The Beatles, The Rolling Stones ve Eric Clapton'ı Birbirine Düşüren Fotomodel: Pattie Boyd

Dönemin güzellik ikonlarından Pattie Boyd The Beatles üyesi George Harrison ile evliyken, The Rolling Stones üyesi Mick Jagger ve Eric Clapton ile ilişki yaşaması sebebiyle rock dünyasının Tomris Uyar'ı olmuş diyebiliriz. İşte 70'lerin en ünlü aşk üçgenlerinden biri.
The Beatles, The Rolling Stones ve Eric Clapton'ı Birbirine Düşüren Fotomodel: Pattie Boyd


hikayenin temeli şu şekilde

pattie boyd... hayatının aşkının george harrison olduğunu ve onu terk ettiği için pişman olduğunu birkaç kere dile getirmiş kadın. 60'ların ilk yarısına modellikle hızlı bir giriş yapmış sonra the beatles filmi olan 1964 yapımı a hard day's night da küçük bir rol kapmıştır. filmle birlikte genç george harrison'un da dikkatini çekmeyi başarmıştır. kısa sürede çıkmaya başlayacaklar ve 1966'da evleneceklerdir. o yılları hayatının en mutlu zamanları olarak tanımlayan patti; george'u ve dolaylı olarak grubu da uzak doğu felsefesiyle tanıştıran kişiymiş aslında.

ama kazın ayağı öyle olmamış. george 1970 gibi iyiden iyiye mistik bir adam olmuş. patti'yle de ilgilenmemiş. derken 1970 civarında george'un kankası eric clapton, bunların evini sık sık ziyaret etmeye başlamış ve hatuna vurulmuş tabi. onun için yazdığı layla parçasını dinlettikten sonra işler değişmeye başlamış. patti'nin de gönlü eric'e kaymış ve george'un ringo'nun karısıyla yatması ve onunla artık hiç ilgilenmemesi üzerine 1974'te onu terk ederek eric'le birlikte yaşamaya başlamış.

Eric Clapton ve Boyd.

1970-74 arası dönemde eric'in patti'yi tavlamak için yapmadığını bırakmadığı anlatılıyor. (onunla gelmezse eroin bağımlısı olacağı tehditleri, zibilyon yerde-partide; hatta george'un gözleri önünde ilan-ı aşkları... hatta bir partide george'un bu ikisini bastığı ve patti'ye o meşhur me or him (ya ben ya o) sorusunu sorduğu, patti'nin ise kocasını tercih ettiği biliniyor.) sonraları eric'de mutlu edememiş patti'yi; alkol bağımlılığı, patti'ye şiddet uygulaması ve onunla evliyken bir başka kadından çocuk yapması üzerine patti onu da terk ediyor ve bir başına kalıyor. şu sıralar fotoğraf çekiyormuş, eski güzel günleri yad ediyormuş; unutmadan... hala çok güzel.

aslında eric clapton ile george harrison çok yakın arkadaşlardır

ama buna rağmen eric clapton, pattie boyd'a olan aşkını george harrison ile evliyken bile gizlememiştir. boyd, george harrison olan evliliğin bitme sebebi, kendisinin sadakatsizliği olarak nitelendirilir. bu evlilik sırasında, the rolling stones üyeleri ronnie wood ve mick jagger ile ilişkisi olmuştur. hatta eric clapton o zamanlar mick jagger'dan, bu kadından uzak durmasını rica etmiş ve george'u da mick jagger'ı onun yanına yaklaştırmaması için uyarmıştır. tabi zamparalığın kitabını yazmış olan jagger, yine hatunu götürmüştür.

Mick Jagger ve Boyd.

george harrison'dan 1974'te ayrılan boyd, 1979'da eric clapton ile evlenmiştir. çift evlilikleri boyunca çocuk sahibi çok istemişler, bunun için bazı tıbbi yöntemlere bile başvurmalarına rağmen edinememiştirler. yıl 1984'ü gösterdiğinde roger waters'ın o zamanki eşi, patti boyd ile yakın arkadaş olması sayesinde clapton ve waters beraber stüdyoya girerek, waters'ın ilk solo albümü olan the pros and cons of hitch hiking'i kaydetmiştirler. ardından eric clapton, roger waters'a turneye çıkması gerektiğini ve turnede onu eşlik edeceğini söyler. ancak turne dönüşünde clapton, eşi tarafından terk edildiğini görür. pattie boyd, evliliğin bitiş sebebi olarak eric clapton'ın o zamanki alkol sorunu ve lory del santo'nun da içinde bulunduğu başka kadınlarla olan ilişkilerini göstermiştir.

pattie boyd, kendisine ithaf edilen iki muhteşem şarkı ile bir döneme damgasını vurmuştur

pattie, 70'li yıllarda ingiltere'de herkesin tanıdığı bir süpermodel aslında. fakat dönemin rock yıldızları ile tanışıklığı onu birdenbire beatles'ın hüzünlü üyesi george harrison'la büyük bir aşk yaşamasını ve onunla evlenmesini sağlamış. george, bugün bile keyifle dinlenen ünlü şarkısı "something"i pattie için yazmış.

The Beatles - Something

george ile boşanan pattie uzun süre clapton'nun aşkına cevap vermemesine rağmen sonunda clapton'la da evlenmiş. clapton unutulmaz şarkısı "wonderful tonight"ı pattie için yazmış.

Eric Clapton - Wonderful Tonight 

clapton ile pattie'nin nikahlarına george harrison'nun yeni eşi olivia ile gelmesi sanırım her iki sanatçının da bu muhteşem kadına duydukları aşkın ve tutkunun mühürüdür. pattie uzun yıllar anılarını yazmadı ve bu iki büyük aşkının ayrıntılarını kimseye anlatmadı.

fakat 2008'de pattie "wonderful tonight: george harrison, eric clapton and me" isimli kitabı ile rock dünyasının tutku ve romantik dolu aşklarını bir kitapla sundu bizlere. pattie'nin unutulmaz iki şarkı ile taçlanan aşkları şimdi sayfa aralarında bizi bekliyor bütün mahremiyeti ile…

Nietzsche, Rilke ve Freud'u Birbirine Düşüren, Ecnebilerin Tomris Uyar'ı: Lou Andreas-Salomé

Edebiyat Dünyasının Üç Devinin Bir Türlü Vazgeçemediği Kadın: Tomris Uyar