda kalmış, ancak amaç da bu zaten. çizgi romanlarla film bazı yönlerden benziyor bazı yönlerde ise ayrılıyor...

batman

öncelikle çizgi romandan daha tehlikeli bir batman var. batman year one'ı okuyanlar filmdeki karakterlerin çoğunu tanımalı aslında. bu çizgi romanda; bruce wayne'in, batman olmaya çabalarken birçok hata yaptığını ancak sonunda şehrin ihtiyaç duyduğu koruyucu olmaya çalıştığını gördük. bu yönüyle büyük bir benzerlik var. ancak; batman'in film versiyonu, intikamın bir sembolü olarak başladı ve gotham şehrindeki tüm insanlara onları hizada tutmak için korku saldı. çizgi romanlarda korkuyu kullanır ama masumların bile ondan korktuğu ölçüde değil. hatırlayın metroda kurtardığı adam bile korkuyordu ondan. bunun dışında batman, ilk yıl tasvirlerine çok benziyor.

bruce wayne

robert pattinson'ın bruce wayne'i, geleneksel havasından biraz daha fazla emo. bunda da kurt cobain'den ilham alınması etkili olmuş hatta bir sahnede arkada elektronik gitar bile görüyoruz. normalde bruce wayne biraz daha james-bondvari görünür.

catwoman

çizgi romanlar ile the batman filmindeki catwoman arasında biraz fark var. çizgi romanlarda catwoman, sonunda batman'e aşık olan biri ve batman tarafından suçlu olmayı bırakmaya ikna edilen bir kedi hırsızı olan selina kyle'dır. filmde ise durum çok farklı. catwoman yine bir hırsız, ancak bu yönünden ziyade çoğunlukla filmde biyolojik babası olarak gösterilen carmine falcone'yi hedef alan bir karakter. bu da onu intikam peşinde biri haline getirdi ve bu da catwoman'a çizgi romanlarda ispatlanmamış çarpıcı bir özellik kazandırdı.

batman the long halloween çizgi romanında batman, carmine falcone'nin suç faaliyetlerini araştırırken catwoman olarak bilinen selina kyle ile karşılaşmaya devam ediyor. ilk başta sadece suç örgütünden para çalmaktan hoşlanıyor gibi görünüyor. ancak batman dark victory serisinde batman onun falcone'nin gayri meşru kızı olduğundan şüpheleniyor, yine de bunu kesin olarak kanıtlamak için yeterli kanıt bulamıyor.

penguen

penguen'in the batman'deki görünümü, penguen'i yalnızca batman filmlerinden ve dizilerden tanıyanlar için hayal kırıklığı olabilir. bununla birlikte filmdeki penguen, karakterin son on yılda dc comics'teki görünümüne oldukça benzeyen doğru bir versiyon.

penguen, küçük anların dışında ne yazık ki, çizgi romandaki gibi silindir şapkalı görünümünden uzaktı. the batman'de olduğu gibi çoğunlukla kulüp sahibi olarak görünen penguen, gotham city'deki mafya zincirinin düşük rütbeli bir üyesi aslında. filmdeki kesilmiş sahnelerinden birinde hatırlayın selina falcone ile görüşmek için kulübe gittiğinde ilk penguen karşısına çıkıyor para veriyor ona ama selina bunu kabul etmiyor daha sonra penguen ona “bir gün bu şehrin tek hakimi ben olacağım” diyor. bu, çizgi romanlara çok sadık bir uyarlama ve hbo max'te yayınlanacak olan penguen spin-off'unda daha fazlasını göreceğiz.

riddler

the batman ile çizgi romanlar arasında en büyük fark the riddler. çizgi romanlarda, riddler her zaman düşük seviyeli bir suçluydu, popülerdi ama gerçek bir tehdit değildi. filmdeki bu karakter sadece ismiyle ve cinayet mahalinde bilmeceler kullandığı için uyumluydu. çizgi romanlardaki riddler'dan çok çok daha karanlık, kötü ve daha çok zodiac ile seven filmlerindeki seri katil gibi davranıyor. zaten karakterin ilham noktaları da bu filmler.

carmine falcone

çizgi roman ile uyumlu bir falcone izledik. karakter çok uzun geçmişli bir karakter değil ancak batman year one'da tanıtılması, onu bu filmde mükemmel bir kötü adam yapıyor. her ikisinde de son derece güçlü. hem politikacılar hem de polis üzerinde güçlü ve film versiyonuyla çok benziyor. tek fark, çizgi romandaki catwoman'ın babası olmaması.

alfred pennyworth

çizgi romanlarda, alfred neredeyse her zaman sabırlı ve bruce wayne'e hem sırdaş hem de bazen doktor olarak yardım etmek için orada olan yaşlı bir beyefendi olarak gösterildi. the batman'de o biraz farklı. alfred burada , kendi başına yetkin bir araştırmacı olduğu pennyworth dizisindeki rolünden daha fazlasını üstlendi. batman için riddler'ın birçok bulmacasını çözmeye yardım eden alfred'di ve bir uşak olduğu kadar müttefikti.

thomas wayne

çizgi romanlardan daha karanlık sırları var. bir hayırsever olduğu gerçeğinin dışında, ölümünden önce thomas wayne hakkında pek bir şey bilinmiyordu. çizgi romanlarda tanınmış bir cerrahtı ve gotham city'deki ihtiyacı olanlara yardım etmek için servetini etrafa yayan biriydi. the batman'de ise aynı zamanda bir doktordu ve bruce çocukken bir noktada carmine falcone'un hayatını kurtarmaya yardım etti. filmde, thomas'ı çizgi romanlardan çok daha karanlık bir figür yapan falcone ile olan ilişkisi.

joker filminde de benzer bir olay vardı. joker, thomas wayne'in kendisinin babası olduğunu iddia ediyordu.

genel olarak bakınca batman year one, the batman filminin kökeni kabul edilebilir. bruce, birinci yıl'da biraz serseriydi, çünkü hala iki kişiliğini nasıl dengeleyeceğini öğreniyordu. aynı şekilde, james gordon'un gotham'daki çalkantılı yeni hayatı ve selina kyle'ın catwoman olarak ilk günleri anlatılıyordu.

ayrıca sosyal medyada "batman şehri kurtaramadı, başarısız oldu, bu nasıl batman, 80 iq batman mi olur" denmiş ancak durum öyle değil. sel hikayesi çizgi romandan alınıyor direkt, hatta çizgi romanda daha da geniş ölçekli bir plan var.

arkham asylum'da edward nashton ile yaptığı konuşmanın ardından batman, riddler'ın planında gözden kaçırdığı bir şey olduğundan şüphelenmeye başlıyor. tabii ki, edward'ın dairesini polis memuru martinez ile daha yakından inceledikten sonra, riddler'ın gotham'ın dalgakıranlarının çevresine bomba yüklü arabalar yerleştirdiğini fark ediyor, ancak şehri su basmasını engelleyemiyor. bu olay doğrudan batman zero year'dan kopyalanmış, ancak çizgi romanda çok daha geniş bir ölçekli plan var. the batman'daki riddler'ın takipçileri, sel ve gotham stadyumu'na tahliye edilen insanları belediye başkanı seçilen bella real'i öldürmeyi denemek için kullanırken; zero year'da riddler, seli gotham'ın kontrolünü ele geçirmek ve ülkenin geri kalanından koparmak için bir araç olarak kullanıyor.

bonus: filmin kamera arkasından bazı görüntüler